Erden Timur: “Nasıl bir kurgu olduğunu bugün herkes anladı”

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, skandal hakem kararlarının damga vurduğu Alanyaspor maçının ardından açıklamalarda bulundu.

Erden Timur: “Nasıl bir kurgu olduğunu bugün herkes anladı”

Türk futbolu için yaptıkları adalet çağrısını operasyon ve manipülasyonla cezalandırdıklarını ifade eden Erden Timur’un değerlendirmesi şu şekilde:

“KASTEN, PLANLI VE BİLİNÇLİ ŞEKİLDE BU HALE GETİRDİLER”

“Bu maç konuşulacak hiçbir tarafı olmayan bir maç haline geldi. Bilerek, kasten, planlı ve bilinçli şekilde bu hale getirdiler. Önce bu atamayla bunu bu şekle soktular. Galatasaray düşmanlığıyla sadece Galatasaraylıların değil herkesin bildiği bir hakemi bu maça atayarak, hafta içi yaptığımız basın toplantısında ki; her kelimesinde arkasındayız ve doğrusunu söyledik, sadece adalet istediğimizi söyledik. Kendi hatalarımızı konuştuğumuz, kendi özeleştirimizi yaptığımız bir toplantıydı. Basın mensuplarının, yorum yapan herkesin basın toplantısını izleyerek yorum yapmasını rica ediyorum. Türk futbolu için önemli bir basın toplantısıydı. Ross’un pozisyonunu da söylediğimiz, bize adil davranılmadığını da söylediğimiz, geçmişte bu tip kliklerin, bu yapıların geçmişte tüm kulüplere ve Galatasaray’a da fayda ettiğini söylediğimiz, geçmiş yüzleşmesini yaptığımız bir basın toplantısıydı.” 

“ADALETSİZLİKLE CEZA VERİYORLAR”

“Gazetecilik çok değerli bir meslek. Herkesin başından sonuna izleyerek yorum yapması lazım. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek lazım. Bu basın toplantısında kendi hatalarımızı, bize yapılan hataları, futbolcumuza kart gösterilmesi gerektiğini söyledik. Geçmişte bu yapıların Galatasaray’ın ve tüm takımların çıkarına hareket ettiğini söyledik. Adalet istediğimizi bariz bir şekilde her şeyiyle söyledik. Kendimiz için değil, herkes için. Görüyoruz ki, Türk futbolunun gelişimi için adalet arayışının karşılığında yapılan şeyden ve anladığımız TFF’de bu işi yöneten insanlar bu adaleti istemiyor.  Ben adalet istiyorum diyene adaleti sağlaması gereken erk, adaletsizlikle, manipülasyonla, operasyonla ceza veriyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Adaleti sağlamak zorunda olan adalet makamı ceza verir. Tüm cezaları verir ama başka konuda adaletsizlikle size ceza vermeye çalışıyorsa bu iş kopmuş ve çürümüştür. Kokusu da her tarafa yayılmaktadır.” 

“KIRMIZI KART POZİSYONUNDA ÇAĞIRMAYAN VAR’IN, OFSAYT ÇİZGİSİNE KİM İNANIR?”

“Türk futbolunu düşünen herkes. Galatasaraylısı, Fenerbahçelisi, Beşiktaşlısı tüm Anadolu kulüpleri… Adalet istendiği daha nasıl böyle açıkça söylenebilir? Üç büyüğe sağlanan avantajların da bitmesi lazım. Türk futbolu Anadolu kulüplerinin ilerlemesiyle gelişir. Bunu da basın toplantısında söyledim. Bu kadar bariz bir adalet isteği böyle cevaplandırıyorsa, bu basın toplantısında söylediklerimizin külliyen haklılığını ortaya çıkarıyor. Bir hakem düşünün. Operasyon için gönderilmiş. 30 dakikaya kadar boğan bir Galatasaray var. Rakibimizin en koyu taraftarları bile bana bunu yazdı. 5-6 olabilecek maçta, 30. dakikada kırmızı kart kararı veriyor. 7 tane hakeme sorduk. Bir tanesi belirsiz dedi. Sarı verebilirdi dedi. Geriye kalan 6’sı da kırmızı kartla alakası yok dedi. Kırmızı kart olması için bariz gol şansı ve top kontrolü de olması lazım. Top kontrolünde değil. Kaleye 50 metre var. İki eski Türk hakemimiz faul olup olmadığının bile belli olmadığını söyledi. 30. dakikada böyle bir karar veriyorsun. VAR çağırmıyor. Ofsayttan iptal edilen golümüzde VAR’ın çektiği çizgilerin bu hafta nasıl insan eliyle yapıldığını gördük.Topun ayaktan çıktığı anda, hangi anda çıkıyor, nereden çizgi çekilecek bunlar hep insan işi. Öte tarafta boğazını kesip öldürmüşsün, burada masumiyetime inan diyorlar. Kim inanır? Sacha’nın kırmızı kart pozisyonunda çağırmayan VAR’ın, ofsayttaki çizgileri doğru çektiğine kim inanır? Tarafsız herkes soruyorum.” 

“BUGÜN NASIL BİR KURGU OLDUĞUNU HERKES ANLADI”

“Ali Palabıyık’ın geçmişine bakıyoruz. 2018-19 Fenerbahçe maçında aynısı var. Ceza sahasının önünde sarı kart veriyor. Sonra VAR’dan kırmızıya gidiyor. Çok benzer bir pozisyon. Böyle 50 metre de yok. Abdülkerim’e verilen kırmızı kart. 2020-2021’de Karagümrük - Galatasaray maçında yine Ali Palabıyık, yine aynı hakem… Lens’in Donk’un ayağına bastığı pozisyonda kırmızı kart vermiyorsun. Daha başka neleri var. Saymakla bitmez. Bu ligi biz savaş olarak nitelendirmiyoruz; ama karşı taraf savaş olarak nitelemişse baş üstüne! Herkesin bildiği elinde korkun dedim. Korkulduğunu anladık! Tırnak mesafe geri adım atmayız! İdealist insanlar, gerçekten adalet isteyenler geri adım atmaz. Bunu kendimiz için istemiyoruz. Tüm kulüplerle konuşuyoruz. Onlar da rahatsız. Herkes rahatsız. Bu çorbada bizim tuzumuz, kamuoyu gücümüz de olsun. Başkasına yakılan haksızlıkları da söyleyelim, kamuoyunda dile getirelim. Abilik yapmak peşinde değiliz. Aşure gibi düşünün. Herkes bir şey katacak. Adalet arayanlar, idealist insanlar hiçbir şeyden korkmaz. Farklı farklı tehditler gönderiliyor. Onlardan da korkmuyoruz. Onları da gerekirse açıklarız. Biz Türk futbolunun iyiliğini istiyoruz. Zaman içinde herkes görecek. Biz sanki Türk futbolunun iyiliğini değil, Galatasaray’ın çıkarını istiyormuşuz gibi basın toplantısını izlemeyen insanlar söylüyor. Türk futbolunun iyiliğini istiyoruz ve bu konuda nasıl mücadele edeceğimizi zaman içinde herkes görecek. Geri adım atmayacağız. Bu bir kurgu. Bu kurguyu yapanları biliyoruz. Bunu onların başına yıkmasını biliriz. Bugün nasıl bir kurgu olduğunu herkes anladı.” 

“TFF’ye gittik görüştük. Bu tip şeylerle ilgileneceklerini söylediler. Atama MHK tarafından yapılıyor ama orada kontrol yok. Bu iyi niyetle mücadele edenler var TFF’de ama bu klikler oradan silinmediği müddetçe iyi niyet beyhude. Bizim kararlılığımızın 10 katı TFF’deki erkin kararlılığı olması gerekiyor.” 

“KENDİSİ LEHİNE YAPILAN HATALARI BİZİM GİBİ MERTÇE SÖYLEYECEKLER”

“Sayın Erol Bilecik’in, koca Galatasaray camiasına ‘cincon’ demiş bir insanın hiçbir açıklaması bizi bağlamaz, hiçbir yorumunu da kale almayız. Çok yanlış bir açıklama. Fenerbahçe camiasının bu açıklamaya karşı hiçbir şey yapmaması da ayrıca üzüntü verici. Kimin ne pozisyonu olursa olsun. Bence oradaki pozisyon el. Biz üç tane pozisyon gönderdik. Lehimize ve aleyhimize Ross’un pozisyonunu da gösterdik. Aynı şeyi Fenerbahçe gibi diğer takımların da yapması lazım. Alanya maçında bariz ele çarpıyor penaltı yok. Karagümrük maçında penaltı yok. Hiç kimse küçülmesin. Sadece kendi takımını savunmak küçülmektir. Herkes Türk futboluna sahip çıksın diye bunu söylüyoruz. Bu lafı güzaf değil. Fenerbahçe bunu açıklayacaksa diyecek ki, Alanyaspor maçında aleyhimize olan penaltı verilmedi. Burada da daha barizi verilmedi diyecek. Kendisine yapılan hatayı bizim gibi mert bir şekilde söyleyecek.” 

“Bu kötü niyetli yapılar 3-5 haftada kurulmadı. Köklerini oradan koparana, kazıyana kadar  mücadele ve sabır gerekecek. En önemlisi herkesin taraflı tarafsız bir arada olması. Halkın gücünden daha büyük güç yok. İyilik kötülüğe her zaman galip gelir. Planlı bir şekilde yapılan ucuz bir kötülük hadisesi. Bizim kararlılığımız buna galip gelecek. Her şey de masada olacak. Olmadı dönüp taraftarlarımıza anket yaparız, herkesten görüş alırız, o görüşün sonucunda ne yapılması gerekiyorsa yaparız. Madem savaş diyorlar, biz her şeyi göze aldık. Başka türlü bu iş çözülmeyecek. Bizim kararlılığımız TFF’nin de tüm takımların da işine yarayacak.”

“GEMİ BATMIŞ”

Beş yıldır herkes bağrıyor. Ne değişti? Bazı şeylerin değişmesi için daha radikal adımlar atmak gerekiyor. Biz bu adımları atmaya hazırız. Bu şekilde giderse biz bitirtmeyiz. Böyle gidemez bu iş. Basiretsiz bir yapının içerisinde bunu çözemeyen bir oluşum… Böyle lig yönetilmez. Getirin yabancı hakemleri yönetsinler. Sayın Süleyman Hurma da bunu söylemişti. VAR sisteminde o ‘network’ün içinde olmalarına rağmen bağımsızlıklarını koruyarak yönetiyorlar. Ha Riva’dan ha oradan izlemiş. Bu tür değişiklikler yapmadan bu iş gitmez. Bu gemi batmış. Dibindeki yosunun içerisinde mücadele ediyoruz. Bu gemi batmış. Bunun herkesin kabul etmesi gerekiyor.

SIRADAKİ HABER

banner48