Göz Göze Atatürk Sergisi 28 Ekim'de kapılarını açıyor

Göz Göze Atatürk Sergisi 28 Ekim’de kapılarını açıyor

Göz Göze Atatürk Sergisi 28 Ekim'de kapılarını açıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bugüne kadar 50’den fazla resim sergisi ve sanat çalışmasına imza atan İstanbul1881 Kültür ve Sanat Platformu, 2020’nin en önemli Atatürk Sergisi’ni Türk otomotiv sektörünün öncü markası Kosifler Oto ev sahipliğinde düzenleniyor.

Atatürk ve Türkiye ile ilgili yaptığı resimlerle dikkat çeken İngiliz Ressam Ned Pamphilon, Anıtkabir’de yer alan vitray çalışmalarıyla bilinen emekli albay ressam Benhür Altınok ve yaklaşık 30 senedir Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük boy posterlerini renklendirerek katkıda bulunan ressam Mehmet Tığlı’nın tablolarından oluşan toplam 32 adet özel eser, Kosifler Oto Bağdat Caddesi’nde sergilenmek üzere hazırlandı.

Serginin kurumsal katılımcıları “Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu” ve “The Brain Group”

Türkiye’nin derinlerindeki kültür ve tarih zenginliğini tanıtmak, Türkiye için canlarını feda eden şehitleri hatırlatmak, yaşanan olayları ve sahip olunan değerleri unutturmamak adına gönüllü bir grup dalgıç tarafından 2014 yılında kurulan Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu’nun 19 Mayıs, 29 Ekim ve 10 Kasım’da, Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için gerçekleştirdikleri sualtı etkinliklerine ait fotoğraf seçkisi de Göz Göze sergisinde özel bir bölümde yer alıyor. İş insanı Emir Kosif tarafından Ağustos 2020’de kurulan The Brain Group Danışmanlık Şirketi de serginin tanıtımı, sosyal mecra planlaması ve iletişim konsepti konularında destek veriyor. Kosifler Oto Kullanılmış Oto Pazarlama Direktörlüğü görevini de sürdüren Emir Kosif; “Tasarım ve teknolojileriyle farklılık yaratan otomobillerimizin yanında ulusal ve uluslararası sanatçıların eserlerine de yer vermekten, sanat severleri ağırlamaktan ve sanata koşulsuz destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Önümüzdeki aylarda ve gelecek yıllarda da farklı sanat etkinliklerimizi tüm showroomlarımızda sürdürmeye devam edeceğiz’’ dedi.

Ned Pamphilon’un ünlü tablosu Atatürk’ün Gözleri eseri de bu sergide…

İngiliz Ressam Ned Pamphilon’un resmettiği ve replikası 2015 Nisan ayında Anıtkabir’de sergilenen; 3 metreye 1 metre ebatlarındaki orijinal akrilik eser de sergide yerini alarak, serginin ismini belirliyor. İngiliz ressam pandemi dolayısıyla bulunduğu İngiltere’de Sakarya Meydan Muharebesi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi konularında araştırma çalışmalarını sürdürüyor.

Kültür ve sanat platformu İstanbul1881, İngiliz ressam Ned Pamphilon’u Atatürk’ün global vizyonuna sanatla sağladığı katkı nedeniyle “Onur Sanatçısı” olarak ilan ediyor

Serginin küratörlüğünü üstlenen İstanbul1881’in Genel Müdürü Alp Armutlu, yaptığı açıklamada; “Ned Pamphilon özellikle 2015 yılı sonrasında düzenlememize imkan sağladığı Atatürk sergileri, okuduğu ve incelediği Nutuk, ziyaret ettiği “Türk Kurtuluş Savaşı’nın” yaşandığı yerler hakkında yaptığı araştırmalar ve ortaya koyduğu eserlerle kendisinin varlığından onur duyduğumuz bir sanatçı olarak çalışmalarını sürdürüyor. 29 Ekim 2020 tarihi sonrasında platform olarak yazılı ve sözlü her ortamda kendisini “Onur Sanatçımız” olarak anmaya karar vermiş bulunuyoruz. Kendisine, ailesine ve onu seven tüm sanatseverlere teşekkürü bir borç biliriz” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER

banner48