Kadir Çetinçalı: BABA ROTASYON!

Geride kalan 10 günde 3 maç oynadıktan sonra, Fenerbahçe maçı öncesinde Avrupa Kupası’nı ne ölçüde ciddiye aldığını gösterecek bir maçtı Hajduk Split sınavı.

Kadir Çetinçalı: BABA ROTASYON!

Gidişat iyi ama henüz sezon başındayız, bu yoğun trafikte beklenmedik sakatlıklar da olabilir. Ama hiçbir maç riske edilecek konumda da değil. 

Fatih Terim bu ortam ve pisikolojide beklentilerin çok ilerisinde bir “Baba Rotasyon’a” yöneldi. 7 kişilik rotasyon ile ciddi risk aldı. Turu kaybedebilirdi; nitekim maç son 10 dakikaya kadar başabaş, bıçak sırtı sürdü. Tur gitse, “hani Avrupa Fatih’i Galatasaray, Derbi yüzünden Avrupa Kupası’nda taca çıkıldı” denecekti ve fatura Terim’e kesilecekti.  

Büyük takımların kulübesindeki oyuncular sahadakileri zorlayacak düzeyde olmalı. Terim bunu göstermek için iki yönlü ağır bir risk aldı. Sahaya sürdüğü isimler içinde Babel, Ömer ve Donk ciddi arıza verdi. Skor 0-0 iken rakip ciddi net pozisyonlar da buldu. Ama oyunu kontrol altında tutan taraf yine de Galatasaray’dı. 

Geride kalan 3 maçta en çok koşan isim olan Taylan Antalyalı’ya dinlenme hakkı tanınmamıştı. Taylan bu kez aklını ve tekniğini kullandı, tempoyu gereksiz zorlamadı oyunu ustaca yönetti, yanında aksayan geçen sezonun flaşı Ömer Bayram’a rağmen. İlk kez ilk onbirde şans bulan Etobo antrenman ve maç eksiğine karşın gayet pozitif katkı verdi. Gerekli fizik güce ulaştığında orta alana gerekli dinamizmi katacak gibi. 

Savunmada Donk aksarken, Marcao büyük oynamaya devam ediyor. Yine muazzamdı ve mesajı verdi Roma’ya “13 milyonluk teklifi güncelleyin, ben daha fazla ederim”. Skoru garantileyen 2. golün asistini yaparken, bir stoper değil 10 numara zerafetinde idi. Babel topu boş kaleye yuvarlarken, pasın şiddeti ve kalecinin bir adım ötesindeki topa uzanamaması Marcao’nun ustalığı idi. 

Derin rotasyona rağmen Galatasaray’ın Fatih Terim’in hedeflediği atak futbolunu büyük oranda gerçekleştirdiğini gördük. Kenar bekleri Linnes ve Emre Taşdemir alıştığımız bindirmeleri yaptı. İlk golün pasını da bu sezon ilk kez dakika bulan Taşdemir yaptı. Emre bence testi geçti Saracchi kolay sakatlanan bir oyuncu, bu sebeble Emre’ye gereksinim olabilir. 

Dakikalar 70’e dayanmış ve tur riskli devam ediyordu. Fatih Terim’in Belhanda hamlesi de sonuç verdi. Belhanda golünü de atarak Fenerbahçe maçı öncesinde hem kendine hem de tüm Galatasaraylılar’a gerekli morali verdi. 

Galatasaray 4 resmi maçta iyi oynayıp, kazanarak derbiye geldi. Fatih Terim 7 kişilik rotasyon kumarını kazandı, oyuncularını Taylan, Feghouli ve Marcao dışında yıpratmadı. 

Galatasaray bu haliyle derbinin favorisi mi? Bence değil. Galatasaray’ın ne oynadığı belli ve Erol Bulut’un alacağı muhtemel tedbirler de. Ancak Fenerbahçe’nin ne oynadığı belli değil. Fatih Terim rakiple ilgili afaki önlemler alacak. Galatasaray’ın onbiri belli, Fenerbahçe’nin değil. Yeni transferi Samatta oynayacak mı, stoper Tisserand görev yapacak mı? Sosa ile Mert Hakan ilk onbir başlayacak mı? 

Bu kadar çok soru işareti olan ve ne yapacağı belli olmayan rakip karşısında Galatasaray’ı kesin favori göstermek, maç öncesi detayları gözden kaçırmak sadece Galatasaray’a zarar verir. 

KADİR ÇETİNÇALI

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 12:36
SIRADAKİ HABER

banner18

banner48