Özhan Canaydın’ı saygıyla anıyoruz

Sporun saygı, dostluk ve sevgi içinde olması gerekliliğini ortaya koyan, Galatasaraylıların hiçbir zaman unutamayacağı merhum başkanımız Özhan Canaydın'ı aramızdan ayrılışının 12. yılında saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz.

Özhan Canaydın’ı saygıyla anıyoruz

Özhan Canaydın, 23 Ocak 1943 tarihinde Bursa'da dünyaya geldi. Henüz 14 yaşındayken Galatasaray okulunun kapısından girdi. 1950’li yıllarda Türk sporunda Yenilmez Armada olarak ün yapan Galatasaray'ın basketbol takımında oyuncu olmanın hayalini kurdu. Galatasaray Erkek Basketbol A Takımı’na kadar yükseldi. 5 kez genç milli takımda yer aldı, 1963 senesinde ise Galatasaray'ın Türkiye şampiyonu olmasına da katkı sağladı.

Camiada herkesin Özhan abi diye hitap ettiği sevilen bir sima olan Canaydın; Ali Tanrıyar, Alp Yalman ve Faruk Süren yönetimlerinde çeşitli kademelerde görev aldı. Üçüncü yıldızın kazanıldığı 2002 senesinde bu kez başkanlık için adaylığını koydu ve kulübümüzün 33. başkanı oldu. 23 Mart 2002 tarihinde Galatasaray'a başkan seçildikten sonra tüm Türkiye'nin tanıdığı bir isim haline geldi.

2004 yılı mart ayında bir kez daha Galatasaray başkanlığına seçildi. Yeni dönemde, Galatasarayımız Türkiye Kupası finalinde ezeli rakibi Fenerbahçe’yi 5-1 mağlup etti; Canaydın ve yönetimi Türkiye Kupası şampiyonluğu sevincini yaşadı.

Canaydın, başkanlığı boyunca uğraştığı Seyrantepe Projesi’ni tamamlamadan ayrılmak istemiyordu. Özhan Canaydın, 13 Aralık 2007 tarihinde en büyük hayalini gerçeğe dönüştürdü. Aslantepe'nin temel atma törenini yaparak Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nin startını verdi.

2006 mart ayında 3. kez başkanlığa seçildi. Aynı dönemlerde Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı için kulüplerin saygın kişiliğiyle seçtiği tek isimdi. Canaydın ve ekibinin en önemli sportif başarısı 14 Mayıs 2006 tarihinde gelen unutulmaz şampiyonluk oldu. Galatasarayımız son hafta maçında Kayserispor’u üç golle yenerken, Fenerbahçe'nin Denizlispor’a takılmasıyla da unutulmaz şampiyonluk kazanıldı.

Canaydın, 23 Şubat 2008 tarihinde gerçekleşen mali genel kurulda camiaya yeniden başkanlığa aday olmayacağını duyurdu.

Özhan Canaydın, pankreas kanseri ile uzun süre mücadele ettikten sonra Türk futbol tarihinin en saygın, en centilmen kişilerinden biri olarak 22 Mart 2010 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Sporun saygı, dostluk ve sevgi içinde olması gerekliliğini ortaya koyan, Galatasaraylıların hiçbir zaman unutamayacağı abisi Özhan Canaydın, nadir görülen centilmen duruşun temsilcisi olarak taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı.

Eski başkanımız Özhan Canaydın'ı aramızdan ayrılışının 12. yılında; sevgi, saygı, minnet ve rahmetle bir kez daha anıyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48