Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur'dan açıklamalar

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’nda medya mensuplarıyla bir araya geldi. Futbol takımının yeni sezon planlaması hakkında sözlerine başlayan Erden Timur, konuşmasının ikinci bölümünde basın mensuplarından gelen sorulara yanıt verdi.

Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur'dan açıklamalar

Erden Timur’un futbol yapılanması hakkında yaptığı bilgilendirme şu şekilde:

“Hem mevcut durum konusunda hem de yapılanma konusunda bilgi yapacağım. Hedeflerimizi seçim sürecinde de belirttik. Galatasaray’ın başka hedefleri olamaz. Hedeflerimiz ortada, bunun için gece gündüz ne yapılması gerekiyorsa fazlasıyla yapılacak. Gayem gerçekçi bir bakış açısı ortaya koymak. Bunu yapmak gerçeği kabullenmek, gerçeğe boyun eğmek demek değil.”

“Mevcut durumda 13 tane yabancı, 13 tane yerli oyuncumuz, 23 tane altyapı oyuncumuz var. Toplamda 46 oyuncumuz var. 21 oyuncumuz kiradan dönüyor. Geçtiğimiz seneki net maaş bütçesi 27 milyon Euro. Vergi yasası değiştiği için 1.67 çarpanı var. 1 milyon Euro maaş ödüyorsanız kulübe maliyeti 1.670 milyon Euro. Önceden bu 1.170 milyon dolardı. Geçtiğimiz sene 30.7 milyon Euro bonservis için harcandı. Yeni bir yapılanmaya gidildi. Gençleştirme politikası izlendi. Bunlar Galatasaray için önemli şeyler.”

"ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜHENDİSLİK YAPILMASI GEREKİYOR"

“Şu an bir yabancı kontenjanımız var. Dolayısıyla gidecekler olacak. Bu yabancılar ve yerli oyuncular içerisinden bir kısmının da sözleşme bitimine bir yıldan daha az bir süre kaldı. Bunları kiralık olarak gönderilmesi gibi bir durum pek söz konusu olamıyor. Dolayısıyla çok önemli bir mühendislik yapılması gerekiyor. Yabancı kontenjanının açılması gerekiyor. Takviye edilmesi gereken bir çok şey var.  Hocamızla yeni anlaşma yapıldı. Çünkü mevcutta sözleşmesi olan bir hocamız ve sportif direktör vardı. Bunlarla anlaşmalar sona ermeden herhangi bir şey yapamazsınız. Tek taraflı fesihle yaparsınız ve birinci gününde yeni hocayı getirirsiniz, herkes alkışlar ama tazminat yükümlülüğü Galatasaray’a doğar. Mümkün olduğu kadar sorumlu davranmak zorundayız. Emanet bir iş yapıyoruz.” 

“Bu sorumlulukla hareket etmek gerektiği için hızlıca hocayı, sportif direktörü göndermek Galatasaray’a zarar verir. Yabancı oyuncu kontenjanı açmamız lazım. Kadromuzdaki oyuncuların toplam bonservisi 67.88 milyon Euro. İmza bedelleri de 3.291 milyon Euro. Kadromuza bugüne kadar 71 milyon Euro kadar ödenen bonservis bedeli var. Geçmiş günlerde bazı şeyleri yapmak daha kolaydı. Türkiye’de futbolun bütçesi git gide azalıyor. Avrupa’da Wolfsburg son 5 yılda 245 milyon Euro harcamış. Avrupa’da orta sıra takımlar her yıl 50 milyon Euro bonservis verebiliyorlar. Rennes 5 yılda 280 milyon Euro harcamış. 190 milyon Euro gelirleri olmuş.” 

“GALATASARAY’IN PARASI DOĞRU ŞEKİLDE KULLANILACAK”

“Sportif direktör değişikliğine gittik. Hocamızla anlaştık. Sistemsel yapılanma yapıyoruz. Kısa vadede alınan aksiyonlar var. Uzun vadede daha fazla aksiyon alacağız. Teknik heyetin raporu esas. Transfer yaparken hepsinin dataya dayandığı bir yapılanma oluşturuyoruz. Hocamızın raporuna göre takviye edeceğimiz pozisyonlar var. Onlarla ilgili görüşmeler başlanmıştı. Devam ediyor. Seçimden önce yapılmış olan belli görüşmeler elbette var. Normalde seçim dönemleri martta olur. Mart ayında birileriyle anlaşmak daha kolaydır. Haziran döneminde seçimden 15 gün önce konuştuğunuz insanların seçilip seçilmeyeceğiniz belli olmadan kendi transfer dönemini geçirme pahasına beklemesi söz konusu olmuyor. Onda da gerçekçi olmak gerekiyor. O yüzden herhangi bir isim telaffuz etmedik. Gerekli noktalar tespit edildi. Galatasaray’ın parası doğru şekilde kulanılacak. Buradan ucuz, az sonucu çıkmasın. Para verilmesi gereken yerde verilecek. İyi kadrolar kurulacak. Ben de taraftarım. Biz de öyle bakıyoruz ve amacımız şampiyon olmak. Bugünü kazanıp geleceği kaybedecek şekilde bunu yapmayacağız. Bu konuda çok ince eleyip sık dokunacak. Pozisyonlarla ilgili yurt içinde ve yurt dışında görüşmeler yapılıyor. İlk 11’de üç yerli oynatılacağı için farkı yaratacak kısım o. Aksiyon anlamında diğer rakiplere göre 2-3 ay gecikmeliyiz. Bu farkı kapatmak için çok yoğun uğraş veriliyor. Her konuda çok detaylı çalışılıyor. Kamuoyunu geçici olarak mutlu etmek için değil, kalıcı olarak çözüm üretmek için her aksiyon yapılıyor. Bu doğrultuda önümüzdeki haftadan itibaren aksiyonların sonuçları yavaş yavaş gelecek.” 

“Hayatta en büyük strateji, strateji yapmamaktır. Doğru olanı yaptığınız zaman sonradan onun adına strateji diyorlar. Düzgün davranış… Seçim tarihinden ötürü geciktiğimiz bir durum söz konusu. İlk başta alabilirsek rotasyon oyuncusu alacağız. Ana kadroyu Galatasaray’ın çıkarları doğrultusunda herkesi memnun edecek şekilde takviye edeceğiz.”

“SEZONU PAZARTESİ GÜNÜ AÇIYORUZ”

“Sezonu pazartesi açıyoruz. Kamp 7-19 Temmuz arası. Avusturya’dayız. Graz yakınlarında olacak. Hazırlık maçları ayarlandı. Hocamız da onayladı. 26-30 Temmuz’da da ikinci aşama için yine Avusturya’ya, bu sefer Inssbruck tarafına gidiyoruz. Hava durumuna göre 30’u ya da 31’inde dönme durumumuz var.” 

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48