Uzmanlar ikiye ayrıldı: Daha fazla protein tüketilmeli

Diyetisyenler, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi'nin (NHS) tüketilmesi gereken protein miktarının iki katına çıkarılması gerektiğini iddia ediyor.

Uzmanlar ikiye ayrıldı: Daha fazla protein tüketilmeli


Protein; kas, kemik ve cilt oluşumu için son derece önemli olan temel bir besin. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) ve diğer uluslararası sağlık kuruluşları, her gün vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0.75 gr protein yemeyi öneriyor. Bu, ortalama bir erkek için günde yaklaşık 56 gr ve kadınlar için de 45 gr, yani orta boy bir tavuk göğsüne eşit.

Ancak önerilen bu protein miktarlarına itirazlar yükseliyor. Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden kas gelişimi uzmanı Profesör Stuart Phillips’e göre, belirtilen miktar yeterli olmaktan çok uzak. BBC Radio 4’ün Gıda Programı’na katılan Phillips, “20 yıldan fazla süredir önerilen diyet protein miktarının yetersiz olduğunu söylüyorum” dedi.

İKİ KATINA ÇIKARILMALI

Prof. Phillips, günlük vücut ağırlığının kilogram başına en az 1.2 kg protein yemeyi öneriyor. Bu, genç erkekler için yaklaşık 100 gr veya genç kadınlar için 84 gr’a (kahvaltıda bir porsiyon yumurta, öğle yemeğinde bir porsiyon ton balığı ve akşam yemeğinde bir tavuk göğsüne eşdeğer) denk geliyor.

Yaşla ilişkili kas kaybına yatkın olan 60 yaş üstü yetişkinler için ise bu miktarlar daha da artabilir.

Profesör Stuart Phillips gibi diğer uzmanlar da mevcut kılavuzların güncelliğini yitirdiğini ilan ettiler ve protein seviyelerini artırmak için revize edilmeleri için çağrıda bulundular.

SIRADAKİ HABER

banner48