Galatasaray 114 yaşında

Galatasaray Spor Kulübü’nün 114. kuruluş yıl dönümü töreni Galatasaray Lisesi’nde yapıldı.

Galatasaray 114 yaşında

Başkan Mustafa Cengiz ve beraberindeki heyet tarafından Galatasaray Lisesi bahçesindeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ve saygı duruşuyla başlayan tören daha sonra Tevfik Fikret Salonu'nda devam etti.

Buradaki törende Başkanımız Mustafa Cengiz'in yanı sıra Başkan Yardımcımız Yusuf Günay, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mahmut Recevik, Okan Böke, Ömer Cansever, Erol Özmandıracı, Dilek Kutlu ve Banu Vahapoğlu Akgün, Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, Kulüp üyelerimiz, camiamızın değerli isimleri ile antrenörlerimiz ve sporcularımız katıldı.

Tören ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vatan uğruna yaşamlarını yitirmiş kahraman şehitlerimiz, kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen ile aramızdan ayrılan tüm Galatasaraylıların kutsal anıları için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından İstiklal Marşı ve Galatasaray Marşı okundu.

Daha sonra kürsüye gelen Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz törenin açılış konuşmasını yaptı. Başkanımız Mustafa Cengiz şu ifadeleri kullandı:

“Değerli büyüklerim, değerli Galatasaraylılar, sevgili kardeşlerim…

Ne mutlu bana ki ikinci defa huzurlarınızda büyük insan Sevgili Kurucumuz Ali Sami Yen’in kurduğu Galatasaray’ın kutlama törenini açma onurunda bulunuyorum. Bu benim için gurur verici, hayatta benim için ne siyaset, ne devlet, ne ticaret, ne de diğer sosyal oluşumlar… Beni asla bu kadar mutlu etmez, ben bunun için de sizlere teşekkür ediyorum ve şükrediyorum.

Değerli arkadaşlar, öncelikle İbn-i Haldun’un bir sözü aklıma gelir hep. İçinde bulunduğumuz bu çetin coğrafyada ve zorlu komşuluk ilişkilerimizde İbn-i Haldun büyük düşünür “Coğrafya kaderdir” der. Biz bir kaderin millet olarak yüzyıllardır içindeyiz ve bu coğrafyanın sadece karaktere yansıyan özellikleri değil, İbn-i Haldun’un kast ettiği sınırları da var. Maalesef bizim birçok sınırımız sorunlu. İşte devletimiz, milletimiz, İbn-i Haldun’un kader dediği bu coğrafyadaki bu sınırları ara ara düzenlemek mecburiyetinde kalıyor. Dünyada savaşlar ikiye ayrılır. Haklı savaşlar, haksız savaşlar. Biz haklı bir savaşta olduğumuza inanıyoruz. Cephedeki Mehmetçiklerimize, Aslanlarımıza, Devletimize, Milletimize kolaylıklar diliyor, asabiyetinin artarak, devletimizin binlerce yıl sonsuza kadar ebedi müebbet, müddet yaşamasını diliyoruz bu vesileyle.

Sevgili Ali Sami Yen ve kurucu arkadaşları bizi izliyorsa ne kadar mutlu oluyordur, hep onu düşündüm ben. Ben de lisedeydim, gönül isterdi ki bu lisede olaydım. Olmadı, yine kader fakat bu lisede bu konuşma onuruna erdim sizlere karşı. Ben bundan çok mutluyum. UEFA sunumlarında da ben hep şunu anlattım. Lise okudunuz mu dedim, okuduk dediler. Siz hiç sınıfça futbol oynadınız mı? Oynadık. Peki bir sınıfta üç beş arkadaş oturup bir takım kurdunuz mu, çok kurmuşsunuzdur. Hele şimdi çok da kolay. O forma zorluğunda ki benim kuşağım bile forma ve ayakkabı bulamayan bir kuşak. Ben o formaları nasıl buldular, o dört beş insan nasıl bir araya geldiler ve birbirlerine darılmadan ki mutlaka aralarında sürtüşmeler olmuştur, yüzde yüz insan tabiatı ama nasıl bunu sürdürdüler. Ben hep şuna baktım Portekiz’den İspanya’ya, İtalya ve Almanya birçok bildiğimiz kulüplerin kurucuları yabancı. Çoğu da İngiliz.  Var gerçi yerlilerinden ama temel kurucu ana sahip kişi İngiliz.

Çok enteresan. Oysa Galatasaray yüzde yüz yerli. Tamamı Osmanlı vatandaşı. Bunu da anlattım bu müthiş bir şey. Yani köklerinden orijin olarak bu topraklardan, bu coğrafyadan doğan en büyük güzelliklerden biri ve bu lisede, bu lisenin bir sınıfında kuruldu. Biz bundan onur duyarız.

Değerli arkadaşlar, biz Ali Sami Yen Başkanımızın ebedi Başkanımızın koyduğu hedeflere dürüstçe ulaşmaya çalışıyoruz. Kendisini minnetle anıyorum tekrar. Son iki yılda futbolda almadık kupa bırakmadık. Bir tane alamadık, beş tane aldık ama son üçü üçleme yaptık ve bizim için Galatasaray tarihinde ikinci, iki defadır üç kupayı alıyoruz. Bunun için öncelikle sizlere, camiamıza verdiği destek, taraftarımıza, hepinize, teknik heyetimize, futbolculara ve yönetimime çok teşekkür ediyorum. Amatör kardeşlerimle biraz sohbet etme fırsatı buldum. Kısıtlı bütçeyle gidiyoruz son iki yıldır. Mali anlamda başarılı olmamızın köklerinde siz amatörler varsınız aslında. Nasıl siz varsınız? Tabii ki bütün amatör branşlarda varsınız. Kupalar sığmıyor burada ama siz bizi mali olarak desteklediniz. Kısıtlı bütçeler yaptığımızda gıkınızı çıkarmadınız. Ben bunun için de sizlere teşekkür ediyorum ama yüksek bütçeler olmadan, asla eski yönetimleri eleştirmiyorum, biz bir şeyi kanıtladık. Bizim bütçelerimiz düşük. Yani otarşik denilen kendine yeterli bütçelere henüz gelemedik. Otarşik değiliz henüz ama kısıtlı bütçelerle aynı başarıları elde ettik ve bazı branşlarda eskisinden daha ileri gittik. Bu bize onur verdi işte arma aşkı, takım ruhu budur. Siz bunu gerçekleştirdiniz hem mali hem sportif olarak ben sizi yürekten kutluyorum.

Bu dönemde spor kulüpleri tarihinde Galatasaray Spor Kulübü ve bağlı ortaklıklar olarak gelir rekoru kırdık, son iki yıldır seyirci sayısında hiçbir takım yanımıza yaklaşamıyor kombine ve hasılattan. Yani biz sadece Şampiyonlar Ligi'ne katılım, Şampiyonlar Ligi geliri olarak değil sizlerin desteğiyle de buralara geldik. Bu senede bizim en büyük hedefimiz şampiyonluk. Ben Camianın Başkanı olarak şunu demek istiyorum, lütfen Galatasaray’ı hele milli arada, futbolsuz yaşadığımız bu dönemde Galatasaray’ı iki yenilgi, iki beraberlikle yönetime, teknik heyetimize, futbolculara, en önemlisi kendi kendimize kırılgan bir hale getirmeyelim. Galatasaray dirayetli, birliktelikten doğan bir güçtür iki yenilgiyle, iki mağlubiyetle biz asla yere düşürmeyiz, altınız biz zedelenmeyiz bile.

Değerli arkadaşlar, bu sene yarış özellikle futbolu ve bütün branşları kastediyorum daha zorlu geçecek. İki yılda elde ettiğimiz başarı, ulaştığımız mali sonuçlar, kenetlenme bazılarını rahatsız etti. Bu bizim dışımızda gelişti. Dışımızda çok ciddi bir şer odağı odaklanması var çok ciddi. Lütfen camiamdan rica ediyorum öfkeyle iki beraberlik, iki yenilgiyle onların tuzağına düşmeyelim, onların akıntısına kapılmayalım. Rica ediyorum ben başkan olsam da olmasam da biz çok üzüntüler yaşadık ama daha çok sevinçler yaşadık ve daha çok sevinçler yaşayacağız.

Yapıcı eleştiri, önergeli eleştiri her zaman baş tacımızdır. Ancak zarar verici, fiziki saldırı ve hakaretler hariç ki dışımızdan fiziki saldırılar, hakaretler bu tip saldırılara karşı tepki gösterirken Galatasaray vakur duruşuyla her zaman örnek olmalıdır. Biz düzeysiz eleştirilere aynı düzeysizlikle yanıt veremeyiz. Biz Galatasaray’ız belli bir kültürden geliyoruz, o kültürlere onların seviyesine inemeyiz ama şundan emin olun ki biz öbür yüzümüzü çevirmeyiz onlara öyle cevaplar veririz ki altından kalkamazlar yıllarca. Zaten görülüyor, böyle örnek vermeme hiç gerek yok. Aidiyet, sadakat sahiplenme, vefa ve teşekkür Galatasaray’ımızın asli karakteridir ve asalet mecbur kılar.

Galatasaray camiasının fıtratında bu vardır bazılarının dediği gibi bunların fıtratında olanı kavrayamamaktan, bunu müdrik olmaktan aciz insanların dediğine cevap olarak veriyorum. Galatasaray’ın fıtratı doğruluk ve dürüstlüktür. Bunu özellikle belirtiyorum. Galatasaray kuruluşundan bu yana hep olumlu, ilklerin camiası olmuştur. Değerli arkadaşlar, birtakım süreçler sürüyor. Ben bunu söylemek durumundayım pek konuşma fırsatı bulamadım. Biz bir süreçler yürütüyoruz iki üç süreç aynı anda gidiyor. Çok samimi söylüyorum arkadaşlarım gece gündüz çalışıyor, bunu takdir edin anlamında söylemiyorum biz zaten bu göreve talip olduk, istedik, biz bu göreve getirildik, talip olarak geldik, atanmadık. Biz bundan zevk alıyoruz Galatasaray için çalışmaktan ve mücadele etmekten. Size şunu söylüyorum bu süreçler, mevcut yürüyen Riva, Florya, yapılandırma veya herhangi biri, borçlarımız… Biz olumsuz bir şey olduğunda, yani neticelendiğinde, finalize olduğunda şundan emin olun açıklıkla, sarahatle biz bunu size toplanıp, anlatır, açıklarız. Asla Bizans yapmayız asla Galatasaray’ın aleyhine veya kişilerin aleyhine bir komplonun, eylemin, davranışın içine girmeyiz. Biz doğruyuz dürüstüz, biz böyle olduğumuza inanıyoruz ve böyleyiz.

Değerli arkadaşlar, ben bu vesileyle kupaların tabii bir tarihi var bugün kurulmadı 114 yılda geldi buraya. Bu bir günün, bir yılın değil… Ben, benden önceki 36 Başkanıma, bütün Yönetim Kurullarına, Galatasaray’ın tüm vakıf, dernek ve bağlı kuruluş oluşumlarına buradan çok teşekkür ederim size saygılar sunarım.”

Başkanımız Mustafa Cengiz’in konuşmasından sonra tören, en kıdemli üye 2788 Sicil Numaralı Talat Köseoğlu’nun Başkanımız Mustafa Cengiz ile yaş kütüğüne 114. yıl plaketini çakmasıyla devam etti. Talat Köseoğlu’na çekici 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil edecek olan yelken sporcumuz Ecem Güzel sundu.

Ardından 50 yıllık üye olma onuruna erişen Kulüp Divan üyelerine berat ve madalyalarını verildi. Başkanımız Mustafa Cengiz berat ve madalyalarını alan üyelerimizle toplu fotoğraf çektirdi.

2018-2019 sezonunda Galatasaray Spor Kulübü’nün tüm sportif şubelerde elde ettiği başarıların okunması ve kupaların takdim edilmesiyle tören devam etti.

Kupaları Sergiler Sorumlusu Çağlar Şavkay’a Yönetim Kurulu Üyemiz Dilek Kutlu teslim etti.

Galatasaray Spor Kulübü’nün 114. kuruluş yıl dönümü töreni, Geleneksel Galatasaray Pilavı etkinliği ile sona erdi.

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48