İstanbul Ramazan imsakiyesi…

İstanbul iftar vakti, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. İsraf ve savurganlık duygularından uzaklaşıp, paylaşmanın güzelliği hissedilecek. İbadetlerle geçecek olan Ramazan ayında İstanbul için ilk iftar saati belli oldu. İstanbul'da iftar vakti 19:36'da açılacak.

İstanbul Ramazan imsakiyesi…

Diyanet tarafından yayımlanan ramazan imsakiyesi ile il il iftar vakti belli oldu. Ramazan ayında İstanbul’da iftar saat kaçta sorusunu yanıtını arayanlar, sizler için hazırladığımız imsakiye aracı ile iftar vaktini öğrenebilirler. İşte İstanbul iftar saati ve 2022 Ramazan imsakiyesi…

İSTANBUL İFTAR SAATİ KAÇTA? İŞTE İSTANBUL İFTAR VAKTİ…

2 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’da iftar saat 19:36’da açılacak

İstanbul’da sahur saat 05:12’de yapılacak.

İstanbul için iftar saatleri

İftarda nasıl beslenilmeli?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çeliktaş, “Uzun süren açlık sonrası kan şekerinin düşmesi sonucu dengesiz beslenilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için oruç 2 bardak ılık su, 1-2 adet hurma ile açılmalıdır” uyarısında bulundu.

Çeliktaş, “İftarda 1 bardak su ve 2 adet hurma ile oruç açıldıktan sonra çorba ve salata tercih edilirse iyi olur. Uzun bir açlık geçirildiği için hızlı bir başlangıç yapmamak gerekir. 15 dakika ara verildikten sonra ana yemek olarak etli bir sebze yemeği veya tavuk, et, balık gibi protein kaynağı yiyecekler, tam tahıllı ekmek veya porsiyonlara dikkat ederek bulgur pilavı, posa açısından zengin kuru baklagiller yardımcı yemek olarak tercih edilebilir. İftar sofralarında yoğurda da yer verilip ayran, cacık olarak tüketilebilir. Ayrıca komposto kullanılabilir. İftardan 1-2 saat sonra ara öğün olarak meyve, yoğurt tüketilmesini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

“Çok hızlı yemeyin”

“Gün boyunca uzun süren açlık neticesinde kan şekeri çok düşük olduğu ve beyne giden açlık sinyalleri fazlalaştığı için kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Bu yüzden çok hızlı yeme ve çok miktarda besin tüketimi olabilmektedir” diyen Çeliktaş, “Yavaş yeme ve iyi çiğnemeye dikkat edilmelidir. Çünkü hızlı ve çok miktarda yemek kan basıncını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER

banner48