VOLKANİK PATLAMA

Falcao ile yattık, Falcao ile uyandık 1 ayı aşkın süredir. Ülkenin politik gündemi de İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminden beri rölantide seyrederken, Radamel Falcao Ekrem İmamoğlu'ndan bile çok konuşulan kişi haline geldi. Fenerbahçeli dostlarımız bile bize Falcao'yu soruyordu, onları neden ilgilendiriyorsa! 

Geldi gelecek derken, Sosyal Medya'da Ajans 1905 ekibi olarak ben ve Süleyman Rodop ayrıca bazı meslektaşlarımız epey haksız tepki gördük. Bu transferin gecikmesi neredeyse gazetecilere fatura edilirken, insanlarımızın linç kültürüne çok yatkın oldukları gerçeği de bir kez daha belirginleşti. 

2 Eylül transferin son günü iken, bir gün öncesinde geldi Radamel Falcao, kalitesine kariyerine bir vurgu yapmaya gerek yok sanırım. Hayran olduğum bir golcünün Parçalı Formayı giyecek olması bu sezonu çok daha çekici kılıyor benim için. Biz Falcao'ya gömülmüş iken Başkan Mustafa Cengiz, İmparator Fatih Terim ve scout ekibi transferin son dakikalarında bir volkanik patlamaya benzer hamleleri peşisıra sıraladılar. Diagne C.Brügge'ye satış obsiyonlu kiralandı. Karşılığında Falcao'ya alternatif ve duruma göre çift forvet oynayabilecek Florin Andone kiralık olarak geldi. Florin Andone futbol stili olarak Elmander'i anımsatacak; mücadeleci, rakip savunmaları yıpratan bir futbol karakterine sahip. Arena'daki maçlarda çift forvet oynanması durumunda Falcao'yu çok rahatlatacak bir partner olacak. Florin Andone'nin hava toplarında da etkin olduğunu vurgulayalım. 

Geride kalan 3 haftada Galatasaray'ın futbolundaki sıkıntıların ana kaynağı orta alan yapısı idi. Nzonzy ve Seri henüz 45 dakika bir arada oynadılar. Şimdi bu ikiliye Mario Lemina eklendi. Çift yönlü bir orta saha olan ve geçen yıl Southampton forması giyen Lemina neden İngiliz ekibince gözden çıkarıldı anlamış değilim çok kaliteli bir orta saha oyuncusunun sarı kırmızılı formayı giyeceği kesin. Lemina üstün fiziği, top tekniği ile müthiş bir oyuncu. 

Galatasaray'ın orta alanda alternatifleri Selcuk ve Donk ile kısıtlıydı. Mario Lemina ile birlikte Nzonzi ve Belhanda'nın da performansları artacaktır. Şampiyonlar Ligi'nde direnç gösterebilecek bir takım yapısı nihayet oluşturuldu. Fatih Terim Kayseri maçı sonrasında transferde Falcao dışında da gelişmeler olacağı işaretini vermişti. Yapılan hamleler kağıt üstünde çok olumlu ve artık top İmparator'da. Lige verilen milli ara da Galatasaray için şu an bulunmaz fırsat. Milli arada yapılacak bir hazırlık maçı ile orta alandaki yeni isimlerin uyumu biran önce artırılmalı. Falcao, Lemina, Andone, Nzonzy fizik kalitesi yüksek oyuncular Galatasaray artık ölü top ve korner atışlarında belirgin bir hava üstünlüğüne sahip olacak. Antrenmanlarda korner çalışmasına ağırlık verilmesi durumunda Luyindama ve Marcao da düşünülürse Galatasaray'ın her maç korner golü atması yüksek olasılık. 

Yeni transferler sonrasında Martin Linnes kiralık olarak Kasımpaşa'ya zorunlu olarak verildi. Benim gönlüm Mariano'nun gönderilmesi Linnes'in kalması yönündeydi. Eminim ki Fatih Terim de böyle düşünüyordur ancak her düşündüğünüzü gerçekleştirmek mümkün olmayabiliyor. 

Milli ara sonrasında Galatasaray Arena'da Kasımpaşa'yı ağırlayacak. Uyum sürecinde olabilecek en uygun rakiplerden biri. Bu maçtaki atmosferin hayali ile yaşıyorum ve Kasımpaşa maçında Galatasaray'ı izlemek için günleri iple çekiyorum. Heyecan verici bir Galatasaray bizleri bekliyor. 

YORUM EKLE

banner18