Mustafa Cengiz: İnsanı hayvandan ayıran şey edeptir

Futbol Takımımızın Şampiyonlar Ligi A Grubu birinci haftasında oynayacağı Club Brugge maçını takip etmek için Belçika’da bulunan Başkanımız Mustafa Cengiz, karşılaşma öncesi basın mensuplarına gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Mustafa Cengiz: İnsanı hayvandan ayıran şey edeptir

Başkanımız Mustafa Cengiz şu ifadeleri kullandı:

“Hatırlarsanız Moskova’da oynayacağımız bir Şampiyonlar Ligi maçımızdan önce bazı kelamlar vardı. 17 kulübün adıyla yayınlanan saçma sapan bir bildiri vardı. İçeriği doğruydu ama Galatasaray’a yönelik olduğu için karşısında durduk. Şimdi yine ülkemizi temsilen burada bulunuyoruz, yine arkamızdan birtakım laflar ediliyor. Bunlar hiç hoş şeyler değil. Hangi amaca hizmet etmek için ya da hangi vizyon içerisinde bu açıklamalar yapılıyor bilemiyorum. Ben bunu açıklamakta zorlanıyorum. Eskilerin bir sözü vardır, saçmalamanın açıklaması olmaz. Saçma sapan konuşan birine yanıt vermeye kalktığınızda siz de saçmalarsınız. Bu konudan şiddetle rahatsızız. Hollanda’nın önümüze geçmesi önümüzdeki dönemde Türkiye’de şampiyon olan takımın ön elemeye gitmesi demek. Biz Türk futbolunu kalkındırma amacındayız ama öne gidenleri geriye çekmeye çalışıyorlar. Bu hiç iyi bir şey değil. Ben kelimeleri seçmekte zorlanıyorum, edebimi de bozmak istemiyorum. İnsanı hayvandan ayıran şey edeptir. Edep içinde kalınmasını bütün spor kamuoyundan rica ediyorum.

Ben TFF’nin attığı Tweet’i ilk gördüğümde troll zannettim. Böyle bir mesajı ancak UEFA atabilir. UEFA’nın atması gereken bir mesajı TFF atıyor. Neden TFF isim zikrederek; sadece Galatasaray’ın değil, Başakşehir, Beşiktaş, Yeni Malatya gibi kulüplerimizin ismini zikretmekten imtina ediyor anlamıyorum. Bu takımlar Türk futboluna puan kazandırmak için mücadele ediyor. Bunu anlayabilen birisi varsa bana açıklasın.

Ben kavga ile, çatışma ile bu toplumun daha da huzursuzluğa gideceğine inanan bir insanım. Hiçbir zaman diğer camialara saygısızlık edecek bir söz kullanmak istemiyorum. O camiaları temsil eden insanların sözlerine çok dikkat etmesi gerekir. Ben 19.05 eyleminin bilinçli yapıldığına inanıyorum. Bunun aksine kimse beni ikna edemez diye düşünüyorum. Sosyal medya hesaplarını hepiniz bilirsiniz. Orada kimse rastgele bir paylaşım yapmaz. Aksini kanıtlamaları güç. Hedef saptırmaya, gündemi değiştirmeye yönelik söylemler Türk futbolunun marka değerine hiçbir şey katmaz. Tam tersine zarar verir. Ben söyleyecek kelime bulmakta zorlanıyorum.  

Biz Sayın Belediye Başkanı’nı ziyaret ediyorduk. Bazı taraftarlarımız tutuklanmış. Brugge çok sakin bir kent. Galatasaray taraftarını görünce burada tabii ki endişeleniyorlar. Huzura alışmış bir şehir. Ateşli ve dinamik taraftarımızı görünce polis de sanırım anlamsız hareketler yapıyor. Biz onu önlemeye çalıştık. Sayın Vali olsun, Club Brugge başkanı olsun temasa geçerek konuştular. Bildiğimiz kadarıyla sıkı yönetim ilan edilmiş. Hem taksiyi hem Uber’i kaldırmışlar. Galatasaray taraftarı hiçbir zaman sokağa dökülmez, sahaya girmez, benzin istasyonu yakmaz. Galatasaray taraftarı bu konularda sağlam ve sağlıklıdır. Avrupa’ya da bunu öğreteceğiz inşallah.

Hocamızın dediğine ben de katılıyorum. Maçlar sahada kazanılır, masada kazanılmaz. Bu söze itiraz edecek birisi var mı? Bu söze itiraz eden insan masa düzeneği yapacak insandır. Bu söze ben tepki vermem. Bu sözü herhangi bir rakibimizin teknik direktörü veya başkanı dese, doğru söylüyor derim. Maçlar sahada kazanılır. Hakemle veya kendine göre uydurulmuş kurallarla değil. Ben çok dikkatli olunmasından yanayım. Ülkemizin gerginlik ateşine atılmamasından yanayım. Lütfen saygı sınırları içerisinde kalalım, sinsi hareketlerden kaçalım. Ülkeye ve sporumuza yararı olmaz.

Akşamki maçta oyuncularımızın ve teknik heyetimizin elinden geleni yapacağına inanıyorum. Burada binlerce taraftarımız var. Galatasaray bir dünya markası. Ben Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi 5-6 takımla Şampiyonlar Ligi’nde yer almasını istiyorum. Falcao’nun gelişi dünya etkileşiminde Galatasaray’ı değil Türkiye ve İstanbul’u da birinci sıraya taşıdı. Bu ülkenin tanıtımına ve marka değerine de katkıda bulundu. Rakibimize saygı duyuyoruz. Daha önce Club Brugge ile üç kere oynamışız ve galibiyet alamamışız. İnşallah bu makus talihimizi de bugün kırarız.”

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48