Spor yazarlarından Trabzonspor-Galatasaray yorumu

Spor yazarları, Trabzonspor ile Galatasaray'ın 1-1 berabere kaldığı maçı değerlendirdi.

Spor yazarlarından Trabzonspor-Galatasaray yorumu

İKİ DRAMATİK ADAM VAR(AHMET ÇAKAR)

Galatasaray'da iki dramatik adam var... Biri Mariano; şu anda değil sağ bek olmak, top toplayıcı bile olamayacak durumda. Diğeri ise Belhanda... Bir takımın 10 numarası bu kadar mı kötü olur! Bu kadar mı etkisiz oynar... Üstelik haftalardır da böyle. İkinci yarıya Trabzonspor golle başladı. Bir serbest vuruşta bu sezonun en iyi Trabzonsporlusu Sörloth kafayla golü buldu.

G.SARAY'I İPTEN ALDI(AHMET ÇAKAR)

İşte bu dakikadan sonra Galatasaray'ın müthiş bir baskısı başladı. Top bir sağda bir solda ama pek de pozisyon üretemediler. Aslında Galatasaray'ın baskı kurduğu bu dakikalarda Trabzonspor maçı koparabilirdi. Sörloth'un kaçırdığı öyle iki pozisyon var ki zaten biri gol olsa iş bitecekti. Ama bitmedi... Bitime dakikalar kala soldan Ömer geldi, Adem'e çıkarttı. Nagatomo'nun müthiş vuruşu Galatasaray'ı ipten aldı.

YÜREKLERİ YETMEDİ(AHMET ÇAKAR)

Sonuçta; iki takım da fazla bir şey kaybetti diyemeyiz. Belki pozisyonlar açısından Trabzonspor çok daha öndeydi ama performans olarak da maçın hakkı beraberlikti. Ali Palabıyık'ı bazen anlamak mümkün değil... Hele VAR hakemlerini anlayabilmek hiç mümkün değil. İlk yarıda Ömer Bayram'ın Pereira'ya bir tokadı var. Tokadın şiddetlisi şiddetsizi olmaz. Tokat varsa vardır, yoksa elle itmedir. Ömer Bayram, Pereira'ya tokat attı. Şiddeti düşük olsa da kırmızı olmalıydı. Hakem sarıyla geçiştirdi. VAR'ın yüreği yetmedi. Tıpkı ikinci yarıda Emre Mor'a yapılan hareketteki penaltıda yürekleri yetmediği gibi.

GOLDEN SONRA ETKİLİYDİ(LEVENT TÜZEMEN)

Sosa'lı, Sörloth'lu Trabzonspor maçın favorisi idi. İlk 45'te iki takım da kontrollü oyunu tercih edince keyifsiz bir maç izledik. Sörloth'un golünden sonra Galatasaray iyi oynamak için mücadele etti. Trabzonspor'un gol sonrası panikle geriye yaslanması Galatasaray'ın baskı kurmasına neden oldu. Lemina ile Feghouli'nin yerlerine giren Seri-Jimmy ikilisi takımın hücum etmesini sağladı. Galatasaray savunmasında riske giriyor ama önde pozisyon üretiyordu. İyi bir golcünün olmaması pozisyonların verimli olmasını engelliyordu. Son haftaların en çok eleştirilen ismi Nagatomo sonuca isyan eden Galatasaraylı oyuncuların meşalesi oldu ve attığı mükemmel golle takımını zirve yarışında tuttu..

YÜREKLİ VE İNANÇLI MÜCADELE(LEVENT TÜZEMEN)

Terim maçı çevirmek adına Donk'u bile ileri yolladı. Bu beraberlik Galatasaray'a ciddi bir moral olacaktır. Çünkü Trabzon'da kaybedilecek üç puan tüm camiayı demorolize edeceği gibi taraftarı da küstürecekti. Galatasaraylı oyuncular ilk kez, özellikle ikinci yarıda golü yedikten sonra teslimiyetçi bir ruha bürünmeyip skoru çevirmek adına yürekli ve inançlı bir mücadele ortaya koydu. Galatasaray, Brugge maçını tam kadro oynamış, Trabzonspor'un as kadrosu Getafe karşısında dinlenmişti. Ama fiziksel pefrormans ve koşu kalitesi olarak Galatasaraylı oyuncular Trabzonspor'u geride bıraktı

ÇOK ETKİLİ OLAMADI(EVREN TURHAN)

Trabzon'da 3 yıldır kazanamayan Galalatasay bu sefer şeytanın bacağını kırmak için maça çıktı. Nzonzi'yi orta sahaya monte eden Fatih hoca yanında da Lemina ve Belhanda'ya görev verdi.İlk yarıda daha çok topa sahip olan takım Galatasaray'dı ama genelde dikine paslar değil, devamlı yan pas ve geri pas yaptılar. Orta sahadan ileriye geçişlerde sıkıntı yaşadı. Belhanda topsuz oyunda hiç yok ve kendini üzmeden oynadı, yakaladığı posizyonuda harcadı. Sadece Lemina ve Ömer Bayram topla önü zorladılar ama oda çok etkili olmadı. Rakibine de 2 net pozisyon verdi..

BELHANDA ÇILDIRTTI(EVREN TURHAN)

2. yarıda duran toptan yediği golle mağlup duruma düşen Galatasaray daha sonra ki bölümde daha etkili oldu. Belhanda adeta takımı sabote ediyordu ama Fatih hoca bunu görmüyordu. Belhanda çıkınca takım kendine geldi. Dün son anlarda "Atamayana atarlar" durumu işledi ve Galatasaray önemli bir puan aldı.

OLUMLU BİR ŞEY YOKTU(ÖMER ÜRÜNDÜL)

43. dakikada Trabzonspor çok önemli bir gol pozisyonunu değerlendiremedi. Dönen topta da Belhanda eline geçen şansı kullanamadı. Bu dakikaya kadar sahada futbol adına olumlu söylenebilecek hiçbir şey yoktu. İki takım da öncelikle oynatmamayı ilk hedef seçmişti. Kazanılan toplar karşılıklı olarak çok basit hatalarla anında kaybediliyordu. 2 takımın da ofansif girişimlerinde en ufak bir planprogram yoktu. Bu çok kötü maçın kimliğinin değişmesi için acilen bir gole ihtiyaç vardı. Bu gol de büyük ihtimalle bu kısır döngüde duran toptan olabilirdi. Nitekim de öyle oldu.

ÇOK ÖNEMLİ BİR PUAN(ÖMER ÜRÜNDÜL)

Aslında Trabzonspor için de çok elverişli bir kontratak ortamı vardı. Bunu 3 kere elde ettiler ama en kritiğinde Muslera alışılmış önemli kurtarışlarından birini yapınca takımını oyunda tutmayı başardı. Sonunda rekor sayıda korner kazanan Galatasaray, bunları değerlendiremese de Nagatomo'nun karambolde ani vuruşu ile bu kötü dönemde çok önemli bir puan kazanmış oldu.

ADETA EL FRENİ OLDU(ÖMER ÜRÜNDÜL)

Brugge maçının yorgunluğuna rağmen Ömer Bayram yine her zamanki gibi çok iyi bir pefrormans gösterdi. Fatih Terim'in hamleleri doğruydu. Seri de ciddi katkılar verdi. Trabzonspor'da başta Campi olmak üzere iki stoper mükemmele yakın oynadılar. En büyük hayal kırıklığı Nwakaeme idi. Adeta takımının el freni oldu.

FUTBOLUN GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKTI(İSKENDER GÜNEN)

Duran topta Sörloth ile kazanılan golden sonra Trabzonspor, oyunu tamamen kendi alanında kabul etti. Ekuban'ın oyuna girmesinden sonra ise ikinci golü bulma adına rakibi eksik yakaladığı pozisyonlar var. Final pası yetersizlikleri öne çıktığı için kendilerini rahatlatacak 2. golü bulamadılar ve futbolun gerçeği ortaya çıktı. Kaleye savunmanızı yakın kurduğunuzda hata yapma olanağınız doğar. Bu yüzden yenilen gol de bu şekilde gerçekleşti. Maçtan önce Trabzonspor'un kendi sahasında rakibine göre daha önde olduğu gerçeği vardı ama ortaya konulan oyunun istenilen düzeyde olmadığı da bir gerçek.

GOL ÇOK GEÇ GELDİ(REHA KAPSAL)

Sörloth bir kez daha golünü attı. Geldiğinden beri Türkiye'de pivot santrfor olarak Muriç ile birlikte en formda ve en iyi oyuncu oldu. Gençliği ve enerjisiyle ligimizin en iyi transferi olarak görebiliriz. Trabzon'da Sosa gelen golden sonra merkeze geçti. Ekuban'ın oyuna girmesinden sonra içgüdüsel olarak takım geriye yaslanıp, savunma yaptı. Bu savunma tabii ki doğru değildi. Golü çok daha önce de yiyebilirdi. Galatasaray'da problem çözme becerisinin olmaması, sakat ve cezalı isimlerin eksikliği ve sahadakilerin formsuzluğu nedeniyle gol çok geç geldi.

TERİM PUANI GETİRDİ(REHA KAPSAL)

Bir yanda Fatih Terim, skoru kaybettikten sonra birçok risk aldı. Donk'u santrfora koydu, birçok ismin yerini değiştirdi ve hamleler yaptı. Terim, 1 puanı getirdi. Diğer yanda Ünal Karaman, skoru bulmuşken oyunda da oyuncularda da doğru tercihleri yapamadı ve 2 puanı kaybetti. Derbi maçı, beklenen futbolun çok uzağında kaldı. Kalitesi ve seyir zevki çok düşük ve kötüydü.

DAHA SAKİN KALMALIYDI(ZEKİ UZUNDURUKAN)

Trabzonspor, öne geçtikten sonra Galatasaray'dan çok baskı yedi. Top tutamadı. Nwakaeme o net pozisyonda golü yapsa maç adeta bitmişti, o ise topu Muslera'ya nişanladı. Belhanda'nın şutunu da Uğurcan müthiş çıkardı. Galatasaray, beraberlik golünü atmak için maçın son bölümünde oyun disiplininden koptu. Trabzon bu dakikalarda daha sakin olmalıydı.

DERBİYİ ANALİZ EDEMEDİ(ZEKİ UZUNDURUKAN)

Trabzonspor maç boyunca çok atak yaptı ama kötü bir gününde olan Nwakaeme, bu ataklarda etkili servisler ve vuruşlar yapamadı. Bu kadar 1-0'ın üzerine yatmaya çalışırsan sonunda golü yersin. Ünal hoca, dünkü derbiyi iyi analiz edemedi. Fatih hoca, yaptığı değişikliklerle 1 puanı kazandı.

FİYASKO, BİZİ ALDATIYORLAR(ERMAN TOROĞLU)

Galatasaray iyi mi futbol oynadı bu akşam? Ne yaptı ki? Golden sonra reaksiyon verdi, oradan, buradan doldur, boşalt yaptı. Bizim takımlarımız Avrupa’da neden fiyasko, bu maçın kalitesinden belli. Seyirci ve bizi aldatıyorlar.

FUTBOLUN DEĞİŞMEZ KURALI(OLCAY ÇAKIR)

Sahada büyük oyun olmadı. Büyük oyun beklentisi yerine stratejik oyunlara tanıklık ettik Orta alanda büyük bir mücadeleye tanıklık ederken, Ekuban'ın girişi tüm havayı değiştiren unsur oldu. Ekuban'lı ve önde Trabzonspor bir anda rakip kalede sağlam pozisyonlar yakaladı. Ancak 2. gol bulunamayınca futbolun değişmez kuralı 'Atamayana atarlar' devreye girdi. Orta alanların hızlı geçildiği riskli oyun karşılaşmanın son bölümüne damga vurdu ve 90'da Nagatomo son sözü söyledi. Sonuçta baskıya önlem alınamadı ve 2 puan gitti. Baskıyı yönetme kabiliyeti Trabzonspor'un en büyük imtihanı olarak görünüyor..

ELİNDEKİ PUANI VERDİ(RIDVAN DİLMEN)

Galatasaray sezon başından beri belki de ilk kez gücünü yarın sabaha bırakmayacak şekilde mücadele etti. Ya 3-0 yenileyim ya da 2-1 yeneyim diye oynadı. Trabzonspor elindeki puanı verdi, Nagatomo'nun sürpriz golü Galatasaray'a puan getirdi. Trabzonspor galibiyeti kaçırdı ama Fatih Terim, '3 yerim, ne olacak!' diyerek ve 1-1'i de kabul etmedi. Mücadeleye rağmen Trabzonspor 3 puan cebindeyken, 3 puanı düşürdü.

NASIL SABRETTİ ANLAMADIM(RIDVAN DİLMEN)

Ben burada bir oyuncuya asla saygısızlık yapmam ama Galatasaray, maça bir eksikle başladı. Sürekli top kaybeden Belhanda… Fatih Terim nasıl sabretti anlayamadım. Tam geliyorsunuz top kaybediyor. Bu kadar top kaybı olmaz. Trabzonspor'da Hosseini orta sahada çok iyiyken Ekuban'ı aldı. Çıkacak oyuncu Yusuf olmalıydı. Hosseini'yi çıkardı Doğan Erdoğan'ı orta sahaya aldı. Golü attıktan sonra geriye yaslandı. Ölü Galatasaray'a 1 puan hediye edildi.

LİGİN FAVORİSİ G.SARAY(ÖNDER ÖZEN)

Galatasaray önündeki 5 maçı kazanırsa lider olur. Kimse maç başı 2.3 puana gelemedi. Galatasaray 18 maçta 15 gol attı. 8. sırada yer alıyor. Bu kadar az gol katıp yarışın içindeyse ligin hala favorisi Galatasaray'dır. İlk defa ciddi bir gayret. Trabzonspor'a karşı pek pozisyon bulmadan geri döndü. Bu hesapları yaptıran o. Fatih Terim, 2014'te Futbol Direktörü iken Gérard Houllier'i davet etmişti. O gün Gérard Houllier risk alın dedi. Dengeyi kaybetmeyin, dedi. Bugün Galatasaray risk aldı ama dengeyi kaybetti. Galatasaray çabuk bir stopere gidebilir ama bunu bulmalı da.

EN İYİ MAÇI BUYDU(METİN TEKİN)

Galatasaray herkesi umutsuzluğa sevk etti. Bugün Trabzonspor deplasmanı kendini ölçebileceği bir maç mıydı? Evet. Galatasaray ne oynayabileceğini gördü. Oradaki baskı önemli. Kabullenmemeyi seyretti bunu. Sporcu kabullenmeyendir. Bana göre Galatasaray'ın en iyi maçı buydu. En organize falan demiyorum. En iyi maçı buydu. Oyun tekrar edildikçe yukarıya çıkar.

İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL(GÜNTEKİN ONAY)

Galatasaray taraftarlarını memnun eden şöyle bir durum var. Galatasaray, kaybetmeme kararlılığını gösterdi. Fizik olarak da son 3 maçta daha diri bir Galatasaray gördük. Galatasaray'da bu gayrete rağmen üretkenlik yine istenilen seviyede değildi. Gençlerbirliği 20 gol attıysa, Galatasaray'ın 14 golde kalması düşündürücü. Başakşehir'e, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a da gol atamadı. Bu sorunu Fatih Terim nasıl çözecek? Sorun ortada. Gol sorunu ve pozisyona girememe sorununu aşamıyor. Kale önünde de bir zenginlik yok. Galatasaray'ın önündeki 5 maçın 4'ü içeride. Deplasmanda oynanacak maç ise Göztepe.

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48