Spor yazarlarından Gençlerbirliği - Galatasaray yorumu!

Spor yazarları, Galatasaray'ın Gençlerbirliği ile 0-0 berabere kaldığı maçı yorumladı.

Spor yazarlarından Gençlerbirliği - Galatasaray yorumu!

GALATASARAY 70'Lİ YILLARA DÖNMÜŞ GİBİ (KADİR ÇETİNÇALI)

Paris S.G. maçının 2. yarısındaki mücadele ve Fatih Terim'in açıklamaları sonrasında umutlamıştık Gençlerbirliği maçı öncesinde. Kabul edelim ki sakat ve hastalıklar nedeniyle Luyindama, Seri, Lemine, Falcao gibi her maça etki edecek önemde eksiklikler vardı.

 Yine kabul edelim ki genel kadro gideri olarak Galatasaray ligimizin en maliyetli takımı. Rakibin ligin sonuncusu geride kalan 6 maçın 4'ünde yenilmiş 2 beraberliği 2 puanı var ve 6 maçta da gol yemiş. Galatasaray'ın bu takıma karşı girdiği gol pozisyonu sayısı çok net olmamak kaydıyla 2, yazıyla iki. 

Eksikleri mazeret etsende, eksiklere rağmen senin Gençlerbirliği maçında Galatasaray'ın yedek oyuncularının maliyeti rakibinden daha fazla. Transferin bir bölümü geç katıldı gibi geçerli mazeretler de olabilir. Bu mazeretlere bağlı olarak herhangi bir maçta, bir 30 dakika iyi futbol oynarsın, bunu 90 dakikaya yayamazsın. Bunu kabul ederiz. Ama Galatasaray henüz tek bir maçta ve kısa bir bölümünde dahi umut veren bir futbol oynamadı. 

Galatasaray'ın hiçbir rakibe sürprizi yok. Rakibe zorluk çıkaran oyuncusu yok. İkili mücadelelerde çoğunlukla yerde kalan kaybeden taraf. Takım yaşlı ve doymuş durumda. Her takımdan gol yiyen Gençlerbirliği'ne karşı pozisyona dahi giremiyorsan ve Fatih Terim maç sonu konuşmasında; oyuncularının mücadelesinden hayal kırıklığına uğradığını söylüyorsa, biz de deriz ki "Hocam bu oyuncular niye mücadele edemiyor." 

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...

İNANILIR GİBİ DEĞİL(ŞANSAL BÜYÜKA)

Fatih Hoca, uzun bir aradan sonra bir lig maçında saha kenarında, takımın başındaydı. Hayret, Hoca’nın varlığı bile Galatasaray’ı kendine getiremedi. Gene düşük tempo, hırstan, öfkeden, tepkiden ve pozisyondan uzak bir Galatasaray izledik. Bunca yıldır Galatasaray izlerim... Çok iyi maçlarını, çok kötü maçlarını gördüm. Ama Süper Lig’de bir maçta ilk gol pozisyonuna 90+3’de girdiğine ilk kez tanık oluyorum. İnanılır gibi değil..

HEMEN TAKIMA DÖNMESİ ŞART(ŞANSAL BÜYÜKA)

Nzonzi’nin kariyerine ve her maçta yere-göğe koyamayanlara saygılar... Ama Nzonzi’de şu görüntüsü ile bu orta alana çare olamadı. Lemina’nın hemen, şimdi takıma dönmesi ve orta alanda “kilit” rolünü üstlenmesi gerekiyor. Andone şu görüntüsü ile Falcao’nun pabucunu bağlayacak durumda değil... Falcao’da bir maç oynayıp, bir maç oturacaksa sıkıntı var demektir. Falcao son iki yılında uzun ve önemli sakatlıklar geçirdi. Türkiye’de bu sakatlıkların “artçılarını” mı yaşıyor acaba?

HOCAYA RAĞMEN İYİ DEĞİL(ŞANSAL BÜYÜKA)

Şef sahaya döndü, takımı yönetmeye başladı ama Galatasaray’da değişen bir şey yok. Biraz öfke, biraz hırs, biraz tutkulu futbol, o bile yok. Üstelik Muslera’nın 70’li dakikalarda kurtardığı bir tehlikeden sonra ekrana yakın plandan yüzü yansıdı. Ne kadar mutsuzdu... Feghouli çıkarken bir alem... Uzun lafa gerek yok: Bu kadroya, bu hocaya rağmen Galatasaray iyi değil...

TERİM'İN BU LÜKSÜ YOK(UĞUR MELEKE)

Ağustos 2018’den bu yana Selçuk’un ligde 45 dakikadan fazla forma giydiği 12 maçta yalnızca 3 galibiyeti var Galatasaray’ın. Dünkü sorun elbette sadece Selçuk değil. Ama Terim için işler bu kadar kötü giderken takımını “11’e 10” oynatma lüksü yok. Selçuk, iyi insan... İyi profesyonel... İyi futbolcu (idi), 3 yıl öncesine kadar... Dün sol iç pozisyonunda Selçuk’u tercih edip, 5 maçta 3 asistli Ömer’i oynatmamak için ben tek bir haklı neden bulamıyorum doğrusu.

YİNE SONBAHAR KARGAŞASI(UĞUR MELEKE)

Galatasaray’da yine bir sonbahar kargaşası var. 2018 sonbaharında, Schalke deplasmanında Muğdat’ın oyuna girip, Feghouli’nin kenarda oturduğu dönem gibi yine bir garip süreç yaşanıyor. Fatih Terim, geçen sezon takımını bu açmazdan çıkarmayı başarmış, özellikle Devler Ligi’ne veda ettikten sonra ligde vites yükseltmişlerdi. Bu sezon benzer bir açmazdan çıkabilecek mi, ya da nasıl çıkacak, bekleyip göreceğiz.

GALATASARAY KAN KAYBEDİYOR(AHMET ÇAKAR)

Futbol rezil, Galatasaray'ın ahı gitmiş vahı kalmış ama sahada son derece tehlikeli, çok çok erken eyyam ve tilkilik sularında yüzen bir hakem vardı. Galatasaray'ın yürüyecek hali yok... Vasatı geçen yok... Sanki futbolcular hocayı ya da yönetimi protesto edercesine oynamıyorlar. Yorgunluk bahane olamaz. Kenardaki Terim'e bakıyorum o da bir tuhaf... Sanki karar aşamasında gibi. Sonuçta Galatasaray, art arda kan kaybediyor.

NET, TARTIŞMASIZ BİR PENALTI(AHMET ÇAKAR)

Dün gecenin en önemli konusu Türk hakemliğinin zavallılığıdır. VAR'a gitmek için ne gerekiyor anlayamıyorum. Dakika 90; Belhanda, G.Birliği defans oyuncusu tarafından tam topa vururken omzundan çekilip düşürülüyor. Net, tartışmasız, açık bir penaltı... Çekmenin şiddeti ile düşmenin vasfı birbiriyle ilintili. Abartı filan yok. Hakem 'devam' diyor ama ne hikmetse VAR hakeminden en ufak bir uyarı gelmiyor. Kabul edilemez ve düşündürücü. Madem VAR bu tür pozisyonlara da müdahale etmeyecek peki ne olacak?

G.SARAY KÖTÜ OYNADI AMA...(AHMET ÇAKAR)

İlk yarıda Mariano'nun rakibinin yumruk, tokat karışımı bir vurması var. Bence bu da kırmızı... Hakem sarı verdi, yoruma açık olabilir... Bu pozisyonda VAR daveti olmasa haklı görebilirim ama dün gece Galatasaray çok ama çok kötü oynadığı bir maçta haklı bir penaltı verilse bal gibi üç puanı alıp dönecek. Hak ettiler ya da etmediler o ayrı bir tartışma konusu ama Türk hakemlerinin rezil rüsva maçlar yönettiği de alenen ortada.

BU TAKIMLA MÜMKÜN DEĞİL(LEVENT TÜZEMEN)

İnsan Galatasaray'ı izlerken sıkılıyor, uykusu geliyor. Fatih Terim, "Oyuncular değişebilir ama oyun anlayışımız değişmeyecek" diyor. Bu oyuncularla Terim'in alıştığımız, önde basan, topun ve oyunun hakimi olan, kanatları akıllı kullanan ve rakibi ürküten, mücadele gücü yüksek, pas kalitesi üst düzeyde bir G.Saray izlememiz mümkün değil. G.Saray üretmediği gibi Babel'in hareketli oyunu dışında Selçuk, Belhanda ve Feghouli ile kağnı gibi oynuyor.

GÜÇ EKSİKLİĞİ VAR(LEVENT TÜZEMEN)

Galatasaray maalesef rakibe fizik güç olarak üstünlük kuramıyor. Fatih Terim'in olduğu yerde hiçbir oyuncu kaytaramaz ama takımda güç eksikliği var. Gençlerbirliği akıllı kapandı ve hızlı hücumlarla Galatasaray kalesini sürekli tehdit etti. Fenerbahçe'nin sürpriz yenilgisiyle oluşan fırsatı Galatasaray teknik heyeti ve futbolcuları maalesef değerlendiremedi.

ZAVALLI, HEPSİ FİYASKO(ERMAN TOROĞLU)

Bu sene uzun zamandır G.Saray, 'Ben futbol oynuyorum, iyi oynuyorum, şanssızım, hakemler haksızlık yapıyorlar, rakipler çok konuşuyorlar' diyorsa eğer ve ilave ediyorlarsa 'Benim hakkım yeniyor' diye; o zaman ben de ABD Başkanı Trump'ım! Aslında çok net G.Saray'ın sezon açılışından bugüne kadarki oynadığı futbolun karşlığı bir kelime ile anlatılabilir: Zavallı! Bu kadar paralar, transferler, uçak karşılamaları, hepsi de fiyasko..

GALATASARAY ÜÇLÜK OLURDU(ERMAN TOROĞLU)

Toparlayabilirler mi, belki. Ama geçen seneki gibi olmaz bu iş. Karşındaki takımın bu maça kadar 2 puanı var. Toplama bir takım. Fazla da iddiası yok ligde, düşmesem kafi diyorlar. Ama G.Saray öyle mi? Atmaya gelince neredeyse Avrupa Şampiyonu olmaktan bahsedeceklerdi! Dün akşam G.Birliğili oyuncular biraz inansalar, karşılarındaki takımı G.Saray değil de sarı-kırmızılı bir Anadolu takımı gibi görseler; G.Saray üçlük olurdu!

RADİKAL KARARLAR ALACAK(OSMAN ŞENHER)

Galatasaray’da santrforlara bunun içine Falcao’da dahil top atılmıyor, gollük paslar verilmiyor... Hakikaten sıkıntı büyük. Fatih Terim eminim radikal kararlar alacak. O’da tahammül edemeyecek takımın böyle düşük tempo ile top oynamasını... İçine sindiremeyecek. En çok üzüldüğüm de ne biliyor musununuz? Taraftar o kadar büyük fedakârlık yapıyor, takımını destekliyor ki, keşke futbolcular böyle fedakâr taraftarlara layık olabilse

YORGUN VE İSTEKSİZLER(EVREN TURHAN)

Takım çok yorgun ve isteksizdi. 3 günde bir takım bu hale nasıl gelir anlamış değilim. Konstrasyon yok, bitse de gitsek tavrı vardı çoğu oyuncuda. Özellikle Belhanda ve Selçuk çok kötü oynadılar. Fatih hoca Taylan dururken Şelçuk'la başlaması büyük hataydı. Belhanda resmen beni çıkar diyordu ama hoca görmüyordu.Feghouli çok iyi değildi ama o dakikada çıkmazdı..

ÜMİT VERMİYOR(EVREN TURHAN)

Sahada kazanmak adına bir şey yapmayan oyuncu topluluğu ve kenarda da maçı izleyen bir Fatih hoca vardı. Kötü oynarken kazanmak önemliydi ama onuda başaramadılar. 3 hafta da alınan birer puan ve ligde ki kötü oyun devam ediyor. Şu bir gerçek ki; Galatasaray mevcut görüntüsüyle eskisi mumla aratıyor ve gelecek için umut vermiyor. Fatih hoca bir an önce takıma şok uygulamalı..

BİR OYUN PLANI YOK(REHA KAPSAL)

Galatasaray'ın hem ligde, hem de Şampiyonlar Ligi'nde hiçbir oyun planı yok. Hücum yapamıyor, gol pozisyonu üretemiyor. Saha içinde oyuna akıl da koyamıyor. Bunu da başta sağlayacak isim Fatih Terim... Galatasaray'ın enerjisi o kadar düşük ki; Fatih Terim, devre arası mutlaka herkesin bildiği gibi motive edici bir konuşma yapmıştır. Ona rağmen reaksiyon vermeyen saha içi görüntüsü vardı.

TRANSFERDEKİ HATALAR(REHA KAPSAL)

Galatasaray'ın formsuzluğu, teknik heyet ve futbolcularda sezon başından bu yana devam ediyor. Bu kadar kötü olmayı başarmak da bir başarıdır! Galatasaray'da formsuzluk oyuncularda üst seviyede ve kimin oynadığı önemi değil. Hatta girenin çıkanın birbirinden farkı olmadığı, fark yaratamayacağı gerçeği de net bir şekilde görünüyor. Bir takım, yıldız oyuncuları almak yerine takımın kurgusuna uygun olan doğru oyuncular almalı. Galatasaray'ın transfer planlamasındaki en büyük hatası buydu..

HEZİMETE MARUZ KALIRDI(SERKAN KORKMAZ)

Milli maçlar nedeniyle lige verilen arada herhangi bir milli takımda oynamayan oyuncular için ciddi anlamda formayı kapma şansı var. Bakalım o oyuncular ve Fatih Terim bu arayı değerlendirelecek mi? Galatasaray'ın dün akşam karşısında ligin orta sıralarındaki iddiasız takımlardan biri olsaydı, çok ağır bir hezimete maruz kalınabilirdi. Çok iyi oynamasa da Sofiane Feghouli'nin oyundan alınışını hayli garipsedim. İlk 11'de revizyon şart.

G.SARAY 1 PUAN KAZANDI(RIDVAN DİLMEN)

90 artıdaki Belhanda'nın pozisyonu bence penaltı. Temiz maç yönetiyordu ama hata yaptı. Galatasaray'ın bugün 2 puan kaybetmesinin tek sebebi, verilmeyen penaltı önemli bir sebep, ama oyuna baktığımızda Galatasaray 1 puan kazandı. Neden Ömer Bayram yok? Tabii ki teknik direktörlerin kararlarına saygılıyım ama bizim işimiz de bunları yorumlamak. Fiziksel olarak hiç hazır olmadığını gördüğüm Selçuk İnan oynadı.

G.SARAY HAZIR DEĞİL(TUGAY KERİMOĞLU)

Aslında hep yere geliyoruz. Oklar bizi hep aynı yere çıkarıyor. Oyuncuların daha fazla sorumluluk alması gerektiğini her seferinde paylaştık. Ama nedendir ki hem oyun anlamında hem sonuca gitme anlamında futbolcuların bireysel anlamda sorumluluk almaması dikakt çekti. 95 dakika boyunca izlerken ben bir ara yoruldum yani. 6 haftaya bakarsak bazı maçlar var ama Konya maçı vardı, Galatasaray'ın tam hazır olmadığını düşünüyorum. Bazı oyuncuların devamlılığı olması gerektiği yerde cezalı olduğu süreçler vardı, sakatlıklar da var.

ALLAH KOLAYLIK VERSİN(TÜMER METİN)

Hoca sıkı döndü cezadan. Uzun zamandır maç sonu röportajı, yedek kulübesi yoktu. Hoca harlı döndü, ateşli döndü, bildiğimiz hoca gibi döndü. Fatih hocanın futbolcular hakkında yaptığı açıklamalar çok yumuşatılmış halidir, soyunma odasında neler olduğunu tahmin edebiliyorum. Milli arada, 15 gün Florya’da hocayla kalanlara Allah kolaylık versin.

ÜRETEMEYEN BİR TAKIM(METİN TEKİN)

Futbolda rakip arkasına geçeceksiniz. Arkaya gidiş iki şekilde olur. Ya koşuyla ya da yüksek toplarla. Bu takım teknik kalitesi yüksek ve becerisi var. Falcao gibi bir forvet aldın. Tempoyu ve coşkuyu yakalayamadığınız anda hiç üretemeyen bir takıma dönüştü. Bunun çözülmesi lazım. Bu kadar üretken olmadan hakikaten çözülmesi gereken bir konu. Muhakkak bir çözüm bulunacaktır. Çözecek olan Fatih Terim ve teknik heyet.

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48