Galatasaray'da yeni dönem bütçesi kabul edildi

Kulübümüzün Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı, 25 Mart Cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Burak Elmas Başkanlığındaki 90. Yönetim Kurulu ve Dursun Aydın Özbek Başkanlığında görevini sürdürmekte olan 91. Yönetim Kurulu idari ve mali açıdan ibra edildi.

Galatasaray'da yeni dönem bütçesi kabul edildi

Toplantının başlangıcında oturumu yönetecek olan Divan Kurulu Heyeti, Galatasaray Spor Kulübü Genel Kurulu tarafından oylandı. Eşref Alaçayır başkanlığında heyet oluşturuldu.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatan için canını feda etmiş olan kahraman şehitlerimiz, kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları, yakın zamanda yaşamını yitirmiş olan üyelerimiz ve 6 Şubat depreminde yitirdiğimiz vatandaşlarımızın anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla toplantı gündemine geçildi.

Galatasaray Spor Kulübü 38. Başkanı Burak Elmas ve yönetiminde başkan yardımcılığı görevini yürüten Bikem Kanık, kendi dönemine ilişkin konuşma gerçekleştirdi. Üyelerimiz Eşref Hamamcıoğlu, Ayhan Yeğinsu, Ayhan Özmızrak’ın bu dönemin ibrasını tek bir oylamada belirleme konusunda yaptığı konuşmaların ardından Genel Kurul, mali ve idari ibra konusunun tek oylamada yapılmasına karar verdi.

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Levent Yaz, mevcut döneme ilişkin mali sunumunu kürsüye gelerek gerçekleştirdi. 

Başkan Burak Elmas dönemine ilişkin Denetim Kurulu Raporlarının sunumunu Özgür Savaş Akat gerçekleştirdi. Denetim Kurulu Üyesi Ömer Çirkin, Denetim Kurulu’na mevcut döneme ait raporu haziruna sundu. 

Üyelerimizden Hayri Kozak, İbrahim Göknar, Ali Kemal Öğüdücü, Deniz İsmail Aras, İlker Bora Yargıç, Hikmet Can Koyuncuoğlu, Yasin Çakmak, Burak Aslan, Kerim Bahadır Şeker, Güven Çalışkan, Salih Tugay Gürler, Cemal Kadir Sevim, Fırat Develioğlu, Tayfun Uruk, Ayhan Yeğinsu, Mustafa Doğukan Yüce sırasıyla kürsüye gelerek gündeme dair düşüncelerini dile getirdi.

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, üye konuşmaları arasında söz alarak önemli bilgilendirmelerde bulundu. Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Emir Aral, espor ile ilgili yöneltilen eleştiriye yanıt verdi. 

Galatasaray Spor Kulübü 38. Başkanı Burak Elmas’ın dönemine ilişkin kürsüye gelerek yaptığı konuşma şu şekilde:

 “Sayın Divan Başkanım, Saygıdeğer Divan Heyeti, Sayın Kulüp Başkanım ve Yönetim Kurulu, Saygıdeğer Galatasaraylılar… Bir seneye yakın süren dönemimizin son görevini şahsen yapmak ve dönemimiz hakkında sizinle kısa bilgi paylaşmak için huzurunuzdayım. Bizler Galatasaray Lisesi’nde eğitimli ve ileri görüşlü bir grup tarafından kurulan ve konulara muasır medeniyet gözlüğüyle bakan bu bakış acısını, lisesi dışında gönüldaşlarını arasına katarak daha da büyüyen, farklılıklarını birlikte aynı çatı altında, birlikte yaşamanın getirdiği kardeşlik sevgisi ile aralarında çözen ve en önemlisi hep geleceği, daha önemlisi ülkesinin geleceğini düşünen bir Galatasaray’ı sevdik. Bu sevdiğimiz Galatasaray için baştan itibaren belirttiğimiz üzere bir göreve talip olduk. Bu görev bizim için asla bir iktidar mücadelesi olmadı. Bu, Galatasaray'a o hizmet yarışıydı. Göreve gelirken ve geldikten sonra hep önceliğimiz Galatasaray’ın sürdürülebilir olmayan finansal yapısını düzeltmek ve bu düzeltmeyi yapmak için zor kararları alma cesareti göstermek üzerine kuruluydu. Bunun için önemli projeleri hayata geçirmeye çalıştık. Tüm bunları yaparken camiamızın üyelerinden gelen geri dönüşleri çok dikkatli dinledik. Ciddi derecede istişarelere önem verdik, eski başkanlarımız, ikinci başkanlarımız ve divan kurulu başkanlarımızdan kurulu bir istişare kurulu kurarak onlara Galatasaray konularını anlatarak bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaya özen gösterdik. 

Galatasaray’ın ancak tüm kurumlarıyla beraber güçlü olacağı bilinciyle hareket ederek gerek Galatasaray Lisesi gerek Galatasaray Üniversitesi gerek Galatasaray Yardımlaşma Vakfı ve tüm Galatasaray markasını taşıyan kurumlarla çok yakın ilişkiler yürüterek onlarlı Galatasaray ailesinin sorunlarının çözümüne ortak etmek ve Galatasaray’ın gücünü kullanarak sorunlara ortak çözümler üretmeye gayret gösterdik. Son derece samimi geçen çok sayıda üye bilgilendirme toplantısı yaptık. Bu toplantılarda üyelerimize Galatasaray’ın ciddi şekilde merak edilen gayrimenkul konuları, güncel sorunları ve Galatasaray’ın transfer süreçleri dahil olmak üzere birçok konuda detaylı bilgiler verdik. Görevi devraldığımız sürede henüz pandemi sürecinden yeni çıkan sezon başı kombine gelirlerinden yoksun, naklen yayınları euro bazında erimekte olan bir spor ekonomisi, denk bütçe gerektiren ve borçlanma yasağı getiren Bankalar Birliği Anlaşması ve TFF’nin getirdiği yabancı futbolcu transferi limiti gibi birçok gerçekle göreve başladık. Tüm bu gerçekliklerin içerisinde kulübümüzün ileriye dönük finansal yapısını ciddi şekilde koruyacak çok zor kararlar aldık. Bunun dışında başından beri inandığımız Galatasaray’ın kişilere değil kurumsallaşma adına önemli adımlar attık. Kulübümüzün net borçluluk oranını son yılların en düşük seviyesine getirmeyi başardık. Konsolide kar zararda futbolcu ücretlerine ciddi şekilde eğildik. Galatasaray’ın mevcut kar zarar sistemiyle yürüyemeyeceğini, varlık satışı yaparak Galatasaray’ın bir yere gidemeyeceğini, gelirlerin birikmesini ve giderlerin kontrol edilmesi gerektiğini söyledik. En büyük maliyetimiz futbolcu ücretlerinde kontrollü bir şekilde gitmeye çalıştık. Kontratları 1 milyon Euro seviyesinin altında yaparak genç sporcular transfer etmek istedik. Tecrübeli oyuncular alma hedefimiz de vardı ama mevcut oyuncu kadromuz içinde istediğimiz derecede faydalanmadığımız, kadroda uzun süre hizmet etmiş ama kariyerlerinin ve sözleşmelerinin sonuna gelinmiş 17 milyon Euro’luk oyuncu portföyümüz vardı. Bu oyuncu portföyümüzün sözleşmelerinin bitmesini beklemeden yeni transfer yapmamayı ve Galatasaray’ı daha fazla sıkıntıya sokmamayı bir yönetim kararı olarak benimsedik. Ayrıca yönetimimizde olan yabancı transfer sınırı sebebiyle ocak yaz transferine bütçe ve yabancı sayısı açmak üzere bir strateji güttük. 

Uzun yıllardır işgal altında olan Galatasaray Adamızın, Sayın Merhum Başkanımız Mustafa Cengiz döneminde başlatılan hukuk mücadelesini yakından takip ederek kısa bir sürede istinaf ve Yargıtay safhalarında kazanarak Galatasaray Adamızı dönemimizde tahliye etmeyi başardık. Bu vesileyle önemli hizmette katkısı olan başka Mustafa Cengiz Başkanımız olmak üzere emeği geçen Galatasaraylılara huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. 

Diğer önemli proje ise Florya’da ihale çıktı. Daha sonra iptal edildi. Florya Metin Oktay Tesislerimize komşu Emlak Konut’a ait olan Özelleştirme İdaresi’nden aldığı arazinin Galatasaray’a kazandırılma projesi vardı. Bu proje yönetimlerde devamlılığı, eski yönetimlerler beraber çalışmanın güzel bir örneği oldu. Proje dönemimizde yakinen çalıştığım Sevgili Erden Timur ile birlikte defalarca konuştuğumuz, kendisinin de fikri olan, daha sonra Sayın Başkanımız Dursun Özbek’in geçmiş Emlak Konut projeleri, bilgi birikiminden faydalanmak üzere danıştığımız çok önemli bir projeydi. Çok önemli adımlar attık. Sayın Başkanın ve ekibinin bence Galatasaray tarihinin en önemli projelerinden birini sonuçlandırmış olmalarından dolayı çok mutluyum. Kendilerine göstermiş oldukları büyük başarı için teşekkür ve tebrik ediyorum. 

Tüm kurullarımızın çalışma döneminde bağımsız çalışmasına özen gösterdik. Denetleme Kurulumuz, istediği her konuda kulübümüzdeki bilgilere erişim sağlayarak istediği tüm konularda gereken denetlemeleri yaptı. Onlar yaptıkları denetlemeleri sizlerle paylaşacaktır. Gerek Disiplin Kurulumuz gerek Sicil Kurulumuz hepsi değerli Galatasaraylılardan oluşuyordu. Tüm işleri Yönetim Kurulundan bağımsız yürütmeleri için elimizden gelen tüm çabayı sarf ettik. Söz verdiğimiz üzere Tüzük Tadil Komisyonu kurduk. Yeni bir tüzük taslağı oluşturduk. Bilgilendirme toplantıları vasıtasıyla yeni tüzük metnini üyelerimizle paylaşarak onların da görüşlerini alarak son haline getirdik. Bu önemli çabayı harcayan Tüzük Tadil Komisyonu üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Konuşmamı sonlandırırken görev süremizde bizden desteklerini esirgemeyen üyelerimize, özellikle Türkiye’nin belki de gerçekleşen en uzun Genel Kurulunda sabah saatlerine kadar bizleri desteklemek için bekleyen üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Bir teşekkürü de birlikte kurullarda, şirketlerde ve Yönetim Kurullarında çalışma fırsatı bulduğum tüm arkadaşlarıma ve bize yapıldığı gibi kulübün sistemi içine sokmaya çalıştığımız büyük emek sarf eden genç arkadaşlarıma gönderiyorum. Sayın Başkan ve Yönetim Kuruluna bundan sonraki icraatlarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.  

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek, dönemiyle alakalı konuşma yapmak üzere kürsüye geldi ve şu açıklamaları yaptı:

“Sayın Divan Başkanım, Değerli Divan Heyeti, Değerli Galatasaraylılar, değerli basın mensupları, saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler hepinize saygılarımı ve selamlarımı gönderiyorum. Bugün kulübümüzün Mali Genel Kurulunda sizinle beraberiz. Tüm üyelerimize zamanlarını ayırıp Genel Kurula katıldıkları için teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımla bana bu onurlu görevi yapma fırsatı verdiğinizden bugüne yaklaşık 9 aylık bir zaman geçti. Geçen bu süre içinde yaptığımız çalışmaları içeren videoyu birlikte izleyelim istiyorum.” 

9 aylık döneme ilişkin hazırlanan video içeriği salonda izletildi. Başkan Dursun Aydın Özbek konuşmasına şöyle devam etti:

Değerli Galatasaraylılar. Yaşadığımız deprem felaketinin üstünden yaklaşık 50 gün geçti. Milletimizin başı sağ olsun. Hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet diliyorum. Ailelerine ve yakınlarına Allah sabır versin. Yaralanan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Deprem felaketinin ilk günleri hepimiz için çok zordu. Hızlı hareket ederek ihtiyaçları belirlemek ve aksiyon almak gerekiyordu. Depremin ilk saatlerinden itibaren bu amaçla çalışmalara başladık. Geldiğimiz noktada yaptığımız çalışmaları siz değerli üyelerimizle paylaşmak istiyorum. 

Öncelikli amacımız temel ihtiyaçları en kısa sürede bölgeye ulaştırmaktı. Bugüne kadar değerli Galatasaraylılar, tam 100 tır dolusu insani yardım malzemesini bölgeye ilettik. Oradaki gönüllerimiz vasıtası ile bunu başardık. Diğer bir konu depremzedelerin bölgelerden nakliye edilmesiydi. Biri Futbol A Takım otobüsümüz olmak üzere 25 otobüsü bunun için organize ettik. Bu konuda bize büyük destek veren sevgili Abdurrahim Albayrak’a teşekkürü borç biliyorum. Yaklaşık 1000 depremzedenin bölgeden ayrılmasını sağladık. Hasnun Galip binamızı kısa sürede bir yaşam alanına çevirdik. Öncelikli olarak lisemiz ve üniversitemizdeki öğrencilerimizin depremden etkilenen ailelerine açtık. Üç ailemiz şu anda burada yaşamlarını sürdürüyor. Bu konuda da yardımlarını esirgemeyen değerli kardeşim Fatih Demircan’a teşekkür ediyorum.

Deprem sonrası bölgeye gittik. Burada yaptığımız değerlendirmelerde öncelikle konteynerin, devamında da kalıcı konut ihtiyacının çok önemli olduğunu bizzat gördük. Toplam 500 konteynerden oluşan konteyner kent üretim ve tefrişatı hızla devam etmektedir. Nef Vakfı iş birliğiyle Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyamanda kuracağız. 1000 konteyner olacak. 500’ü bizim tarafımızdan geri kalanı Nef Vakfı tarafından sağlanacak. Bu hafta da sosyal alan olarak kullanılmak üzere yedi tane 200 m² çadır, 100 tane aile kullanımına uygun çadır satın alıp bölgeye gönderdik.

50 tane kalıcı konutun, 10 hafif çelikten okul inşası için tüm gücümüzü ortaya koyacağımızın sözünü de verdik. 10 Mart tarihinde lisemizin Tevfik Fikret Salonu'nda geliri bağış kampanyamıza katkı sağlayacak bir müzayede düzenledik. Burada başta forma olmak üzere değerli eşyalar açık artırma usulüyle satıldı. Böyle bir organizasyon için çok önemli bir rakama ulaşmış olduk. Yaklaşık 18 milyon TL müzayede sonucu gelir kaydettik. Bu organizasyonda birlikte düzenlediğimiz online müzayedede 3.5 milyon liralık bir gelir elde etmiş olduk. Ben tüm bu organizasyonlara destek veren arkadaşlarıma buradan teşekkürü borç biliyorum. 

“DEPREMDEN ETKİLENEN KARDEŞLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”

Aynı zamanda Birlikte 1905 yardım kampanyamızı ‘Bu destek hiç bitmeyecek’ sloganıyla başlattık. Kulübümüzün önümüzdeki dönemde insan, toplum ve çevrenin faydasına olacak, geliştirecek ve anlam katacak tüm çalışmaları, adı ‘Birlikte 1905’ olacak. Kulübümüzün elindeki bu organizasyon ve insan gücünü daha eğitimli hale getirmek için acil durum yönetim planlaması yapacağız. Bu planlama ile gönüllü üye ve taraftarlarımız alacakları eğitimlerle tüm zor anlarda ihtiyacı olanların yardımına koşmaya hazır olacak. 

Yardım kampanyamız bugüne kadar 21.5 milyon TL müzayededen olmak üzere toplam 59 milyon liralık bir rakama ulaşmış oluyor. Hedefimiz değerli Galatasaraylılar, yapacağımız işler için bu kampanya ile asgari 300 milyon liralık bir rakama ulaşmak. Ben buradan kampanyamıza destek vermiş herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Gene bu kampanyaya destek olması açısından yarın Azerbaycan'a gidiyoruz. Bakü'de Karabağ takımıyla bir maç yapacağız. Yaklaşık 70 bin kişilik stadın tamamen dolacağı haberleri var. Buradan elde edilecek hasılatın da bu kampanyaya destek mahiyetinde kullanılacağını bilmenizi istiyorum. 

Değerli Hazirun. Galatasaray sadece Türkiye'nin en büyük spor kulübü değil en önemli sivil toplum kuruluşudur. Şanlı geçmişimizden gelen ve bizi biz yapan değerlerimize bu yaraları sarmak için öncü olmaya devam edeceğiz. Galatasaray’ın adına yakışır bir şekilde bundan sonraki dönemde de elimizden gelen her şeyi yapacağız. Depremden etkilenen kardeşlerimizin her zaman yanında olacağız. 

“AVRUPA’DA MÜCADELE ETMEK İÇİN SEÇİLMİŞ, ÖNEMLİ BİR TAKIM KURDUK”

Değerli Galatasaraylılar. Şimdi biraz futbol ve diğer şubelerimizde ilgili son durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Futbol takımımız hepiniz biliyorsunuz şu anda lider durumda. Sezon başında planladığımız hedeflere doğru ilerliyoruz. Bu kadro, geçmiş dönemlere çok yakın maliyetlerle kurulmuş bir kadrodur değerli Galatasaraylılar. Sürekli herkesin merak ettiği ve bilme hakkı da olduğu bir konuda kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Biz Haziran 2022 transfer döneminde 43 milyon Euro bonservis bedeli harcayarak bu 43 milyon Euro'nun ödemesi beş yıl, dört yıl gibi sürelere yayılmış olarak ödenmek üzere kuruldu. Yaklaşık 15 milyon Euro, stoğumuzdan oyuncu sattık. Yani bu dönemde 28 milyon Euro bonservis ücreti vermek suretiyle yepyeni bir takım kurduk. Kurduğumuz takım Avrupa'da mücadele etmek üzere seçilmiş çok önemli bir takım. Bunu da zaten oyun ortaya konulan performansla izliyoruz. 

Maaş bütçemiz yaklaşık 32 milyon Euro. Aynı geçmişte olduğu gibi, geçmişteki rakamlarla aynı seviyede tutmaya gayret ediyoruz. Amacımız elimizdeki imkanlarla futbol takımımızın kadro kalitesini ve potansiyelini artırmak. Bunu başardığımıza inanıyorum. Yaptığımız tüm harcamaları buna göre planladık. Zaten kısıtlı bir imkanla faaliyet gösteriyoruz. Hata yapma ihtimalini en aza indirmek için kılı kırk yararak ilerliyoruz. Galatasaray'ın bir lirasının bile boşa gitmemesi için kendimize, size ve bu kulübün geleceğine sorumluluğumuz var. Okan Hocamıza, ekibine, futbolcularımıza güvenimiz tam. Galatasaray'ı tanıyan herkes çok iyi bilir. Mayıs ayları bizimdir. Bir an bile konsantrasyonumuzu kaybetmeden tüm taraftarlarımızla birlikte cumhuriyetin 100. yılında şampiyonluğuna yürüyeceğiz değerli Galatasaraylılar. 

“GALATASARAY’IN GÜCÜNÜ HAFİFE ALDILAR”

Yine bu son dönemde çok dikkatli olmamız gereken konular var. Çünkü kulübümüz ve futbol takımımızın başarılı gidişatı bazılarının tadını kaçırmışa benziyor. Görüyoruz ki her şeyi planlamışlar; ama geçen sene ligi 13. sırada bitiren takımın bu sene bu başarıyı elde edebileceğini hesaplamamışlar. Galatasaray'ın gücünü hafife aldıkları için şimdi çaresizce bizi saha dışına çekmeye, rekabeti aşağıya indirmeye çalışıyorlar. Geçmişi 100 yıllara dayanan camiaların başında bulunan insanlarız. Bize emanet edilen bu koltukların büyük bir sorumlulu ve ağırlığı var. Galatasaray Spor Kulübü başkanı olarak ben buna uygun davranırım bu ayak oyunlarına, içinde kabadayılık geçen numaralara da gelmem! 

Sosyal medyada yaptığımız ve sadece eleştiri işi alan bir açıklama nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu bana 21 gün hak mahrumiyeti, ilaveten de bazı para cezaları verdiğini öğrendim. Onlara tavsiyem, bizim doğruları söylememizden korkmayın kardeşim! Çünkü doğru ve adaletli olan her zaman kazanır. Türk futboluna herkes için adaleti doğruları söyleyerek getireceğiz değerli Galatasaraylılar. Bu bizim andımızdır.

Bu akşam bir milli maçı oynayacağız. Söyleyecek çok şey var. Bu haksızlığı hukuksuzluğu çeşitlendirerek yapmaya devam ediyorlar. Çok doluyum. Çok şey söylemek istiyorum ama akşam bir maç oynayacağız. Önemli maç, önemli bir rakiple, Ermenistan'la oynuyoruz. Dolayısıyla şu an için sessiz kalacağım ama Profesyonel Futbol ve Disiplin Kurulunun verdiği veya veremediği cezalarla ilgili kısa zamanda sizlere bilgi aktaracağım. 

Futbolda başarılı şekilde ilerliyoruz. Aşağı yukarı bütün kategorilerde şu anda birinci durumdayız. Kadın Futbol Takımımız ligi lider bitirdi. Şimdi play-off başlıyor. Onların da şampiyon olacaklarına inancım tam. Buradan kendilerine başarı diliyorum. Kadın Basketbol’da perşembe akşamı maçımız oynadık ve EuroCup’ta finale çıktık. Teknik ekibe ve oyuncularıma buradan teşekkür ediyorum. Finalde kazanacağımıza, kupayı yine ülkemize geçireceğimize inanıyorum. Çünkü daha önce yaptık gene yaparız. 

Yüzme ve sutopu başta olmak üzere bütün amatör branşlarda başarı için sporcularımız Galatasaray'a yakışır bir mücadele gösteriyorlar. Özellikle yüzme de çeşitli yaş gruplarında birçok birinci şimdiden kazanmış durumdayız. Sezon sonunda hayal ettiğimiz başarılara ulaşmış olacağız. Sporcularımıza ve ekiplerimize güveniyoruz. Kulübümüz tüm bu başarılara ulaşmaya çalışırken finansal anlamda zor dönemlerden geçmeye devam ediyor. Bu dönemi aşmak ve Galatasarayımızın geleceğe güçlü bir şekilde hazır olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Sözlerimizden bence en önemlisi Bankalar Birliği Anlaşması’ndan çıkmaktı. Bizim Galatasaray’ı içinde bulunduğu borçlar sarmalından kurtarmamız gerekiyor. Bunun için de kulübümüzün üretme kabiliyetini hızlı bir şekilde geliştirmemiz gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız değerli Galatasaraylılar? Bir tek yolu var. Faaliyet dışı projeleri üretip gelirleri artırmak. Bunların başında uygulamaya sokmaya çalıştığımız dijital projeler var. Projeler için şu anda görüşmeler yapılıyor. Kısa sürede sonuçlarını alacağız. 

Finansal anlamda Bankalar Birliği Anlaşması önümüzdeki en büyük engel olarak duruyor. Şunu belirtmekten belirtmeden geçmek istemiyorum. Finansal yapılandırma anlaşması yapıldığı tarih itibarlıyla gerekli olan bir anlaşmaydı. Nakit açığını tamamlayan, borçlar uzun vadeli yapılandırıldı. Bugün yaptığımız işler için bu anlaşmadan çıkmak zorunda kaldığımızı ifade ediyoruz. Çünkü faaliyet dışı gelirleri artırmak için yapacağımız projelerde her zaman Bankalar Birliği Konsorsiyumu ile yapılan anlaşmanın tutumları belli. Çok zorlanıyoruz. 

Örneğin Mecidiyeköy'deki gayrimenkul geliştirme projesini yapmamış olsaydık şu anda Florya'da planladığımız adımları atmamız mümkün değildi. Bankalar Birliği Anlaşması’ndan en uygun zamanda kulübümüz için en faydalı olacak şekilde çıkmayı planlıyoruz. Tabii ki bu çıkış en doğru koşullarda olacak. Florya projesinden yaratacağımız geliri bir bankada sadece bu amaç için kullanıp amacımız kulübümüzün geleceğini bu gelirlere yaratmak ve önümüzdeki en az 25 senenin finansal yapısına bu sayede kavuşmaktır. 

Finansal yapıyı düzeltmek bizim boynunun borcu. Biz seçilirken size verdiğimiz sözler çerçevesinde bu finansal yapıyı düzeltmek üzere göreve geldik ve bunun içinde canla başla çalışıyoruz. Kulübümüzün kurucusu Ali Sami Yen’in bize yüklediği misyon çerçevesinde bazı görevler sportif manada başarılı olmak ve yabancılar yemek bizim için en önemli unsur. Bunun için de iyi sporcu, başarılı sporcu, Galatasaray'a yakışan sporcu yetiştirmek için de Galatasaray'a yakışan altyapı tesislerine ihtiyacımız var. Finansal yapının düzelmesi, bu yapıların, bu tesislerin yapılıp hayata geçmesi için de çok önemli bir faktör olacaktır. 

MECİDİYEKÖY PROJESİ

Şimdi size bazı projelerimizden örnekler, detaylar vermek istiyorum. Galatasaray’ın çok önemli projelerinden bir tanesi Mecidiyeköy projesi. Bildiğiniz gibi Duygun Abi aldığımız bir kararla Mecidiyeköy’deki stadın yanındaki arazimize bir otel inşaatı yapmak üzere hayata geçti. O dönem başkan yardımcısıydım ve bu görev bana verilmişti. O binanın kabasını çıktık, çevresini kapattık. Bugüne kadar o şekilde geldi. 2014, 2023… Yani aşağı yukarı dokuz sene. Bugünkü koşullarda Galatasaray’a en fayda üretecek husus rezidans yapmak ve bunları satmak suretiyle Galatasaray'ın finansal yapısına katkı vermesiydi. Bundan önce yaptığımız Yetki Genel Kurulunda bunu sizin önünüze getirdik. Projelerimizi anlattık ve sizden büyük destek aldık. Aldığımız bu destekle projenin hayata geçmesi ve satışın yapılması için faaliyetlerimiz devam ediyor. 

Merak edilen konulardan birisi burada yapılan faaliyetler çerçevesinde ne kadar satışın yapıldığı. Bunlarla ilgili bazı rakamları vermek istiyorum. 180 rezidanstan 103 tanesinin satışını tamamladık. Sözleşmelerini ve tahsilatlarını yaptık. Şu anda yapılan tahsilat yaklaşık 654 milyon TL. Daha önce Genel Kurullarda anlattığım gibi buradan yapılan tahsilat Bankalar Birliği Konsorsiyumu’nda bloke ediliyor. Bunun ürettiği fon, satın aldığımız Florya arazisinin bedeli olarak ödenmek üzere orada toplanıyor. Elbette finansal bazı enstrümanlarla bu parayı borç ödeme tarihine kadar çoğaltmanın peşindeyiz. Şu anda 103 daire satıldı. Rezerve edilmiş, sözleşmesi tamamlanmamış 21 tane daire var. Buradan 1 ay veya 15 gün içinde bitmesini beklediğim 177 milyon 629 bin TL’lik bir tahsilat var. Geriye satışa açık, satmaya çalıştığımız 56 dairemiz var. 180 dairenin tamamını sattığımız zaman yaklaşık 1 milyar 353 milyon TL gibi bir tahsilata ulaşmış olacağız. Büyükdere Caddesi’ne cephe olacak şekilde sıralanmış 7 tane ticari ünitemiz var. Bunların toplam genişliği 4 bin 36 metrekare. Ticari alanlardaki satış bedelini şu andaki piyasa koşulları oluşturduğu için oradan da yaklaşık 350-400 milyon TL gibi bir para bekliyoruz. Bunlarla beraber söz verdiğim gibi 1.5 milyar TL tahsil ederiz derken yanılmamışım. Onun üstünde tahsilat olacağı gözüküyor. 

Bankalar Birliği Konsorsiyumu’na Florya Arazisi’nin alınmasından kaynaklanan 1 milyar 85 milyon TL borcumuz var. Bunu ödedikten sonra elimizde tekrar bir fon kalacak. Bunun bir kısmını kulübümüz harcamalarında, bir kısmını Kemerburgaz’daki inşaat faaliyetlerimizin sürdürülmesinde, bir kısmını da Florya arazisini boşalttıktan sonra oranın şantiye masraflarını karşılamak için kullanacağız. 

Florya projesi çok önceden başladı. 2016’dan itibaren başladı. Emlak Konut ile yapılacaktı. Rahmetli Mustafa Başkan döneminde oradaki arazi geri alındı ve yeni bir ufuk açıldı. Sevgili Burak Başkan ve Erden Timur ile bunu paylaştık. Buradaki projeleri geliştirmek için bize ait olmayan 40 dönümlük Emlak Konut arazisini satın almak lazımdı. Bu konu ile birlikte Burak Başkan ile birlikte Emlak Konut’a gidip bu arsanın Galatasaray’a kazandırılması için temaslarda bulunduk. Bilahare yönetime geldikten sonra bu arsanın satın alınmasını tamamladık. Galatasaray’ın en önemli projelerinden bir tanesi. Bu proje sayesinde 97 bin metrekare Florya gibi bir yerde satılacak alan var. Seçim döneminde size ne söz verdiysek hepsini yapıyoruz, yaptık, yapmaya devam edeceğiz.  Kaynaklanan fon ve para Galatasaray'ın önümüzdeki 25 - 30 senesini yönetmek için yönetim kurullarına büyük kolaylık sağlayacaktır. 

KEMERBURGAZ FUTBOLUN YENİ DURAĞI OLACAK

Diğer önemli projelerimizden bir tanesi Kemerburgaz projesi. Bu üç proje birbirine bağlı. Biz Kemerburgaz’ı yapmak zorundayız. Florya'dan taşınmak için Kemerburgaz’ı bitirmek zorundayız. Kemerburgaz Tesisleri futbolun yeni durağı olacak değerli Galatasaraylılar. Bunu rahatlıkla ifade edebilirim. Galatasaray'ın bugün futbol için kullandığı ve altyapısı için kullandığı tesisler Galatasaray'a yakışmıyor. Elbette 40 yıl evvel bunları hayata geçiren abilerimize büyük bir teşekkürü buradan gönderiyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar; ama ondan sonraki periyotta zamanla çağa uygun bir şekilde bunlar geliştirilmemiş. 

Kemerburgaz bildiğiniz gibi altyapı tesisleri ve A Takım tesisleri olacak yaklaşık altı tane futbol sahası, idari binalar ve son derece modern bir yerleşke halinde planlıyoruz. Sezon başlamadan biz buraya taşınmak istiyoruz. Burada  büyük destek veren değerli kardeşim Erden Timur’a teşekkürü buradan gönderiyorum. Sağ olsun var olsun. 

“RİVA’YA BÜYÜK TALEP VAR”

Önemli projelerimizden birisi Riva projesi değerli Galatasaraylılar. Riva projesi gene 2016 yılında hayata geçmek üzere planlandı. Şu anda proje bütün hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar Riva projesinin Galatasaray'a 170 milyon dolar faydası oldu. Bundan sonraki yapı stoğunu dikkate aldığımız zaman geçen hafta oradaydık. Riva projesinde şu anda mevcut inşaatlar devam ediyor ve İstanbul'un depremle ilgili endişesi nedeniyle büyük bir talep var. Çünkü bölge, İstanbul'un en sağlıklı, depreme karşı en dayanıklı bölgesi. Bugünkü parayla mevcut yapı stoğunun değeri 11 milyar TL. Bunun yüzde 20’si Galatasaray’ın. Yani 2 milyar 200 milyon TL. İnşaatlar devam ediyor. Kısa sürede bu da Galatasaray'ı hazinesine girecektir. 

BÜYÜKÇEKMECE…

Bir önemli projemiz Büyükçekmecedeki arazimiz. Büyükçekmece’deki arazi muhteşem bir arazi. Büyükçekmece Belediyesi tarafından Galatasaray'la bir anlaşma çerçevesinde kiralanmış. Büyükçekmece Belediyesi’ne gittik ve bir müracaatta bulunduk. Bu arsanın üzerinde biz bölgeye hizmet edecek, Galatasaray altyapı ve muhtelif spor dalları için hizmet verecek bir yapılaşma izni istiyoruz. İncelendi ve gerekli planlar yapıldı. Bu planlar şu anda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda onay bekliyor. Bu bölgede bir Galatasaray altyapısında hizmet edecek bir tesis kurulacak. Şimdi niye bu kadar tesis kuruyoruz? Niye bu kadar şey diye düşünülebilir. Doğrudur; ama İstanbul'un 16-17 milyona yaklaşan nüfusuyla bir Avrupa ülkesi kadar büyük olduğunu düşünürsek, İstanbul’un her tarafında yerleşkelerin çok süratli bir şekilde geliştiğini düşünürsek elbetteki biz bir merkeze bağlı olarak değil; ama İstanbul'un diğer bölgelerinde de alt yapıya hizmet verecek tesisleri kurmak ve burada geliştireceğimiz gençlerle de Galatasaray'a fayda sağlamak zorundayız. Onun için çok değerli bir arazi. Bunun için de çalışıyoruz. İnşallah kısa sürede size müjdesini vereceğim. 

GALATASARAY ADASI 

Önemli konularımızdan bir tanesi de Galatasaray Adası. Bildiğiniz gibi belli süreçlerden geçti. Burak Başkanım ifade etti. Onların döneminde tahliye oldu. Daha önce Mustafa Başkan döneminde açılan bir davanın kazanılması suretiyle tahliye edildi.  Seçim döneminde verdiğimiz vaatler çerçevesinde buranın da Galatasaray’ın kullanımına hazırlanacağını ifade etmiştik. Sadece onu söylemedik. Ada’yı eskisinden daha güzel hale getireceğimizi söyledik. İlk aşamada yüzme havuzuna ve basit bir yeme içme ünitesi ile hizmetinize sunduk. Galatasaray Adası’nın sağında, solunda bulunan bu alanlarından tapusunun alınması, bize ait olan iki alanın çok uzun süreli üst kullanım hakkını tapusunu Galatasaray almıştı. Bu konuda bize destek veren Bakan Murat Kurum’a ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürü borç biliyorum.

Ada’yla ilgili imar planlarını yaptık. Dün itibari ile de planlar askıdan indi. Önümüzdeki hafta itibarı ile başlayacağız söz verdiğimiz gibi. Etkinlik alanları olan güzel iki tane restoranımız olan bir alanda planlıyor. Bir süreç olacaktır ama Ada’nın sezonda açılıp hizmete devam edecek. Kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz. 

“Diğer önemli projelerimizden birisi, bildiğiniz gibi Kalamış Tesisleri ihale edildi ve ihaleyi alan kişiyi sıkı takip ediyoruz. Başka eksikleri varsa da sezon açılmadan evvel onları da tamamlayacağız. Bir yenilenmeye ihtiyacı vardı. Onu da yaptık.” 

GALATASARAY MÜZESİ

Benim çok önem verdiğim konulardan bir tanesi de Galatasaray Müzesi. 2003 yılında Galatasaray Spor Kulübüne tahsis edilmiş bir bina müze yapmak üzere Galatasaray Spor kulübü müzesi olmak üzere tavsiye edildi. 2003… 20 sene geçmiş üstünden. Şimdi orada müze var ama kapalı. Lisenin karşısında Galatasaray kimliğine yakışır şekilde restore edilmiş İnan abi tarafından. Bunun geri kazanımı, tekrar Galatasaray Spor Kulübü müzesi olması için ilk adımları attık. Şimdi bir şey kaldı. PTT Genel Müdürü ile de ilgililerle, bakanlığa konuşmalarımı yaptım ve mutabakata vardım. Zaman içinde bina Galatasaray Üniversitesi’ne geçti ve burada fazla bir faaliyeti yok. Şimdi onlarla bir protokol yapıp tekrar Galatasaray Spor Kulübü'nün, bizim doğduğunuz yer olan Beyoğlu’ndaki müzesi olarak en kısa sürede tekrar hizmetinize açacağım. 

BÜYÜK KOMPLEKS PROJESİ

Söylemekte zorlanıyorum zaman. Hoşuma da gitmiyor ama bazı gerçekleri de paylaşmakta yarar var. Bütün amatör şubelerin antrenman ve maç yaptıkları yerleri gidin seyredin. Bunu bütün Galatasaraylılara tavsiye ediyorum. Hiç bize yakışmıyor. Kullandığımız tesislerin birçoğunun yerleri uzak. Faaliyetlerimizin çok dağınık bir şekilde devam etmesi Galatasaray’a zarar veriyor. Basketbol takımımız Sinan Erdem’de oynuyor. Antrenmanlarını da orada yapıyor. Voleybol takımımız Taç Spor’da antrenman yapıyor. Maçlarını Burhan Felek’te oynuyor. Yüzmecilerimiz Ergun Gürsoy Olimpik Yüzme Havuzu’nda antrenmanlarısı sürdürüyor. Judo Anadolu Hisarı’ndaki tesiste mevcudiyetini devam ettiriyor. Bu dağınıklık kulübümüzün yönetsel anlamda maliyetlerin yüksek seviyeye getiriyor. Bu karmaşayı çözmemiz ve engellemememiz lazım. Değerli Galatasaraylılar, tüm bu sorunlara çare olması amacıyla uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir proje vardı. Hep saklı tutmaya çalıştım. Hep Galatasaray'ın bu konuda bir zarar görmemesi için mümkün olduğu kadar ifade etmemeye çalıştım. Çünkü sonuçlandırması gereken hususlar vardı. Galatasaray'ın yarın için çok önemli olan bu projenin detaylarını ilk defa burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Stadımızın yanında bulunan Vadi İstanbul'a bakan 62 dönümlük arazinin üst kullanım hakkını 49 yıllığına Gençlik ve Spor Bakanlığından almış bulunuyoruz. 

Değerli Galatasaraylılar. bunun çok anlamı var. Bir defa bütün burası Galatasaray'a ait bir araziydi geçmişte. 370 dönümden 70 dönüme kadar indik. Bu arazi kıymeti itibarıyla son derece kıymetli bir arazi; ama Galatasaray Spor Kulübü'nün bütünlüğüne, yönetim kolaylığına hizmet edecek bir arazi. Burada ne yapacağız? Burada öncelikle kapalı spor salonumuzu, daha önce 2015'te ruhsat alınan ama inşaatı bir türlü yapılamayan spor salonunu arsanın üzerine taşımak istiyoruz. Bu spor salonunu yapmak zorundayız. Bütün  salon sporlarının müsabakalarının oynanacağı salonları var. Hem idmanlarını yapacaklar hem de idman sahaları ve maç sahalarıyla beraber…  

Galatasaray Spor kulübü yönetimlerinin idari bina olarak kullandığı yer  Galatasaray Stadyumu. Ali Sami Yen’de çok geniş bir alana dağınık bir şekilde ofisler yerleşmiş. Binlerce metrekare alanı ısıtmak, soğutmak ve güvenliği açısından yönetmek zorundayız. Harcanan para korkunç. Düşünün ki bütün stadı sadece yönetim kadrosu için ısıtıyoruz, soğutuyoruz, aydınlatıyoruz, güvenlik altına alıyoruz. Muazzam bir harcamalar. Onun için yönetim tesislerini buraya taşıyoruz. Kompakt bir şekilde, herkes bir arada birbirini görüyor. Dolayısıyla bu büyük harcamadan kurtulacağız. 

“YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLIYOR”

Takımların kamp yapması için, ticari anlamda hizmet verecek bir konaklama tesisimiz olacak. Salonun altında Galatasaray'a finansal açıdan destek versin diye ticari üniteler var. Peki başka ne var? Cendere’de taraftarlarımız genelde toplanıyor. Oradaki yeme yeme içme üniteleri çerçevesinde stada ulaşmak için düzgün, ulaşılabilir yola ihtiyaçları var. O da burada var. Taraftarlarımıza hizmet edecek, stadımızın hemen dibinde yapacağımız Galatasaray kafelerde Galatasaray restoranlarında onlara da hizmet verecek yeme içme ünitelerimiz var. Bunları çeşitlendirmek mümkün. Arsanın değerini siz de takdir ediyorsunuz. Onun için bu projenin de her zaman söylediğim gibi sizlerin desteğine büyük ihtiyacı var. Değerli Galatasaraylılar biz bu projeleri üretebiliriz yapabiliriz ama vücuda geçmesini bir tek şart var. Sizlerin desteği. Bugüne kadar bize verdiğiniz desteği esirgemediğiniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yapacağımız projelerde de aynen devamını istiyorum. 

Tabii baktığınız zaman büyük bir kompleks. Yarım kalan bir hikayeyi tamamlıyor burası. Tabelalara baktığınız zaman ne yazıyor? Ali Sami Yen Spor Kompleksi. Şimdi biz bu hikayeyi tamamlıyoruz. Evet burası şimdi gerçekten Ali Sami Yen Spor Kompleksi oluyor. Bizim buna borcumuz vardı biz bunu yerine getiriyoruz. Bu çalışmayı Galatasaray'a yük getirmeyecek bir şekilde bir oto finansman modeli ile size sunmanın hazırlığı içindeyiz. Kısa süre içerisinde bu çalışmalarımızı tamamlayıp sizinle paylaşacağım. Tıpkı Kemerburgaz gibi bu proje de Galatasaray'ın geleceği olacak. Yarının yıldızlarını yetiştireceğimiz bu projenin beni çok heyecanlandırdığını özellikle belirtmek istiyorum. 

Değerli hazirun, değerli Galatasaraylılar, değerli kardeşlerim… Makamlar gelir geçer,  görevler bir gün biter ama yaptıklarınız hatırlanır. Galatasaray hizmet etmek benim hayatımda en değer verdiğim görevlerden bir tanesi. Bu görevi benim gibi düşünen çalışma arkadaşlarımla paylaşmaktan  büyük mutluluk duyuyorum. Önümüzde gideceğimiz çok yol var. Yapmamız gereken çok iş var. Her zaman dediğim gibi başarıya ulaşacaksak siz üyelerimizle, taraftarlarımıza birlikte ulaşacağız. Bugün adımlarını attığımız projelerin, çalışmaların başarılı olmasının tek yolu camiamızda hissedilen barış ve sevgi ikliminin devam etmesidir. Galatasarayımız çocuklarımıza torunlarımıza gurur duyduğumuz bir şekilde bırakmak için bu kulübe sevgi duyan herkesin tek yumruk olarak, rakiplerine korku vermesi birbirini sevmesi ve kol kola olmaya devam etmesi gerekir. Ben bunu hep beraber başaracağımıza tüm kalbimle inanıyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum değerli Galatasaraylılar.

Genel Kurul Toplantısı neticesinde alınan kararlar şu şekilde oldu:

  • Burak Elmas Başkanlığındaki 90. Yönetim Kurulu ve Dursun Aydın Özbek Başkanlığında görevini sürdürmekte olan 91. Yönetim Kurulu idari ve mali açıdan oy birliği ile ibra edildi. 
  • Yeni kurulan Galatasaray Florya Emlak A.Ş.’nin, Kulübümüz iştiraki olarak Galatasaray Dijital Satış ve Pazarlama A.Ş.’den devralınması hususunda Tüzüğümüzün 24. Maddesinin 19.fıkrası uyarınca Yönetim Kuruluna yetki verilmesine oy çokluğu ile karar verildi. 
  • Kulübümüzün ve bağlı iştiraklerimizin akdetmiş olduğu 19 Mart 2021 tarihli Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesine İlişkin akdedilen Ek Protokol ve Tadil Sözleşmesi hükümleri gereği, Kulübümüzün maliki bulunduğu İstanbul İli, Kadıköy İlçesi, Erenköy Semti, 106 Pafta, 1097 Ada, 61 Parselde kayıtlı 8-9 ve 10 numaralı bağımsız bölümler üzerinde Konsorsiyum Bankaları lehine ilgili her türlü ayni ve şahsi haklar (ipotek,rehin,kira vs.haklar) ve mükellefiyetler tesis etmek hususunda Tüzüğümüzün 24. Maddesinin 10.fıkrası uyarınca Yönetim Kuruluna yetki verilmesi hususu oy çokluğu ile kabul edildi.   
  • Disiplin cezası alan üyelerin durumları görüşülüp karara bağlandı. 
  • Verilen önerge gereği A Grubu üyelik giriş ücret bedeli 3 bin TL, C Grubu üyelik giriş bedeli 6 bin 500 TL, D Grubu üyelik giriş bedeli 12 bin 500 TL, E Grubu üyelik giriş bedeli 50 bin TL, yıllık aidat ücretinin 1.000 TL olması oylandı ve önerge kabul edildi. 
  • Bütçe tasarısının görüşüldü ve bütçe oy çokluğu ile kabul edilerek karara bağlandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2023, 18:55
SIRADAKİ HABER

banner48