Fatih Terim: "Almış olmak için oyuncu almayız"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, UEFA Avrupa Ligi'ndeki Neftçi Bakü maçı öncesinde basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Fatih Terim: "Almış olmak için oyuncu almayız"

Azerbaycan'a geldiği için mutlu olduğunu kaydeden tecrübeli antrenör, "Uzun yıllar sonra tekrar Bakü'de olduğum için çok mutluyum. Galatasaray, Avrupa yolculuklarına alışık bir takım. Her ne koşulda olursa olsun burada da sonuna kadar mücadele etmek ister. En önemli maç, önünüzdeki maçtır. Bizim için de Neftçi önemli bir maç. Bu yüzden tamamen buraya konsantre olmuş durumdayız. Rotasyon konusuna yarın karar vereceğim. Kura ilk çıktığında, bize yabancı olmayan bir yer olduğu için çok mutlu oldum. Azerbaycan, bizim her zaman sevgisinden şüphe etmediğimiz, çok sevdiğimiz bir yer. Cuma sabah İstanbul'da olacağız, belki bir antrenman ve pazar günü maça çıkacağız. Nasip olur turu geçersek tekrar perşembe-pazar oynayacağız. Alışmamız gerekiyor." diye konuştu.

"DAHA FAZLA SÜREYLE GÖRMEKTİ AMAÇ"

Son maçtaki değişiklikler için konuşan Terim, "3-1'lik neticeyi aldıktan sonra özellikle fiziki durumları hesaba kattığımızda, bazı oyuncularımızı bir sonraki maça veyahut riske ya da sıkıntıya sokmadan almak ve giren oyunculara daha fazla süre verip görmekti amacım oyun değişikliği yaparken. Bir tanesi zaten az oynuyordu, diğeri Mart'tan beri oynanmayan bir ligin oyuncusu Babel. Feghouli de her sezon başında yavaş yavaş ritmini arttıran bir oyuncu, bir sıkıntıya sebebiyet vermek istemedim." dedi.

"BAZI OYUNCULARI DA TAKİP ETTİM"

Neftçi'ye dikkat edeceklerini kaydeden deneyimli hoca, "Dışarıda müthiş bir sevgi, şimdi de geldik otelde, kendi evimizde gibiyiz. Saha herkesin kazanmak istediği bir yer olmalıdır. Karşımızda Neftçi'nin komandoları da iyidir, dikkat edeceğiz, herkes kazanmak isteyecek, bundan doğal bir şey olamaz. Neftçi'nin 2 maçını izledim. Bir tanesi son maçı, bir tanesi de elediği maç. Neftçi Karabağ ile Azerbaycan'ın en tehlikeli takımlarından. 3 sezondur bu seviyelerde oynayan bir ekip Neftçi. Son maçta 2-0 mağlup oldular ve enteresandır bu sene 3 maçtır hiç deplasman oynamadılar, bizim maç ile 4 olacak. Önemli oyuncuları var, Mahmudov gibi, Lawal gibi. Bazı oyuncuları da takip ettim, biliyorum. Hayırlısı neyse o olsun, bakalım ne olacak" ifadelerini kullandı.

İleride Azerbaycan'a maç yapmaya geleceklerini kaydeden Terim, "Bir kulübümüzle konuşup, belki birkaç maça buraya gelebiliriz, bir kampa gelebiliriz, bir vesile buradaki Galatasaraylıları mutlu etmek için gelmek isteriz. Söz vermiş olayım, onu da yapayım, inşallah yaparız, güzel birkaç gün geçiririz." diye konuştu.

"Bir Azeri oyuncunun Galatasaray kadrosunda yer alması için ne yapması lazım?" sorusunu yanıtlayan teknik adam, "Galatasaray'da oynama isteği, Galatasaray tercihi olması lazım. Biz biliyorsunuz ki çok takım tercihi olunca orada tercih sebebi olmak istemiyoruz, tek takım olmak istiyoruz. Keşke öyle bir şey olsa da başka taraflara bakmasak, seve seve olur. Bizim scout grubumuz burayı da takip ediyor." cevabını verdi.

"MUSLERA İLE YENİ SÖZLEŞME İMZALANACAKTIR"
 

Muslera ile yeni sözleşme imzalacağını belirten Terim, Muslera'nın ayağının kırılması sonrasında bizim de kırıldığımız ve oradan dönemediğimiz görülüyor. Hiç oraya da dönmek istemiyorum aslında. Ne kırdı, kim kırdı, nasıl... Muslera bizim için bir kaleciden daha fazlası. Kaleciliği, profesyonelliği, hizmeti, insanlığı, Muslera bizim için önemli bir figür. Allah beterinden saklasın diyoruz ve bir an evvel dönmesi için gerek doktorlarımız, gerek kendisi çalışıyorlar. Tabii ki olmasını isteriz ama olmadığı zaman da diğer kalecilerimize güveniyoruz. Gerek Fatih, gerek Okan bizimle devam edecekler ve inşallah aratmayacaklardır. Muslera'nın ayrıca futbolu da burada bırakacağını düşünüyorum. Geldiği zaman da, zaten son senesi mukavelesinin, bu mevzu da gündeme gelir ve kulübümüz gerekli şeyi de yapar. Bu kadar hizmeti olmuş ve olmaya devam edecek bir oyuncuya sahip olduğumuz için kendimizi mutlu addediyoruz." dedi.

Seyircinin olmamasıyla ilgili konuşan antrenör, "Geçen sene de gördük ki, sahada herkesin sesinin duyulduğu, teşvik edenin olmadığı, korkunun çekincenin olmadığı, hakemin bile dünyanın en rahat insanı gibi hareket ettiği bir ortam gördük geçen sene." dedi.

"ALMIŞ OLMAK İÇİN OYUNCU ALMAYIZ"

Transfer için görüşleri sorulan Terim, "21 takım olduk. Hazırlık maçları, eleme maçlarını sayarsak, yorucu bir sezon bekliyor bizi. Transfer konusunda bir şey olursa paylaşırız. Bakıyorum, birçok isim var, birçoğundan benim haberim yok. O yüzden öyle kolay transfer yapılamıyor ekonomik durumdan dolayı. En iyisi için uğraşıyoruz hep beraber. Umarım niyetimize uygun, hedefimize uygun bir şeyler yaparız. Galatasaraylılar şunu bilmeli ki almış olmak için almak istemiyorum, yapmış olmak için yapmak istemiyorum artık. Kafamda bir takım oluşturduğumda onlara uygun oyuncularımız da var bizim tespit ettiğimiz. Hem takımın yaş ortalamasını indirecek, hem de Galatasaray'a değer kazandıracak oyuncu olursa alacağız. Olmazsa karalar bağlamayız. Eksik yerlerimiz şu anda sadece bahsi geçen o mevki de değildir. Zor sezonu karşılayabilecek bir takımı sayısal olarak, ben de istiyorum. Her mevkinin iki adamı da hazır olsun veya birbirine yakın olsun ki seviyeli bir rekabet içinde sezonu götürelim. Bizi Avrupa'dan son birkaç senede ayıran en önemli özellik, ekonomik sorunlar. Şu anda herkesin sıkıntısı aynı. Parasal sıkıntıyı aşmadığımız sürece her takımın sorunu zor." diyerek sözlerini noktaladı.

SIRADAKİ HABER

banner18

banner48