Başkan Dursun Özbek'ten çarpıcı açıklamalar

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Mayıs Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Dursun Özbek'ten çarpıcı açıklamalar

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek, kürsü konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Sayın Divan Başkanım, kıymetli heyeti, Galatasaray Spor Kulübü’nün değerli Divan Kurulu Üyeleri, saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler… Hepinize saygılarımı ve selamlarımı gönderiyorum. Bugün 17 Mayıs. Bugünkü Divan Kurulu Toplantısı, kulübümüzün tarihi açısından önemli bir güne denk geldi. Bundan 23 yıl önce Galatasaray Avrupa’da tarih yazarak UEFA Kupası’nı Türkiye’ye getirdi. Başta dönemin başkanı Faruk Süren ve Yönetim Kurulu ile Fatih Hocamız, teknik ekibi, oyuncularımız Kopenhag’a kadar gelip takımımızı destekleyen taraftarımız başta olmak üzere emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. 

Hepimizin gururla, gözyaşlarıyla sahip olduğu bu başarı Türk futbol tarihinin kulüpler bazındaki en büyük başarısıdır. Bu başarının yıl dönümünde bir kez daha gururla ifade etmek isterim ki, “GERÇEKLERİ TARİH YAZAR, TARİHİ DE GALATASARAY!”

Değerli Galatasaraylılar, 

Göreve geldiğimizden bugüne yaklaşık 11 aylık bir süre geçti. Buradan mutlulukla ifade etmek istiyorum ki, size seçim döneminde verdiğimiz sözlerin hepsini teker teker tutuyoruz. Şimdi bu süre içinde yaptığımız çalışmalarda geldiğimiz noktadan size bahsetmek istiyorum. 

Futbol takımımız geçen sezonu 13. sırada bitirmişti. Bu takımı yeniden Galatasarayımıza yakışır bir şekilde şampiyonluğun adayı haline getirmek öncelikli hedefimizdi. Bunu daha önce de belirtmiştik. Sporcu maaşlarını euro bazında geçmiş döneme yakın seviyede tutmak şartıyla, yaptığımız yatırımlarla takımımızı çok daha değerli ve rekabetçi hale getirdik. Şu anda sporcularımıza özellikle Avrupa kulüplerinden gösterilen ilgi takımımızın kıymetinin ne kadar arttığının en önemli göstergesidir. 

Sezonun bitmesine az kaldı. Dün akşam maçımızı kazandık ve şu anda lideriz. Cumhuriyetimizin 100. yılında şampiyon olmak en çok cumhuriyetin yüzü Galatasaray’a yakışacaktır. Takımımız şampiyon olmayı sonuna kadar hak etti. Şampiyon olacaktır.  Başta futbol takımımız olmak üzere tüm branşlarda rekabetçi olmak adına ciddi yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Finansal açıdan içinde bulunduğumuz bu zor dönemde bu yatırımları yapmak kolay değil. Özellikle finansal tablo açısından uzun yıllardır devam eden olumsuz bir görüntü ile karşı karşıyayız. İlk gün size dediğimiz gibi, bizi bu zor günlerden kurtaracak planımız, projelerimiz, programlarımız var. 

MECİDİYEKÖY

Mecidiyeköy’deki binamızı rezidans olarak dönüştürdük. Yasal sürecini yamamladık. Satışına Genel Kurulda yetki aldık ve satışına devam ediyoruz. İlk aşamada yüzde 75’ini geçen bir satışı realize ettik. Hedefimiz buydu. Ekonomik koşulların belirlenmesi, bazı öngörülemeyen durumların ortadan kalkması için satışları bu seviyede tutmaya çalıştık. Rezidansların yanı sıra onun altındaki ticari alanlarımıza talep çok büyük. Fiyatlama yapmak için ekonomik piyasanın netleşmesini bekliyoruz. Bir-iki hafta sonra satış için gerekeni yapacağız. 

Bize Mecidiyeköy’den yaklaşık 1.5 milyar TL’lik bir fon geliyor. Bu fonun 1 milyar 85 milyonluk kısmını Florya’da bize ait olmayan 40 dönümlük arsanın satın alınması için kullanıyoruz. Size söz verdiğimiz gibi, Mecidiyeköy’ün satışından gelen paranın zerresine dokunmadık. Bir bloke hesapta birikiyor. Biriken miktar, tamamen bizi kredite eden bankanın kontrolünde olmak şartıyla 1 milyar 85 milyon tasfiye edildikten sonra geri kalan bakiyesi kulübü kullanımına verecek. Önceliğimiz borcumuzu ödemektir. 

KEMERBURGAZ

6-7 sene evvel bu gayrimenkul projelerini geliştirmek üzere Florya’nın taşınması için hareket etmiştik. Bunun için stada arabayla 6-7 dakika mesafede Milli Emlak’tan bir arsanın üst kullanım  hakkı alınmıştı. Seçim döneminde söz verdiğimiz gibi Florya Tesisleri’ni, altyapı ve A takımın tesislerini modern şartlara daha uygun hale getirmek içni Kemerburgaz’da inşaata başladık. Epey zaman oldu. Ruhsatını aldık. Şu anda inşaat devam ediyoru. 19  Mayıs günü orada hem 19 Mayıs Bayramı’nı kutlamak hem de orada yaptığımız projeyi etraflıca anlatmak için orada sizlerle buluşacağız. 

Florya’daki futbol takımının ve altyapı tesislerinin hepsine çağrı yaptım. Ne olur gidin görün. 40 sene önce yapılmış. Bugün dünya futbolundaki gelişmelere uygun bir tesis değil. Galatasaray’a yakışmıyor. Onun için ivedilikle, el birliğiyle, sizin de desteğinizle Kemerburgaz Tesisleri’ni açmak zorundayız. Eğer ilgilenirseniz gelin Florya’yı birlikte gezelim. O zaman bize daha çok hak vereceksiniz diye düşünüyorum. 

Florya’daki arazinin 20 dönümü kulübün tapulu malı. 40 dönümünü de satın aldık. O da şu anda kulübün tapulu malı. Üstündeki binaların yıkılması ve cins tashihi yapılması suretiyle arsaya dönüştürülmesi lazım. Bunun için de Kemerburgaz’ın bir an önce bitmesi lazım. Yerleşkeye taşınacağız. Ruhsat hazırlıklarını yaptık. Bazı kesimler konuyla ilgili kıskançlık derecesinde ilgili. 

Stattan Göktürk arterinde bir yerleşke haline getirme hayalim var. Bunun başlangıç noktası Kemerburgaz’da yaptığımız tesisler. İkinci etapta stadımızdan Cendere’ye inen bir bayır var. Skyland’in yanından başlayıp uca kadar giden 60 dönüm arsa var. Bu arsa şu anda 49 yıllığına Galatasaray Spor Kulübü’nün kullanımına verildi. Bunu yaparken amacımız Galatasaray Spor Kulübü’nün önümüzdeki yıllara, çocuklarımıza, torunlarımıza hizmet edebilmesi için bütün yerleşkelerimizi bir araya toplamak. Burhan Felek’te değil burada yüzelim. Taç Spor’da değil, burada antrenman yapalım. 

Türk sporun hizmet etmek gibi bir misyonumuz varsa bunlar olmazsa olmazımızdır. Onun için özellikle stadın yanındaki proje çok önemli. Kamp tesislerimiz olacak. Basketbol salonumuz, antrenman salonularımız, yüzme havuzumuz. Otostikler için ayrı bir yüzme havuzu… Bunun meşalesini yaktık. Proje olarak her şey hazır. Sizden talebim bugüne kadar bize verilen desteğin devam etmesi. 

RİVA

Riva’da başlattığımız projede imalat son sürat devam ediyor. Şu anda yaklaşık bize ait 130 villa kaldı. Fiyatlar her geçen gün yukarıya gidiyor. Galatasaray Spor Kulübü’ne destek verecek rakamların biraz üzerinde. Faaliyetlerimiz orada da devam ediyor.

BÜYÜKÇEKMECE

Büyükçekmece’de çok güzel bir arazimiz var. İstanbul bir memleket hüviyetinde. Orada büyük bir bölge var. Bu bölgenin sporcuları var. Etrafı çok gelişmiş bir bölge. Orayla ilgili plan çalışmalarını yaptık. Aldığınız arazi ne olursa olsun üstüne yerleşke yapmak istiyorsanız imar durumunu hazırlamanız lazım. O plan çalışmaları bitti. Şu an Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bekliyor. İlk defa bizim yönetimimiz konuyla ilgili Büyükçekmece Belediyesi’ni ziyaret etti. Amacımızı anlattık. Bu manada bize destek olmalarını istedik. Hasan Başkan’a teşekkür ediyorum. Elinden gelen her şeyi yapacağını bize vaat etti.

Tüm bu projelerle amacımız, kulübümüzün borç sarmalından kurtulmasını sağlayıp “sürdürebilir başarı” sağlayan bir yapı oluşturmak.

Bu süreçte ilk aşamada Bankalar Birliği anlaşmasından çıkmayı planlıyoruz. 

Bu anlaşma, sürekli ifade ettiğim gibi kulübümüzün ayağında pranga olarak duruyor. Zira, Bankalar Birliğinin öncelikle meselesi borcun bir an evvel tasfiyesi. Kolay dönemler bitti. Şimdi Bankalar Birliği anlaşmasının zorluğu, 1 Haziran’dan itibaren kulübün tüm gelirlerinin yüzde 50’sini bu borcun tasviyesi için bana bırakacaksın diyor. Ben hayatımı nasıl sürdüreceğim? İmza atılan her anlaşmanın gereğini yaparız. Bunun için kulübün esas faaliyetlerinden oluşturduğu gelirin hem sportif faaliyetlerini sürdürmek hem de yüzde 50’sini borcun tasviyesi için ödeme yapmak için kullanılması mümkün değil. Bu projeleri hayata geçirmeseydik, bu projelerden gelen fonları kullanmak için hesap yapmasaydık bu mümkün değildi. Temerrüt hali ortaya çıkacaktı. 

Bu durum Ali Sami Yen Abimizin bize gösterdiği yolla uyuşmuyor.  Yılda bugün için yaklaşık 400 milyon liralık bir faiz ödememiz var. Ama bu ödeme ekonomik koşullara göre değişip, hiç kontrol edemeyeceğimiz bir hale gelebilir. Bugünkü borçlanma faizi TLREF artı 1,5 seviyesinde. Yüzde 10 çerçevesinde. 

Ali Sami Yen Abi bu kulübü kurarken hedefini misyonunu ortaya koydu. Demiş ki, bu kulüp Avrupa’daki takımları yenmek içni mücadele edecek. Bu misyondan kimsenin sapma gösterebileceğini düşünmüyorum. Biz Avrupa’da mücadele edeceksek, bu mücadeleyi yapmak için gereken fonları oluşturmak yönetimlerin görevi değil mi? Onun için şu eksikliği hissettik. Misyonumuzun doğrultusunda sürdürülebilir bir sportif başarı hedefliyorsak yapmamız gereken fon oluşturmak. İlave bu hedefe bizi götürecek gelirler elde edelim. Yüksek miktarda gelirimizin olacağı büyük fonda ana paramıza dokunmadan altyapıya, yeniden gayrimenkul edinmeye, basketbola, voleybola bunların ilave ve mevcut gelirlerini üst üste koyarak sürdürülebilir başarı elde etmek istiyoruz. Hedefimiz bu.

Sadece gayrimenkul projelerimizle değil diğer gelir getirecek projeler konusunda da çalışmalarımız son noktaya gelmiş durumda. Önümüzdeki üç aylık dönemde sponsorluk ve diğer gelirlerimizin hızlı bir şekilde arttığını göreceksiniz.

Futbol takımımızın artan başarısı kombinelerin yenilenmesi konusunda da büyük bir talebe yol açtı. Geçen sene yenileme rakamı 11000’lerde idi; bu sene 26000 ile kapattık yenileme dönemini. Tüm bu gelirler önümüzdeki döneme pozitif bir şekilde yansıyacak. Ben buradan tüm taraftarlarımıza gösterdikleri bu ilgi için teşekkür ediyorum.

GALATASARAY ADASI

Göreve geldikten kısa bir süre sonra, Galatasaray Adamızı söz verdiğimiz gibi, çok kısa süre içerisinde üyelerimizin sosyal tesis olarak kullanımına açtık. Önceliğimiz Ada’yı yasal hale getirmek. Bunu yolu sağında ve solunda bulunan yaklaşık 4 bin metrekare olan alanın Galatasaray’a kazandırılmasıydı. Çünkü orada eğreti duruyordu. Ecrimisil ve kira ödüyoruz. Zaman zaman da ödemiyoruz. Defalarca daha önceki başkanlık döneminde başımıza gelenleri anlatmışımdır. Kulüp finansal şartlarına göre kirayı ödeyemiyor. Milli Emlak’a müracaat edip, borcu ödemiyorlar. Ben ödeyeyim üstüme geçirin deniyor. Son anda fark edildi. Bu bir risktir. Bu riski ortadan kaldırmak içni sağındaki ve solundaki alanların tapusu şu anda Galatasaray’dadır. 

İmar çalışmasını bitirdik. Planları yaptık. Planlar askından indi. Burada yaklaşık 1600 metre kare yapılmış betonarme yapı var. Bu sabit. İstenirse 1600 metrekarelik kısım iyi bir tadilatla yıkılıp aynısı yeniden yapılabilir. Orada soyunma odası, mutfaklar ve tuvaletler var. Ayrıca 650 metrekare içinde restoran olarak kullanabileceğimiz açılır kapanır sistemle yapmamız mümkün. Yüzme havuzumuz, arkada deniz suyu ile beslenen yüzme havuzumuzun odluğu yerde 800 metrekarelik bir eğlence alanı var. Orayı da toplantılar, konserler, düğün dernek toplantıları için hazırlıyoruz. Bu imar çalışmaları biraz uzun sürdü. 30’a yakın kuruma görüş soruyorlar. Bu biraz zaman aldı. Şu anda yasal süreç bittiği için orada da faaliyete geçtik. 

Ada’nın hizmeti haziran ayında tekrar hizmetinize açılacak. Onun çalışmalarını yapıyoruz. Geçen senenin üstünde hizmet vermek için orada çalışmalarımız devam ediyor.

Kalamışta’ki tesislerimiz yenilendi. Yeni gelen müstecir vasıtasıyla yapılan sözleşme doğrultusunda. Oradaki üyelerimize daha güzel bir mekanda hizmet vermeye devam edeceğiz. 

Ada’nın yeni yapılan imar planı çerçevesinde ne hale gelebileceği konusunda bazı görseller hazırladık. 19 Mayıs’ta Kemerburgaz’da temel atma töreni için buluşacağımız mekanda bu görselleri size yetiştirmek istiyoruz. 

19 Mayıs önemli bir tarih. Bunu kutlamak, beraber olmak, özellikle cumhuriyetin 100. yılında bu bayramlarımızı beraber kutlama konuları çok önemli. Katılımın yüksek olmasını temenni ediyorum. 

Biraz sonra Can Natan kardeşim yapmayı planladığımız değişiklikler konusunda sizleri bilgilendirecek. Öncelikli amacımız, Yeni Spor Yasası ve kulübümüze bağlı bulunan şirketlerle uyum sağlamak amacıyla yapılması planlanan değişiklikleri gerçekleştirmek… 

Tüm üyelerimizin 10 Haziran’daki bu genel kurula hassasiyet göstererek katılımda bulunmalarını rica ediyorum.

“TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SİVİL TOPLU KURULUŞU OLDUĞUMUZU İSPATLADIK”

Artık bu değişiklikleri yasalara uyum açısından yapmamız gerekiyor. Burada sizin desteğiniz çok ama çok önemli.

Tüm bu faaliyetlerle birlikte, kulübümüz depremin yaralarını sarmak için çalışmaya devam ediyor. Biliyoruz ki, bu uzun soluklu devam etmesi gereken bir çalışma. Bölgedeki ihtiyaçlar daha uzun süre devam edecek. Ve bizim her zaman onların yanında olmaya devam etmemiz gerekiyor.

Galatasaray deprem süreci boyunca örnek bir davranış sergilemiştir. Kendisine yakışan Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşu olduğunu ispatladığı bir davranış biçiminde olmuştur. Oradaki organizasyonu ile birçok kurumdan takdir ve teşekkür almıştır. 

Yaptığımız çalışmalarla Antep Nurdağ’daki konteyner kentimizi tamamladık. Kahramanmaraş'taki konteyner kentimiz de 20 Mayıs'ta yerleşime uygun hale gelecek.

“Birlikte 1905” adını verdiğimiz yardım kampanyamız devam ediyor.

Bölge ekonomisi vuran en büyük husus bölgeden göç edilmesi. Devletimiz konut ihtiyacını karşılamak üzere hareket ediyor; ama hiçbir zaman yeterli olacağını düşünmüyorum. Bizim gibi kurumların da kalıcı konut yapmak için davranması gerekiyor. Galatasaray’da böyle bir taahhüt altına girdi. Bu konu ile ilgili yardım talep etme yetkimiz mevcuttur. Bu konuya sizin de desteklerinizi rica ediyorum. 

Bu yardım kampanyasıyla paralel olarak AKUT ile bir eğitim anlaşması yaptık. 

Başta kulüp personelimiz olmak üzere gönüllülerimize AKUT tarafından eğitmen eğitimleri verilecek. Bu sayede doğal afetler konusunda daha hazır bir insan kaynağına sahip olmayı planlıyoruz. Eş zamanlı olarak da bu ve benzeri felaketlere karşı dijital platformlarda yayınlanmak üzere eğitim serileri hazırlıyoruz. 

Konuşmamın başında ifade ettiğim gibi, evet, zor dönemlerden geçiyoruz ama güzel günlere doğru gitmeye devam ediyoruz. İlk adımlarını attığımız bu başarıların devamlı hale gelmesi için camiamızda hissedilen sevgi ve barış ikliminin de devam etmesi lazım.

Bunun için de sizin desteğinize, yapıcı eleştirilerinize her zaman ihtiyacımız var.

Birlikte çalışarak, Galatasaray’ımızı çocuklarımıza, torunlarımıza, gurur duyduğumuz bir şekilde bırakacağımıza yürekten inanıyorum.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum değerli Galatasaraylılar. 

SIRADAKİ HABER

banner48