“Taraftarlarımızın talebi her zaman birinci sıradadır”

Mustafa Cengiz, kurucumuz Ali Sami Yen’in kabri başında düzenlenen anma töreninden sonra basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı.

“Taraftarlarımızın talebi her zaman birinci sıradadır”

Basın mensuplarından transfer çalışmaları hakkında gelen soruları Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, “KAP açıklaması yapıldığında bir transfer açıklanmış olacak. Biz olası herkesle görüşüyoruz. Transfer aylar süren bir süreç. Biz Galatasaray’ın koşulları ve taraftarlarımızın talebi doğrultusunda çalışıyoruz. Taraftarlarımızın talebi her zaman birinci sıradadır. Biz onlar olduğu için varız. Onların taleplerini, koşullar Galatasaray için uygun olduğunda kesinlikle karşılayacağız.

Tabii ki bir sürü isim geçiyor, buna saygı da duyuyoruz. Ben bunu medyayı eleştirmek için demiyorum ancak bizim dışımızda gelişen birçok parametre var. Menajer oyuncusunun adı geçsin istiyor, bazı isimler çıkıyor. Hepsi çok değerli oyuncular. Bizim scout ekibimiz, teknik ekibimiz bunları inceliyor. Karakter olarak da bir süzgeçten geçiriyor. Sonunda da olası isimleri yönetime getiriyor. Bir aylık daha bir süreç var. Biliyorsunuz piyasalar çok yüksek. Atletico Madrid bir sağ bek alıyor, 120 milyon Euro veriyor. Rakamlar çok yüksek, hiçbir şey göründüğü gibi değil. Türk futbolu daralarak hiçbir yere gelemez. Bir takımın yıllık harcaması 15 milyon Euro diye, diğer takımların 25 milyon Euro olsun demek onu bitirmektir. Bugün gençleşmeye örnek gösterilen Ajax’ın değeri 370 milyon Euro. Bugün Türkiye’nin en değerli takımı olan Galatasaray’ın değeri 100 milyon Euro. Genç diye lanse edilen takımın değeri dört katımız. Bütün bunlarla mücadele etmek gerek. Biz belirli bir strateji içerisindeyiz. O öngörü içerisinde şampiyonlukları ve Şampiyonlar Ligi’ne katılmayı hedefliyoruz. İlk iki hedefimize 19 ay içerisinde ulaştık. İki defa şampiyonluk elde ederek Şampiyonlar Ligi’ne katıldık ve Sportif A.Ş. kurulduğundan beri ilk kez kara geçtik. Burada UEFA’dan men cezası almamak da çok önemli.

Geçtiğimiz hafta NY Times’ta bir yazı yayınlandı. Orada Galatasaray’ı, PSG dahil bütün takımların örnek aldığını ve ona göre süreci tamamladığını söyledi. Ne mutlu bütün dünya takımlarına örnek gösteriliyorsak ve Türk takımlarına da olumlu anlamda emsal olduysak biz bundan onur duyarız. Bütün takımlarımız bizim dayımız, kardeşimiz, amcamız. Onlara büyük saygı duyuyoruz, kendimize de saygı duyuyoruz.” şeklinde cevapladı.

Başkanımız Mustafa Cengiz, sözlerini “Biz hiçbir camianın ne kampanyasına ne faaliyetine ne şampiyonluğuna asla dil uzatmayız ama biz camiamıza ya da profesyonellerimize rakiplerin yöneticileri tarafından laf atılırsa gereken en şiddetli cevabı veririz. Ben rakip yönetici kardeşlerimden, başkanlarından rica ediyorum: Türkiye bir coğrafyada yaşıyor ve bu coğrafyanın barışa, huzura, güvene ihtiyacı var. Taraftarı birbirine düşürecek söylemlerden kaçınalım. Rakip başkanımız iki defa çocuklarla ilgili laf etti, ben ona cevap verdim. Bilen ile bilmeyen eşdeğer olmaz dedim. Veren ile alan da eşdeğer olmaz. Veren el her zaman alan elden üstündür. Biz de rakibimizin ve rakiplerimizin bütün faaliyetlerine saygı gösteririz hakça ve doğru yürüttükleri takdirde. Bu vesileyle hepsine esenlikler ve başarılar diliyorum. Hepsi çok değerli, biz tabii ki en değerli olduğumuz iddiasındayız. Herkes kendine göre bakar, marjinaldir o.

Biz sanırım altı tane transfer yaptık. Bugün Luyindama transferini de bitirdik, Luyindama önemli bir transfer. Bizde kiralık oynuyordu, biz transfer ettik. Bütün oyuncularımız değerli, dün bir maç izledik orada genç çocukları gördünüz. Bizim göğsümüzü kabarttılar. Galatasaray biraz vites yükselttiğinde neler olduğunu gördünüz. Rakibimiz de ciddi bir Avrupa takımıydı.

Ben bu yolda bütün Türk takımlarına tekrar sonsuz başarılar diliyorum. Sadece bir takımımızın başarılı olması ülkemize fayda sağlamaz. Bütün takımlarımızın başarılı olması ülkeye puan kazandırır. Bizim dışarıdaki imajımıza olumlu katkı sağlar. Bu anlamda Devletimizin futbola verdiği desteğe teşekkür ederim yapılandırma anlamında. Bu yapılandırmanın da bir an önce bitmesi ve takımlara da destek verilmesi gerekiyor. Onları daraltarak, sınırlayarak değil doğru harcamalarla büyüterek dünyanın tepesine gitmesini sağlamak gerekiyor. Türkiye nasıl dünyanın tepesine gidiyorsa Türk futbolunun da dünyanın tepesine doğru yürümesini ve hepsinin de tepesinde Galatasaray Başkanı olarak Galatasaray’ın olmasını dilerim.” diyerek tamamladı.

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48