Dünyanın en hızlı adamına doping şoku

Atletizmde erkekler 100 metre branşında son 3 yılın en iyi derecelerine sahip olan ABD'li atlet Christian Coleman, doping iddialarıyla karşı karşıya.

Dünyanın en hızlı adamına doping şoku

Usain Bolt'un profesyonel atletizm kariyerini sonlandırmasının ardından 100 metre branşının en etkili isimlerinden biri görünümde olan Christian Coleman, doping iddiaları ile gündeme geliyor. 

BBC'de yer alan habere göre üst üste üç kez doping kontrol testine girmeyen 23 yaşındaki ABD'li atletin, 12 ay ile 2 sene arasında bir ceza alabileceği belirtiliyor.

Coleman, söz konusu cezayı alması halinde Eylül ayında Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenecek 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nı kaçırma riski ile karşılaşacak. 

Konuyla ilgili Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), ABD Anti-Doping Ajansı (USADA) herhangi bir açıklama yapmadı. 

Christian Coleman Haziran ayında Diamond League'in Stanford, California ayağında 9.81 koşarak sezonun en iyi derecesini elde etmişti. 

23 yaşındaki atlet 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Justin Gatlin'in arkasında gümüş madalyanın sahibi olmuştu.

Coleman ayrıca 2017 yılında Birmingham'da gerçekleştirilen Dünya Salon Şampiyonası'nda 60 metre elde ettiği 6.45'lik derecesiyle dünya rekoru kırmıştı.

Sporcuların "Whereabouts" sistemi çerçevesinde doping kontrolü yetkililerine her gün nerede olacaklarının, gece konaklamalarının ve antrenman programlarının ayrıntılarını bildirme zorunlulukları bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2019, 18:13
SIRADAKİ HABER

banner60

banner48