Yazarlardan Galatasaray - Antalyaspor maçı yorumları

Spor yazarları, Galatasaray'ın Antalyaspor'u 5-0 mağlup ettiği maçları gazetelerindeki köşelerinde değerlendirdiler. (Burada alıntılanan bölümler, yazıların sadece bir kısmıdır. Tamamı için gazeteleri okuyabilirsiniz.)

Yazarlardan Galatasaray - Antalyaspor maçı yorumları

ERMAN TOROĞLU: "KAÇAK DÖVÜŞEN YOK"

Avrupa kupaları dahil, Türkiye Kupası dahil, Süper Lig dahil bu yıl Galatasaray'ı ilk defa ilk 45 dakikada doğru futbol oynarken seyrettim. Bütün futbolcular birbirine yardım ettiler. Sahada kaçak dövüşen yoktu. Herkes diğerinin açığını kapattı. Ağır zemine rağmen fizik olarak ayakta kaldılar. Skor 3-0 oldu. İkinci yarı yarım saat Galatasaray rölantiye aldı. Bu fizik noksanlığından mı, yoksa psikolojik olarak mı bunu ikinci yarıda göreceğiz. (SABAH)

ERMAN TOROĞLU: "G.SARAY KALİTE OLARAK İYİ"

Galatasaray takımının futbolcuları kalite olarak iyi. Ama ne zaman iyi? Koşarlarsa. Düşünün, Galatasaray takımında teknik olarak zayıf adamlardan biri Ömer Bayram. Ama dün gece bence Galatasaray'ın en faydalı adamı. Dün gece Galatasaray'da kötü oynuyor dediğim veya iyi mücadele etmiyor dediğim futbolcu yok. Diyeceksiniz ki; 'Yahu rakip zayıf Antalyaspor'. İyi güzel de bu Galatasaray'ın bu sene çok zayıf takım karşısında ne rezalet futbol oynadığını gördük, yaşadık. Antalyaspor'dan daha kötü futbol oynayan takımlara karşı ne fiyasko futbol oynadılar, izledik. (SABAH)

ERMAN TOROĞLU: "SORUN ALIM SATIM DEĞİL"

Şimdi devre arası. Futbolcu alım satımı ile takım bir şeyler yapabilir. Ama sorun futbolcu alım satımı değildir. Takım olmaktır. Galatasaray bunu yapabilirse ikinci yarı lige renk katar. Antalyaspor'un gücü belli. Ellerinden geleni yaptılar. (SABAH)

EVREN TURHAN: "FALCAO VE TAYLAN FARK YARATTI"

Galatasaray 2019'un son maçına kazanmak için çıktı. İlk yarının finali önemliydi ve Galatasaray oyuna iç sahada geçen sene oynadığı gibi başladı. Rakibine pozisyon vermeyen sahanın her yerinde basan ve gol pozisyonuna girip gole çeviren bir o kadar da kaçıran bir takım vardı. Falcao ve Taylan ilk yarıda fark yaratan oyunculardı. Özellikle Mariano sezonun en etkili oyununu oynadı ve asistini yaptı. (TAKVİM)

EVREN TURHAN: "FALCAO DÜNYA YILDIZI"

Lemina ve Seri de dün iyi mücadele etti. Taylan'ı Fatih hoca neden bu kadar bekledi anlamak mümkün değil. Maçın 2.yarısında sahanında bozulması ve çıkarken kaptırılan birkaç top yüzünden pozisyon veren Galatasaray kontra ataklarda da Ömer ve Taylan'la etkili olmaya çalıştı. Falcao dünya yıldızı bir oyuncu. Dün geceki gibi top alabilirse gollerini sıralar. Dün akşamki iki gol onu da canlandıracak. (TAKVİM)

AHMET ÇAKAR: "CİDDİ MORAL VE UMUT"

Galatasaray, önemli sorunlarla uğraşırken rakipleri galibiyetler alıyor ve başta Fatih Terim olmak üzere tüm kadro tartışılıyordu. Terim hedef olarak sürekli Ocak'ı yani devre arasını gösterdi. Ve dün geceki 5 gollü galibiyet takımın hem puantaja tutunmasını sağladı hem de sezonun ikinci yarısına ciddi moral ve umut aşıladı. İlk yarıda mükemmel bir Galatasaray izledik. Bazı oyuncular en iyi maçlarını oynadılar. Örneğin; Mariano... (SABAH)

AHMET ÇAKAR: "KAZANAN TAYLAN ANTALYALI"

Falcao gollerini attı. Koşmayan, işini yapmayan hiçbir oyuncu yoktu. Pek tabii ki devreye 3 gollü bir galibiyetle girdiler. Bu yarıda Feghouli'nin kaçırdıklarına bakarsak 45 dakika 5-6 farklı bir galibiyet de gelebilirdi. Galatasaray ikinci yarı belli dönemler durdu. Asıl rahatsızlık veren olay bu dakikalarda kalesinde verdiği pozisyonlar. Antalyaspor öyle beceriksiz ve öyle yetersiz bir takımki bu pozisyonları cömertçe harcadılar bile diyemiyorum çünkü ne yaptıkları belli olmadı. Dün gecenin kazananı Taylan Antalyalı... (SABAH)

AHMET ÇAKAR: "FALCAO, EN İYİLERDEN BİRİ"

Genç oyuncu golleriyle geldi. Falcao, fizik olarak hazır olmasa da ceza alanı içinde tek vuruşu en iyi yapan oyunculardan biri. Yanlış anlaşılmasın Türkiye'nin değil belki de Avrupa'nın en iyilerinden biri. Sonuçta Galatasaray için sezonun ilk yarısı kötü geçti ama son maçta birçok şey toparlandı. Bazı oyuncular kazanıldı, bazı oyuncular kıpırdamaya başladı. Özellikle Falcao, sezonun ikinci yarısında hazır olursa Galatasaray yine çok iddialı hale gelir. Hakem için kolay maçtı. Fazlaca tartışılan pozisyon yoktu. Abdulkadir Bitigen de bana göre mükemmele yakın bir maç yönetti. (SABAH)

LEVENT TÜZEMEN: "COŞKU, İSTEK, ENERJİ, TEMPO"

Galatasaray takımını ilk kez bu kadar birbirine yardım ederek oynarken gördüm. Muslera'dan Falcao'ya kadar tüm oyuncular "biz" anlayışı ile mücadele ettiler. Kazanma coşkusu, isteği, enerjileri ve tempoları üst düzeydeydi. Skorun büyüklüğünü abartmak eksik kadro ile sahada yer alan Antalyaspor adına haksızlık olur. Ancak Galatasaray'ın göze çarpan en önemli özelliği kanatlardan hızlı ve etkili hücum etmesiydi. (TAKVİM)

LEVENT TÜZEMEN: "FALCAO'NUN KARTVİZİTİ"

Sahanın her yerine basan Lemina kritik müdahaleleri ile büyük alkış aldı. Falcao'nun kartvizitinde şöyle yazıyor: 'Topu bana getir, sana hediyeni gol olarak vereyim.' Maç eksiğini tamamlamış, güçlenmiş bir Falcao ikinci yarı Galatasaray'ın gol yollarındaki en etkili silahı olur. Geçen sezon şampiyonlukta büyük payı olan Feghouli'nin performansı hızla yükseliyor. Cezayirli yıldız hırsını çalışkanlığı ile birleştirdi; son vuruşlarda dikkatli olamadığı için 3 net golü kaçırdı. (TAKVİM)

LEVENT TÜZEMEN: "TAYLAN VE BELHANDA..."

Taylan Antalyalı'nın şaşaalı bir stili yok. Ama tam bir görev adamı. Boğuşuyor, top çalıyor, hücuma çıkıyor ve savunmaya da yardıma geliyor. Golünü attı ama 3'üncü golü de ben Taylan Antalyalı'ya yazıyorum. G.Saray kendine oynayan, maçı maçına uymayan Belhanda'yı hiç aramadı. Terim, onu oynatmamakta çok haklıydı. Belhanda oynasaydı belki de G.Saray öne bu kadar çabuk ve etkili gidemezdi. (TAKVİM)

REHA KAPSAL: "GÖZÜNÜN PASINI SİLDİ"

Galatasaray ön alan baskısıyla oyuna yüksek enerji koyarak başladı. Hem hücumda hem de orta sahada birbirleriyle yardımlaşan, baskı yapan ve oyun hareketliliğiyle ilk devre 3 golden çok fazlasını kaçırdı. Rakibine pozisyon vermeyen sarı-kırmızılılar, uzun bir süre sonra taraftarın özlediği görüntüyle devreye girdi. Bu oyunla da taraftarının gözünün pasını sildi. (FOTOMAÇ)

REHA KAPSAL: "YÜREĞİNİ KOYAN FUTBOLCULAR"

Özellikle sezonun ilk yarısında forma giyen Babel, Nzonzi, Belhanda gibi kaliteli ama saha içinde oyun karakterini koymayan generallerle yalnız bu işi sonuçlandırmaya çalıştı. Antalya maçında görüldü ki, Ömer, Taylan, Lemina gibi yüreğini koyan, kendi için değil takımı için öncelikle mücadele eden oyuncuların daha önce oynaması gerekirdi. Oynarken de oyuncu seçimini birbirini hücum ve savunmada tamamlayan, özellikleri olan oyuncu seçimiyle daha farklı olumlu neticeler de alabilecekler. Saha içinde geçmiş maçlara göre birbirine yardım eden, açığını kapatan görüntüyle taraftarını ikinci yarı için ümitlenmesini sağladı. Özellikle yeni gelecek oyuncuların oyun hareketliğini, saha içindeki oyuncu karakteriyle eldeki oyuncu yapısını tamamlaması ve o bütünlüğün bozulmaması açısından devre arası transferleri her takım için zordur. (FOTOMAÇ)

REHA KAPSAL: "SÖMESTR İYİ BİR FIRSAT OLMALI"

Ancak sezon başı yapılan planlama hatasından ders alınarak, bu tercihlerin daha doğru seçilmesi ve ileriye dönük de bu transferin yapılması Galatasaray'ın yalnız ikinci devre değil gelecekte de takım ivmesini teşkil edecek özellikte olması çok önemli. Bütünlemeye kalan bir Galatasaray var. 'Sömestr' Galatasaray'ın iyi çalışması ve doğru oyuncu transferleriyle eksiklerini gidermesi gereken bir fırsat olmalı. (FOTOMAÇ)

SERKAN KORKMAZ: "KARİYERİNİN ŞANSI"

Galatasaray'da Belhanda ve Selçuk gibi artık pek fazla ümit kalmamış isimlerle takımın enerjisini emdiği gözlenen Babel'in yedek kalışı takıma yaradı. Taylan Antalyalı, performansı merakla beklenen bir oyuncu olarak uzun süredir dillerde ve yorumlardaydı. Ne kadar manidar ki Antalyaspor karşısında bir fırsat buldu ve kariyerinin en önemli şansını yakaladı. (FOTOMAÇ)

SERKAN KORKMAZ: "TARTIŞMASIZ İDEAL 11"

Dün akşam Galatasaray'ın ilk yarıda 3-0'ı bulan 11'i tartışmasız ideal 11'dir. Ne kadar tuhaf ki Galataaray ın ideal 11'inden yılın ve ilk yarının son maçında bahsedebiliyoruz. Terim'in sürekli işaret ettiği ocak ayında gidecekler ve gelecekler belli ki ikinci yarının kaderini tayin etmede önemli rol oynayacak. Ama bence ocak ayını daha önemli kılan şey; devre arası hazırlık kampı. Fizik ve taktik olarak bu sezonun ilk yarısında kimseyi tatmin etmeyen Galatasaray, fazlalıklardan kurtulup eksikleri tamamlarken iyi bir hazırlık kampı yapmayı en önemli amacı olarak belirlemek zorunda. Emre Akbaba, Linnes, Onyekuru, Arda gibi ciddi maç eksiği olan oyuncuların ikinci yarıya çok büyük katkı yaparak başlamalarını beklemek hayalcilik olur. O isimler illa gelecek demiyorum. (FOTOMAÇ)

SERKAN KORKMAZ: "TARAFTARA ÜMİT VERDİ"

Dün akşamın en iyileri Falcao, Ömer Bayram, Taylan Antalyalı ve Seri'ydi. Mariano'yu da es geçmeyelim. O da eski verimli günlerini hatırlattı. Galatasarayın dün akşamki elde ettiği skordan çok oyunu ikinci yarıya dair taraftarına az da olsa ümit verdi desek yanlış olmaz. (FOTOMAÇ)

ENGİN VEREL: "GETİRİRSEN FALCAO ATAR"

Sezon başından beri sakatlıklarla uğraşan ve güçsüz olan Falcao’nun kendine gelmesiyle birlikte Galatasaray da sahada kendisini gösterdi. Ayrıca sezon başından beri ilk kez kanatlar bu kadar etkili kullanıldı. Sen topu fiziksel olarak güçlü bir Falcao’ya getirebilirsen, o da golleri atar... Getiremezsen zaten kazanman imkansız. Falcao’nun devre arası hazırlık kampı sonrasında daha da iyi döneceğini düşünüyorum. (AKŞAM)

ENGİN VEREL: "TAYLAN, HER YERDEYDİ"

Nihayet Selçuk İnan inadından vazgeçildiğini gördük. Onun yerine oynayan Taylan Antalyalı, her yerdeydi. Taylan kararında geç bile kalındığını düşünüyorum. Bu köşede daha önce de belirtmiştim. Selçuk’un bu formuyla Galatasaray gibi bir takımda yeri yok. Bazı futbolcular o kadar kötü bir dönemdedir ki mesele onların yerine kimin oynadığı değildir. Sadece onların oynamamasıdır! Selçuk İnan tam da bu durumun karşılığı... (AKŞAM)

ENGİN VEREL: "G.SARAYIN YAPMASI GEREKENLER"

Galatasaray’ın ikinci devrede yapması gereken daha farklı şeyler olacak: 1- Kondisyonu 90 dakikaya yaymak. 2- Rakip yarı alanın ortalarına kaçmayan ve yerinde durmayı beceren kanat adamları... 3- 11 tercihlerinde duygusal değil, mantık çerçevesinde hareket edilmesi... 4- Rakip yarı alanda topu alan G.Saraylı futbolcuların yüzlerinin kendi kalelerine değil, rakip kaleye dönük olması... 5- “Nasılsa kalede Muslera var” diye savunma hamlelerinde yumuşak kalınmaması... 6- Skoru korumayı değil, artırmayı hedefleme... (AKŞAM)

ALİ SAMİ ALKIŞ: "EN TEMPOLU, EN BASKILI, EN İSTEKLİ"

Bu sezon aradığını bulamayan G.Saray; ligin devre arasına girerken, kimlerin gidip-kalacağına karar verme aşamasında... Pabucun pahalı olduğunu anlayan futbolcular; arada kaynamamak için, silkinme ihtiyacı duydular. Falcao bile, bıçak sırtında olduğunu anlayınca, kimliğini ortaya koyma ihtiyacını hissetti. Oluşan şartlar, G.Saray’ın bu sezon içindeki en tempolu, en baskılı ve en istekli maçını futbolculara adeta mecbur etti. Antalyaspor’u sahadan sildiler. Falcao, daha ilk yarıda 3 gol attı ama, devrenin sonlarına doğru bir gol kaçırd ı ki; akıl, sır, mantık almaz... Yarım metreden topa vuramadı. Bu da nazar boncuğu olsun! (STAR)

BÜLENT TİMURLENK: "FALCAO'NUN YÜZDE 30'U"

Sezonun ilk haftalarında en çok defansı eleştirilen Galatasaray, ilk yarı biterken ligin en az gol yiyen iki takımından biri. Ama hücumda sorular hep çalışmadıkları yerden geldi. Dün Galatasaray düzgün bir orta saha ile oynadığında santrforunu nasıl topla buluşturabileceğini gördü. Taylan, Galatasaray'da Selçuk ve Belhanda için feda edildi. Dün onun oyuna kattığı enerji ve Lemina'nın dönüşü Galatasaray orta sahasını toparladı. Son vuruş noktalarına koşmayı iyi bilen, ters koşularla arkadaşlarına pozisyon imkânı veren, orta sahaya gelip sırtı dönük top tutan Falcao'nun bu yüzde 30'u. Yaşı itibariyle yüzde yüz Falcao'yu belki artık izleyemeyeceğiz ama o kendini yüzde 70'lere çıkartırsa Galatasaray ikinci yarıda gol sıkıntısı çekmez. (SABAH)

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48