TFF, Şenol Güneş ile yollarını ayırdı

Ve beklenen oldu; A Milli Takım'da Şenol Güneş dönemi resmen sona erdi. EURO 2020'de yaşanan büyük hayal kırıklığının ardından önce Letonya, ardından Karadağ ve son olarak da Hollanda karşısında yaşanan büyük yıkımın ardından Şenol Güneş dönemi resmen sona erdi.

TFF, Şenol Güneş ile yollarını ayırdı

Hollanda karşısında alınan 6-1'lik yenilginin ardından İstanbul'a gelir gelmez TFF Başkanı Nihat Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri ile Riva'da 3 saat süren bir toplantı yapan ve 2 saat sunum gerçekleştiren Şenol Güneş görevi bırakmaya hazır olduğunu iletti.KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDIŞenol Güneş ile yapılan toplantının ardından TFF Yönetim Kurulu üyeleri ile Riva'daki toplantısına devam eden başkan Nihat Özdemir yapılan oylama sonucunda "oybirliği" ile görevden alma kararında mutabık kalındı. Alınan karar bu sabah saatlerinde Şenol Güneş'e iletildi ve Güneş ile ekonomik konularda da anlaşma sağlandı.

 

--Haber reklamdan sonra devam ediyor-- 

Şenol Güneş'e iletilen kararın ardından Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinden saat 14:30 sularında resmi bir açıklama yaparak Şenol Güneş ile yolların ayrıldığını açıkladı. Yapılan açıklamada "Şenol Güneş ile karşılıklı anlaşma ile yollar ayrılmıştır" ifadesi dikkatlerden kaçmadı."KAFAMIZDA BİR İSİM VAR"Şenol Güneş ile yolların ayrılmasının ardından açıklama yapan Nihat Özdemir "Dostça ayrıldık. Emekleri için teşekkür ederiz. Yeni teknik adam için çalışmalar başladı. Yerli, yabancı ayrımımız yok. En iyi tercihi yapacağız. Kafamızda bir isim var." ifadelerini kullandı.SÖZLEŞME ŞARTLARIŞenol Güneş, TFF ile 1 Haziran 2019'dan itibaren geçerli olmak üzere 4 yıllık sözleşmeye imza atmıştı. Şenol Güneş'in sözleşmesi 1 Haziran 2023'te sona erecek. Milli takımdan önce Beşiktaş'tan 2.3 milyon euro maaaş alan 69 yaşındaki teknik adamın primler hariç 3.2 milyon euro net maaşı olduğu da basına yansımıştı.ÖZEL MADDE YOKSA 52.5 MİLYON TL TAZMİNATŞenol Güneş'in TFF'den aldığı aylık miktar 266 bin euro. Sözleşmesinde özel bir madde yoksa TFF'nin bugün fesih kararı alması halinde ödeyeceği miktar 5.3 milyon euro. Türk Lirası olarak 52.5 milyon TL. TFF ile sözleşmesinde özel bir madde olduğu iddiasına göre ise erken fesih halinde Şenol Güneş'in tazminatı 30 milyon TL.BİR ADIM GERİDEN

ŞENOL GÜNEŞ NE DEMİŞTİ?Beni ve futbolcularımı çok üzen tavır ve söylemlerle karşılaştık, bunları gerçekten hiç hak etmedik. Ortada bir başarısızlık varsa bu benden kaynaklıdır. Burada öncelik ne benim, ne de yerime gelecek hocadır. Öncelik hala Dünya Kupası finallerine gitme şansı bulunan Milli Takımdır. Onun için ne yapmalıyız ona bakmalıyız. Ortada zor bir durumun olduğu kesin. Her karara saygılı olduğumu tekrar söylüyorum.ŞENOL GÜNEŞ'İN KARNESİ2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2022 Dünya Kupası elemelerinde alınan kötü sonuçlar nedeniyle eleştirilerin hedefi haline gelen 69 yaşındaki deneyimli teknik adam, ay-yıldızlı ekiple bugüne kadar 82 maça çıktı.Şenol Güneş yönetimindeki milli takım, 59'u resmi, 23'ü özel toplam 82 maç oynarken, bu müsabakalarda 38 galibiyet, 23 beraberlik ve 21 yenilgi yaşadı.Türkiye, Güneş yönetiminde 127 gol attı, kalesinde 90 gole engel olamadı.ŞENOL GÜNEŞ'İN İKİNCİ DÖNEMİA Milli Takım'da teknik direktör Şenol Güneş'in ikinci dönemi 2,5 yıl sürdü. 2019 Mart ayında milli takımın başına ikinci kez getirilen Şenol Güneş'le yollar bugün itibarıyla ayrıldı.Ay-yıldızlı ekip deneyimli teknik adamın ikinci döneminde 32 maç oynadı. Bu karşılaşmalarda 15 galibiyet elde eden milli takım, 7 mağlubiyet ve 10 beraberlik aldı. Milli takım, 25'i resmi, 7'si özel olmak üzere oynadığı 32 maçta, 55 gol atarken, kalesinde 40 gol gördü.Milli takım, Şenol Güneş'in ikinci dönemindeki ilk maçında deplasmanda Arnavutluk'u 2-0 mağlup etti. Güneş'in ikinci döneminin son maçı ise deplasmanda 6-1 kaybedilen Hollanda karşılaşması oldu.

SIRADAKİ HABER

banner48