Christopher Nolan batıl inancıyla şaşırttı

Bu yılın en dikkat çeken filmleri arasında yer alan Oppenheimer, Barbie ile aynı gün vizyona girerek adeta olay olmuştu. Pek çok kişi filmin yönetmeni Christopher Nolan'ın geri adım atmasını ve vizyon tarihini değiştirmesini beklerken meğer bu tarihte ısrarcı olan kendisiymiş.

Christopher Nolan batıl inancıyla şaşırttı

Bu yaz sinema salonları uzun bir aradan sonra iki büyük yapımla dikkat çekti. Oppenheimer ve Barbie birbiri ardına rekorlar kırıp eleştirmenlerden tam not alırken yeni bir fenomen doğdu ve bu iki film "Barbenheimer" olarak sosyal medyada da fırtınalar estirdi. Ancak her iki filmin de aynı gün vizyona girmesi ayrıca dikkat çekti. Barbie ya da Oppenheimer'ın vizyon tarihini ertelemesi beklense de 21 Temmuz'da beyaz perde ile buluştular.

Oppenheimer'ın başrolü Cillian Murphy ve Barbie yıldızı Margot Robbie'nn katıldığı bir programda Murphy, bu tarihin yönetmen Nolan için neden önemli olduğunu ortaya çıkardı.

Murphy, atom bombasının babası hakkındaki biyografik filmin viyon tarihinin, Christopher Nolan'ın kararı olduğunu anlattı: "Bu her zaman onun planıydı. 21'ine dair bir batıl inancı var."

Murphy, Nolan'ın filmlerinin genellikle 21 Temmuz ve civarında vizyona girdiğini söyledi.

Nolan ilk uzun metrajlı filmini, ilk kez Nisan 1998'de San Francisco Uluslararası Film Festivali kapsamında izleyici ile buluştursa da Christian Bale'in başrolde yer aldığı "Batman" üçlemesinin ikinci filmi "The Dark Knight", Nolan'ın tercihi doğrultusunda temmuz ortasında gösterime giren ilk filmi oldu. Hatta Universal Pictures'ın "Mamma Mia!" filmi de 18 Temmuz 2008'de "The Dark Knight"a karşı yarıştı.

O zamandan bu yana Nolan'ın filmlerinin çoğu o tarihte gösterime girdi. 

Temmuz ayında, "Barbie" ve "Oppenheimer" vizyona girmeden önce Nolan'ın daha önce yıllardır birlikte çalıştığı stüdyo olan Warner Bros.'un "Barbie"yi Oppenheimer ile aynı sırada yayınlamasından memnun olmadığı basına yansımıştı.

Ayrıca kaynaklara göre, Warner Bros.'un "Barbie" filminin vizyonunu değiştirmesi için çaba harcandı ancak sonuç alınamadı.

SIRADAKİ HABER

banner48