Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri Temel Atma Töreni gerçekleştirildi

Kulübümüzün, Galatasaray Lisesi bahçesinde doğup Avrupa Şampiyonluğu’na uzanan başarı hikayesinde halen Florya’da bulunan antrenman tesislerimizin yerini alacak ve yarınların büyük başarılarının kaynağı olacak yeni yuvasının temelleri atıldı.

Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri Temel Atma Töreni gerçekleştirildi

Çağdaş, ilerici ve Avrupalı rakipleriyle yarışan Galatasaray Spor Kulübü Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri’nin temel atma töreni, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda eski başkanlarımız, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek, Yönetim Kurulu Üyeleri, sporcularımız ve camianın önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Geçmişten geleceğe anılarımızın ve değerlerimizin ebediyete kadar tesisimizde yaşaması için hazırladığımız zaman kapsülümüzün seremonosi gerçekleştirildi. 

Kemerburgaz Metin Oktay Tesislerimizin açılışına kadar Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’ndaki müzemizde sergilenecek olan zaman kapsülümüzün içinde tüm başkanlarımızın birlikte imzaladığı ve Metin Oktay Tesislerimizde bizi karşılayacak olan geleceğimize mektup yer alıyor. Zaman kapsülümde ayrıca Atamızın Galatasarayımız için imzalamış olduğu portresi, Ölümsüz Kurucumuz Ali Sami Yen ve arkadaşlarının Türk olmayan takımları yenmek maksadıyla kurdukları, kulübümüzün ilk futbol antrenman sahası olan Galatasaray Lisesi içinde bulunan Grand Cour’dan alınan çim parçaları, eski Ali Sami Yen Stadyumumuzdan bir parça, Florya Metin Oktay Tesisleri’nden alınan çim parçaları, Galatasaray Futbol Takımı’nın tarihte giydiği ilk forma, Cumhuriyetimizin 100. yılında futbol takımımızın terlettiği forması bulunmaktadır. 

Galatasarsay Lisesi 11. sınıf öğrencisi Kevser Gül Demir ve Futbol Akademimizin U19 Takım Kaptanı Özgür Baran Aksaka kürsüden katılımcılara seslendi. 

Başkan Dursun Aydın Özbek ise açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Değerli Başkanlarım, Değerli Galatasaray Spor Kulübü üyeleri, saygıdeğer hanımefendiler ve beyefendiler. Hepinize saygılarımı ve selamlarımı gönderiyorum.

Bugün, Türk Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından birisi olan 19 Mayıs’ın 104üncü Yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’daki Samsun’a ayak basması, sadece ulusumuzun Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı değildir.  Aynı zamanda, Türk milletini ileriye götürecek ‘genç’ fikirlerin doğuşudur.  İşte bu yüzden, bu gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlere armağan edilmiştir.

Galatasaray, tarihi boyunca bu genç, ilerici fikirlerin doğduğu, bu fikirlerin hedeflere dönüştüğü yer olmuştur.  Kimsenin hayalini bile kuramadığı hedefler, işte bu genç fikirlerden doğmuştur. Kurucumuz Ali Sami Yen ve arkadaşlarının belirlediği “Türk olmayan takımları yenmek” hedefi işte tam da böyle bir hedeftir.

Bugün, 19 Mayıs’ı birlikte kutlarken başka bir heyecanı daha yaşıyoruz. Kurucularımızın koyduğu hedefle ilerlediğimiz yolun yeni adımında, Galatasaray Spor Kulübü Metin Oktay Tesisi temel atma töreninde, siz değerli üyelerimizle birlikteyiz. Buradan, tesisimize adını vermiş Taçsız Kralımız Metin Oktay’ı bir kez daha saygıyla anıyorum.

Aslında bu töreni Florya tesisimizin açılış yıldönümü olan 22 Şubat’ta yapacaktık. Deprem felaketi sebebiyle bunu erteledik, bugün yapıyoruz. Gördüğünüz üzere inşaat ilerledi, tesisimizde binalar yükselmeye başlamış durumda…

Cumhuriyet’imizin 100. Yılında temeli atılan bu tesis, çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız en önemli miraslardan birisi olacaktır. Burası, Galatasarayımızın yeni yeteneklerinin yetiştiği, pırıl pırıl geleceği olacaktır.  Gençlerimiz burada, en modern koşullarda, sadece sahip oldukları yetenekleri geliştirmeyecekler. Aynı zamanda Galatasaray gelenekleri ve terbiyesiyle, iyi insan ve iyi sporcu olarak yetişeceklerdir.  Bu, bizim ülkemize olan borcumuzdur. 

Galatasaray, şanlı geçmişiyle, başarılarıyla Cumhuriyet’in en önemli spor kulübüdür değerli arkadaşlar… Cumhuriyet’imizin 100. Yılında, Cumhuriyet’in yüzü olmak en çok Galatasaray’a yakışmıştır. Biz, bu yeni tesisimiz ve diğer projelerimizle, en önemlisi de genç fikirlerimizle, Galatasarayımızı daha büyük başarılara ulaştıracağız, buna inanıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal’in izinde, onun ilke ve değerlerini ilelebet taşıyıp, gelecek kuşaklara aktaracağımızı buradan bir kez daha belirtmek istiyorum. Onun gençlerle ilgili bir sözü bence bizim için de çok önemli ve değerlidir:

“Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... 

Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. 

Bütün ümidim gençliktedir.”

Bizim de ümidimiz gençliktedir değerli arkadaşlar…

Bugün burada eski başkanlarımızla, teknik adamlarımızla, sporcularımızla bir aradayız. 

Kendileri sağolsunlar bizi kırmadılar, törenimize katıldılar. Yaşadığımız birlik ve beraberlik ortamının Galatasarayımız için çok önemli olduğuna yürekten inanıyorum. Onlara buradan teşekkürlerimi sunuyorum.  Törenimize katılan üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.

Yaşasın Galatasaray!

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kulübümüzün eski başkanlarından Alp Yalman, “Sevgili Başkan, arkadaşlarım ve çok sevgili Galatasaray camiası. Böyle bir günde karşınızda olmak bana inanamayacağınız kadar büyük gurur veriyor. Florya’nın alınışını, ilk temel atılışını ve bugünlere kadar gelişini çok iyi hatırlıyorum. Bunları yapanlar şimdi yukarıdan bizi seyrediyorlar. Herhalde onlar, en az benim kadar gurur duyuyorlardır. Bu yeni tesislerin Galatasarayımıza hayırlı uğurlu olmasını, yarınlarını uğurlu kılmasını dileyerek hepinizi hürmetle selamlarım.” diye konuştu.

Eski başkanlarımızdan Faruk Süren, “Değerli başkanlar, sevgili Galatasaraylılar. bugün çok önemli bir gün. Ulusumuz için çok önemli bir gün. Aydınlığa kavuştuğumuz önemli bir tarih. 104 sene önce… Bizim için çok önemli bir gün. Dursun Başkan sağ olsun hepimizi davet etti. Hakikaten güzel bir tesis yapılacak. Çok eski zamanları ve Hasnun Galip’i de hatırlıyorum. Florya’nın başlangıcından beri nasıl taşındığını hatırlıyorum. Büyük zaferlerin kaynağı oldu. Orada yetiştik. Şimdi burada yeni ve çağdaş bir tesis yapılıyor. Daha da büyüyecek. Gençler ve profesyoneller ayrı eğitilecek. Çok önemli bir şey. Burada olduğum için ve Galatasaraylı olduğum için gurur duyuyorum. Yeni tesislerimiz hayırlı olsun.” dedi.

Eski başkanlarımızdan Adnan Polat, “Sayın Başkanlar, değerli Galatasaraylılar, değerli hazirun. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün çok özel bir gün. Öncelikle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bir gün. Büyük Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Allah hepsinden razı olsun. Florya’da hepimiz uzun yıllar mesai yaptık. Uzun zamandır bu tesislerin yapılması konuşuluyordu. Bugün, o gün geldi. 19 Mayıs’ta olması çok büyük bir anlam taşıyor. İnşallah burada Galatasarayımız, Türk sporuna çok önemli sporcular yetiştirir. Büyük başarılarla ülkemizi temsil ederler. Sayın Başkan Dursun Özbek, Erden Timur kardeşim ve diğer yönetici arkadaşlarımın hepsine teşekkür ediyorum. Tebrik ediyorum. Hepinizi saygıyla anıyorum.” diye konuştu.

Eski başkanlarımızdan Ünal Aysal, “Değerli dostlarım, sevgili Galatasaraylılar, başkanlarım… Bugün Galatasaray için son derece önemli ve değerli bir gün yaşıyoruz. Galatasaray’ın geçmişi, Galatasaray’ın geleceğinin bir garantisi olmuştur. Galatasaray’ın geleceğinden bahsediyoruz burada. Başkanımıza ve Yönetim Kuruluna attıkları bu adım için teşekkür etmek istiyorum. Bu binaya üst üste koyacağımız her taş bizim istikbalimiz. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da ileride sahipleneceği markamızın geleceği için çok önemli bir adım. Kutluyorum. Hayırlı olsun. Hoşçakalın. “ dedi. 

Eski başkanlarımızdan Burak Elmas, “Sayın Başkanlarım, saygıdeğer Galatasaraylılar. bugün çok önemli bir açılış için, temel atma töreni için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hepimizi Galatasaray’da uzun süredir özlediğimiz şekilde bir araya getiren Sayın Başkan Dursun Özbek’e teşekkür ediyorum. Biz, benden önce görev alan sayın başkanlarım, Metin Oktay Tesisleri’ne emek veren teknik direktörlerimiz, hizmet veren sporcularımız hepsi bir arada. Florya Metin Oktay Tesisleri’nin özel bir ruhu vardır. Bunun arkasında çok fazla emek, gözyaşı, ter bulunmakta. Umuyorum aynı şeyi bundan sonra gelecek teknik direktörlerimiz, oyuncularımız, başkanlarımız bu güzel tesis için yapacaklar. Bu güzel tesisin camiamıza hayırlı uğurlu olmasını, nice başarılar getirmesini temenni ediyorum. Saygılarımla.” şeklinde konuştu. 

Galatasarayımızın unutulmaz efsanesi Fatih Terim, “Sayın başkanım, değerli başkanlar, çok sevgili Galatasaraylılar. Benim üstüme düşen forma. Formayı elinize aldığınız zaman çok hafif görüne bilir ama renkleriyle armasıyla üzerine akıtılan teriyle çok ağır ve çok büyüktür. Özellikle giydiğimiz için onun ağırlığını, onun büyüklüğünü gerek futbolculuğumuzda gerek teknik adamlığımızda çok fazla hissetmişizdir. Bu forma ben Galatasaraylıyım diyen herkesin gurur kaynağıdır. Bu forma, adanmış hayatların umududur. Faruk Başkanımın ve Alp Başkanımın söylediği gibi, Hasnun Galip’ten, Ali Sami Yen’den başlayan uzun yürüyüşümüz Florya’da uzun süre Galatasaray’ı aile yapmıştır. Orada yetişen evlatlarımızın giydiği forma ile Galatasaray çok büyük başarılara imza atmıştır. Umarım yeni tesisimiz, Florya’daki birlikteliği ve aile hayatını yakalar, cumhuriyete layık, 19 Mayıs’ın mana ve ehemmiyetini iyice hissetmiş, bu formayı üstünde terleten oyuncular yetiştirir. En büyük temennim budur. Bugün burada bizi davet eden sayın başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Kendisine başarılar diliyorum. Saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

Son olarak kulübümüzün en yaş alan üyesi Ali Fuat Diriker, “Sayın Galatasaraylılar, Metin Oktay Tesisi’ne hoş geldiniz. Bu mutlu günde hep beraber olmaktan dolayı, eski Galatasaray’ın milletimize bahşettiği başarılarını hatırlatması bakımından hepinize hoş geldiniz. Hepinizi sevgi ve saygıyla anıyorum. Yaşasın Galatasaray.” diye hitap etti ve tören sona erdi.  

SIRADAKİ HABER

banner48