Hubble, şimdiye kadar görülen en uzak yıldızı tespit etti

Hubble, Dünya'dan 12,9 milyar ışık yılı uzaklıkta bir yıldız keşfetti. Bilim insanları, yıldıza; sabah yıldızı veya yükselen ışık anlamına gelen Earendel adını verdiler. Teknik adı WHL0137-LS olan Earendel, Güneş'in kütlesinin en az 50 katı. SOZCU.COM.TR

Hubble, şimdiye kadar görülen en uzak yıldızı tespit etti

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından tespit edilen bu yeni keşfi, o kadar uzakta ki ışığının Dünya’ya ulaşması 12.9 milyar yıl sürdü.

Normalde, Earendel kadar parlak bir yıldızı Dünya’dan görmek imkansızdı. Daha önce, bu kadar uzak mesafeden görülen en küçük nesneler, erken galaksilerin içine gömülü yıldız kümeleriydi. Bilim insanları, Earendel’i de Dünya ile yeni keşfedilen yıldız arasında duran devasa bir galaksi kümesi olan WHL0137-08’in yardımıyla tespit ettiler.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Brian Welch, “Bu bulgu bize erken evrendeki bir yıldızı ayrıntılı olarak inceleme fırsatı veriyor” dedi.

Welch, Earendel’in bilim insanlarının şimdiye kadar keşfettiği en uzak nesne olmadığını vurguladı. “Hubble, galaksileri daha uzak mesafelerde gözlemledi. Ancak, milyonlarca yıldızdan gelen ışığın hepsinin birbirine karıştığını görüyoruz. Bu, tek bir yıldızdan gelen ışığı tanımlayabildiğimiz en uzak nesne.”

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48