Fatih Terim: "Oğulcan Çağlayan kararı komedi"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Oğulcan Çağlayan'ın cezasına yaptıkları itirazın Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu tarafından reddedilmesi hakkında konuştu.

Fatih Terim: "Oğulcan Çağlayan kararı komedi"

Fatih Terim konu hakkında şu ifadeleri kullandı; "Oğulcan Çağlayan için kulübümüz gerekli görüşmeleri yapıyor. Başkan yardımcımız Rezan Epözdemir'i izledim. kararın detayları hakkında doyurucu bilgiler verdi. İşin teknik tarafında kalmak istiyorum. UEFA lisans veriyor, TFF lisans vermiyor. Avrupa kupasında oynadı. Böyle bir komik durum. Biz bu konuyu Tahir Kıran başkanla çözeriz ama mantığa uymuyor. Sezon başı beyaz sayfada ve kendi alanımda kalmak istiyorum."
 

“OĞULCAN KONUSUNDA KULÜBÜMÜZ GEREKENİ YAPIYOR”

Oğulcan Çağlayan ve kulübümüz aleyhine verilen TFF Tahkim Kurulu kararı hakkında hocamız, “Oğulcan meselesinde kulübümüz hukuki olarak gerekli görüşmeleri yürütüyor. Bugün de başkan yardımcımız Sayın Rezan Epözdemir’i izledim. Açıklamalarını takip ettim. Kararın verilme süreci, sonuçları ve içeriği hakkında herkese doyurucu bilgi verdi. Hem Galatasaray hem de kamuoyu bilgilendi diye düşünüyorum. Ben işin teknik tarafında kalmak istiyorum. Hakikaten çıkıp nezaket içerisinde kulübünü savunan bir yönetim, bu işle ilgilenen bir hukukçu görüyorum. Sonuç olarak Oğulcan benim teknik olarak yararlanmak istediğim bir oyuncu. Şöyle bir tablo var. UEFA oynaması için lisans veriyor. TFF bu lisansı onaylamıyor, vermiyor ve Oğulcan Avrupa kupasında oynamıyor. Böyle düşünülmesi gereken veya komik denilebilecek bir durum var. Zaten biz Tahir Kıran başkan ile bu meseleyi çözeriz. Oradan bir sıkıntımız yok; ancak mantığa uymuyor. Uluslararası konulara müdahale edecek olan federasyon UEFA ve FIFA. UEFA izin veriyor, federasyonunuz izin vermediği için bu oyuncu oynayamıyor. UEFA’nın izin verdiği bir oyuncumuzun Avrupa’da süre alamaması beni üzüyor. O yüzden bu konuya fazla girmek istemiyorum. Gerek başkanımız gerek yönetim kurulumuz bu konuda doyurucu bilgiler veriyor. Sezon başı beyaz sayfada, kendi alanımda kalmak istiyorum. Diğer alanı dolduran, o konuda ihtisas sahibi olan arkadaşlarımız gerektiği şekilde konuşuyor.” yorumunu yaptı. 

Berkan Kutlu’nun geçmiş zamanda kendisi ile çekildiği fotoğrafına binaen teknik direktörümüz Fatih Terim, “Çok mutlu oldum. Ben onu resim olarak gördüm; ama konu olarak paylaşmadık. Bakış açısı, cevapları çok hoşuma gitti. Çok genç yaştaki iletişimi ve olgunluğu hoşuma gitti. Bir kabuk değişimine gittiğimizi söylemiştik. Onların örneklerinden bir tanesi Berkan. Yarın da onu oynatacağım. 10 antrenman bile olmadı; ancak U17, U19 ve bizde oynamayanların karmasıyla bir hazırlık maçı yaptık. Fizik ve mental olarak hazır. Baskıya verdiği cevap da ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Galatasaray’ın bu tip oyuncularını çoğaltacağından emin olabilirsiniz. Yarın da kadroda yer alacak.” dedi.

Oyuncuların fiziksel durumu hakkında Taylan Antalyalı’ya bir parantez açan Terim, “Pazar günü kendi aramızda bir maç oynadık. Oynamak zorundaydık. Scott ile birlikte yaptığımız fiziksel analizde Taylan’ın da eskisi gibi bir hayli önde olduğunu gördük. Bireysel antrenmanlarını yapıyordu. Son bir haftadır bize katıldı. Yarın Taylan’ı da oynatacağım. O yüzden Taylan ve Berkan gibi oyunculara ihtiyacımız var. Bazen öyle olur ki oyuncuları maç kondisyonu ile hazırlayabilirsiniz. Son 24 günde 7 maç oynayacağız. Sezon başı için çok ağır. Bunun dört tanesi Avrupa, üç tanesi Türkiye. Bizim için daha da talihsiz olanı üç maç deplasmanda oynayacak olmamız. Bunları düşündüğümüzde her oyuncuya ihtiyacım var. Teknik adamlarda her oyuncunun karnesi vardır. Kim nerede, nasıl davranır, nasıl tepki gösterir. Yanılma oranım bu konuda çok azdır. Bazı oyuncular yanıltmaz zaten. Bunlardan birisi de Taylan. Taylan’ın kendisine de söylediğim gibi çok sızlanma lüksü yok. Yıllarca çok fazla oynamadığı için ben de devamlı oynayarak rötarı kapatsın diye düşünüyorum. Oynamadığı zaman sızlanan, oynadığı vakit çok oynadım diyen oyuncu grubundan hiç hoşlanmadımı hep ifade ediyorum. İnsan imkanı olursa hep oynar. Her fırsatı değerlendirmeli. Taylan da bunlardan bir tanesi.” ifadelerini kullandı.

“ALEX’İ UZUN VADELİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Yeni transfer Alexandru Cicaldau hakkında hocamız, “Burada en önemli konu Cicaldau. Biz Alex ile uzun vadeli bir anlaşma yaptık. Burada ikili oynanancak bir Avrupa maçında yer alıp almamasını çok önemsemedik. Oynaması iyi olurdu; ama uzun vadeli yaptığımız sözleşme ile zaten gereken mesajı verdik. Gruplarda oynayacak. İnşallah bundan sonra Randers’i de eleyerek gruplara kalmak niyetimiz. Beş sene imzalamak kendisiyle ilgili planımızı da ortaya koyuyor. İki maçı düşünecek halimiz yoktu. Çünkü planımız bu şekildeydi. Umarım Galatasaray’da olduğu süre boyunca o kadar güzel işler yapar ki bu iki maç aklımıza bile gelmez.” yorumunu yaptı. 

Rakibimiz St. Johnstone’un temaslı oyunu sevdiğini vurgulayan Fatih Terim, “Bir maç oynadılar. O da deplasmanda oynadılar. Seyretmesi çok zordu. İskoçya’ya gitme imkanımız da yoktu. Bir ana fikir çıkardık. Özellikle temaslı oyunu çok iyi oynayan bir takımdan bahsediyoruz. Mücadelesi üst seviyede olan bir takım. Muhakkak ki Galatasaray’ın isteği, bulunduğu konum ondan biraz önde. Kolay bir maç olmayacağını düşünüyorum. Arkadaşlarımıza verebileceğimiz tüm bilgileri verdik. Analiz ekibimiz bu konuda çok ciddi çalıştı. Her rakibimize saygı duyuyoruz. İskoç ekipleri bu tarihlerde çok endişeli günler yaratmıştır Türk takımlarına. İstemediğmiiz çok sürprizler olmuştur. Ona denk gelmek istemiyoruz. İki maçımızı, ardından ondan sonraki turu geçip gruplara kalmak istiyoruz.  O düşünce içerisinde oynayacağız.” dedi.

“UMARIM EN KISA SÜREDE ÇÖZÜM BULUNUR”

Profesyonel oyuncularımız Radamel Falcao ve Sofiane Feghouli ile ilgili alınan, Başkan Burak Elmas’ın beyan ettiği Yönetim Kurulu kararı ile gelen soruya teknik direktör Fatih Terim’in yanıtı şöyle oldu: “ 

“Sayın başkanım Falcao ve Feghouli ile ilgili karar açıklamasına gelince… Başkanımızın, kulübümüzün maliyet politikası gereği, yüksek ücretin karşılanamayacağı ile ilgili bir ifadesi var. Başkanımız, bu doğrultuda bir takım kararların alınmak durumunda olduğunu aktardı. Hem Falcao hem Feghouli Galatasaray’a hizmet etmiş olan bizim için değerli oyuncular. Ayrılıkları ve bir araya gelmeleri doğal kabul etmeliyiz. Çünkü biz kulüp olarak özellikle Florya’da son yıllarda ayrılan oyuncularımızın hepsine çok güzel veda ettik. Örneğin 6 ay kadroya yazmadığımız Nagatomo’nun nasıl gittiğini biliyorsunuz. Geçen sezon ve evvelki sezon en kritik maçların öncesinde kulübüne dönmek zorunda olan Onyekuru ile nasıl vedalaştığımız hepinizin hafızalarında. Kulüp kararı ile takımımızdan ayrılan Belhanda’nın buradan nasıl yolcu edildiğini, aramızdan nasıl ayrıldığını biliyorsunuz. Dolayısıyla buna çok önem veriyoruz. Dünyanın her tarafında, Okyanusya’dan Brezilya’ya, Avrupa’nın her tarafına kadar Galatasaray eski oyuncularını hatırladığınızda ne dediğimi çok iyi anlayacağını düşünüyorum. Neredeyse bir Galatasaray elçisi gibi oradan Galatasaray’ı sevdiklerini, burada çok mutlu oldukları yönünde beyanlar veriyorlar. Bu bizim için çok büyük anlam ifade ediyor. Onun için ısrarla söylüyorum ki, gelirken karşılamayacağız, giderken yolcu edeceğiz. İyi anılmak istiyorsanız böyle büyük oyuncuların sizi hatırlamasını istiyorsanız buna önem vermeniz gerekiyor. Başkanımız da söylerken işin ekonomik kısmından bağımsız bunu söyledi. Umarım en kısa zamanda hem kulübümüz hem oyuncularımız adına bir çözüm bulunur ve bu konu sona erer.”

Kerem Aktürkoğlu’nun kadromuzda değerli bir isim olduğunu belirten hocamız, “Kerem çok kıymetli bir oyuncumuz. Gelişerek daha da iyi olacak. Doğru oynamayı öğrenecek ve bu kendi performansının artmasına katkı sağlayacak. Transfer sezonunun bitimine kadar yeni oyuncular katmayı planlıyoruz. Her saniye, her dakika, her gün Galatasaray’dan bir şey bekleyebilirsiniz. Buna kararlıyız. Bu konuyla başkanımız, yönetim ve ben aşağı yukarı her gün bu konuda görüşüyoruz. Kafamızdaki yapıyı kurmak için en ekonomik şekilde Galatasaray’a kısa, orta ve uzun vadede çok şey katacak kadroyu oluşturmaya çalışıyoruz. Böyle baktığımızda Kerem bizim için değerli oyuncularımızdan birisi. Kerem de yarın oynayacak. Dolayısıyla gerçek manada yorulacak. Ona çok iş düşecek. Bu genç yaşında çok istemeli. Elbette zaman zaman, rotasyon zamanlarında dinlenecek. Güvendiğimiz, ileride birkaç rolü aynı anda oynayabilecek kıymetli oyuncularımızdan bir tanesi.” dedi.

Geçen senelere nazaran daha mutlu olduğu şeklinde gelen izlenime hocamız, “Mutlu olduğumda ve mutlu olduğumda bunu gösteren bir insanım. Dışarıya bu enerjiyi, fikri veriyorsam çok mutlu olurum. Allah’a şükür çok iyiyim. Her geçen gün daha iyi olacağımı düşünüyorum. Mutlu insanların performansları da daha mükemmel olur. Herkes kendine göre yorum yapabilir. Planlı olarak yaptığım bir hareketim yok. Nasılsam öyleyim. Evde, antrenman alanında da böyleyim. Dışarıdan benim hakkımdaki söylenen ifadeler, benim kendimi ifade etmemden daha gerçekçi. Öyle göründüğüme çok memnunum.” şeklinde yanıt verdi. 

“FORMAYI BIRAKAN, GERİ ALMASININ ZOR OLACAĞINI BİLMELİ”

Futbolcu Morutan ile ilgili transfer iddialarının yinelenmesi üzerine Fatih Terim, “Morutan ile ilgili geçen basın toplantısında fikrimi belirttim. Yetenekli bir futbolcu. Henüz 21 yaşında. Daha da gelişecek potansiyele sahip. Beğendiğimi ifade etmiştim; ancak ben ve sayın başkan için ekonomik boyutunu açıklıkla ifade ettik. Öyle bir rakam veremeyiz. Başkan da böyle söyledi zaten. Ben ancak bu konuda olumsuz düşündüğümü söyleyebilirim. Morutan konusu nereye gider bilmem; ama bazı mevkilerin daha aciliyeti var. Galatasaraylılar bu konuda beni anlayacaktır. Formayı kapanın bırakmadığı, formayı bırakanın da zorlukla aldığı bir takım olacağız inşallah. Formayı verdiklerim bırakmasın. Bırakırsa da formayı geri almasının zor olacağını bilsin. Böyle bir takım istiyorum. Seviyeli rekabetin devam ettiği, giren ve çıkan oyuncu fark etmeksizin sistemin devam ettiği, formayı bırakanın o formayı çok aradığı bir takım olacağımızdan emin olabilirsiniz. Formayı alan vermesin.” açıklamasını yaptı. 

Galatasaray’da futbolu bırakışının 36. yıl dönümü hakkında hocamız, “Bugün kulübüm de paylaştı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Çok düşünceliler ve nazikler. 36 sene gibi bir süre geçmiş. Merve o zaman küçücüktü, kucağımdaydı. Sarı kırmızı forma gözüksün diye helikopterde kapıyı açmışlardı. O an, o yükseklikte yaşadıklarımı bir de bana sorun (gülerek). İlk defa böyle bir veda oldu. Tribünler sonuna kadar doluydu. Mehmet Ali Yılmaz Bey, Trabzonspor’u benim ricam üzerine Almanya’dan getirmişti. Onun Güneş Gazetesi’nde çalışarak ona teşekkür etmiştim ama yine teşekkür edeyim. Galatasaraylılarla birlikte futbolculuk hayatımızı noktalamıştık. Bugün bir nostalji yaşadım. Hediyeler getiren de vardı. Güzel bir şey. Aidiyet duygusu  yüksek birisi olarak benim çok önemli bir duygu. Bu Galatasaray olunca insan daha da bir gurur duyuyor. 4 Ağustos, 4 Eylül… Dörtlerden gidiyoruz bu şekilde… Allah herkese böyle bir şey nasip etsin.” dedi.

PSV maçında takımı beğendiği süre aralığının bu maçta daha uzun olacağına inandığını belirten Fatih Terim, “Yarın o sürenin daha uzun olacağını düşünüyorum. Buna inanıyorum. Her geçen gün daha iyi olacağız. Bundan Galatasaraylılar emin olabilir. Geçen maçtan daha da önemli bir performans ortaya koyacağımızı düşünüyorum..” diyerek sözlerine nokta koydu. 

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48