Spor yazarlarından Galatasaray-Rizespor yorumu

Spor yazarları, Galatasaray'ın Çaykur Rizespor'u 2-0 mağlup ettiği maçı değerlendirdi.

Spor yazarlarından Galatasaray-Rizespor yorumu

GALATASARAY'DA BİR DEĞİŞİM ZORUNLUYDU ANCAK...(KADİR ÇETİNÇALI)

Galatasaray sezon başından beri eldeki kadro yapısına oranla hayal kırıklığı yaratan bir futbol oynadı. Nihayet kötü oynayan oyunculara Beşiktaş maçı sonrasında Fatih Terim'in de sabrı taştı ve rezerv güç olarak Şener, Seri, Ömer Bayram, Emre Mor'u sahaya sürdü. Bunlara sakatlığı düzelen Lemina ve Marcao'nun cezası nedeni ile fırsat bulan Ahmet Çalık da eklenince, Beşiktaş maçına oranla takımın % 60'ı değişmiş oldu. 

Bu orana karşın futbol değişti mi? Eh işte diyebiliriz. Kalite olarak olmasa da, mücadele ve istek açısından bir pozitif adım vardı. Öncelikle Lemina ve Ömer Bayram orta alanı çift yönlü kullanım açısından bu kadronun en elverişli iki oyuncusu. Seri de çok iyi olmasa da Belhanda'dan iyi dersem abartmış olmam. 

Yazının tamamı için tıklayın...

KIRILMA GECESİYDİ(AHMET ÇAKAR)

Dün geceki maç her yönüyle Galatasaray için kırılma gecesiydi. Puan kaybettiklerinde müthiş bir kaos ortaya çıkar, sorunlar derinleşebilirdi. Üstelik malum şüpheliler de çoktan kızağa alınmış. Fatih Terim'in yanında oturuyorlardı. İşte bu şartlarda Galatasaray'ın mutlak kazanması gerekiyordu ve başardı.

Dün gece net karar verdim, Emre Mor bir halı saha futbolcusu. Hatta o kadar ki halı sahada bile takım arkadaşlarını çıldırtabilir. Büyük yetenek ama zamanlama yok, pas zamanlaması yok. Modern futbolun gereklerinin hiçbirini bilmiyor, beceremiyor.

Falcao ne zaman dönecek belli değil. Andone ile idare etmek istiyorlar. Çok iyi niyetli, çalışkan, kuvvetli ama yetenekleri de belli bir yere kadar. Rizespor'u hiç beğenmedim Sezon başındaki Rizespor nerede, şimdiki Rizespor nerede! Sonuçta Galatasaray nefes aldı, 3 puan çok şey demektir.

ZİRVEDEN UZAK KALABİLİR(LEVENT TÜZEMEN)

Terim kaliteli oyuncuları, koşan ve mücadele eden oyuncu kıvamına getiremezse tatsız-tutsuz bir G.Saray izlemeye devam ederiz. Terim'in ifadesiyle ligin yüzde 25'lik kısmını iyi oynamayan Galatasaray devre arasına kalan bölümünde iyi oyun anlayışını geliştiremezse zirve yarışından uzak kalabilir.

Galatasaray için Rizespor maçı tabela açısından önemliydi. Kaybedilecek 1 puan bile ciddi kriz yaratırdı. Koşan ve mücadele eden yapısı ile ön plana çıkan Terim'in oyuncuları Rizespor'un da yardımıyla 3 puanı alıp Real Madrid maçı öncesi rahatladı. Lemina-Seri ikilisi topu kullanma becerileri ile ön plana çıktı. İspanya'daki maça dinlenen oyuncuların çıkacağını düşünüyorum. Ancak Fatih hoca Real kadrosunda da Ömer Bayram'ı kullanmalı.

ZORLANMADAN KAZANDILAR(ÖMER ÜRÜNDÜL)

Galatasaray 2-0'ı erken yakaladı. Sonrasında yeri geldiğinde önde bastılar, zaman zaman rakibi kendi alanlarında karşılayıp çabuk çıkışlar denediler. Oyunun kontrolünü hiçbir zaman elden bırakmadılar ve 3 puanı zorlanmadan aldılar. Ama çok ilginç bir durumu da göz ardı etmemek lazım. Bu kadar üstün oyunda iki golde kaldılar, bunlar da zaten rakibin hediyesiydi. Esas sorgulanması gereken konu kendi organizasyonlarında bir gol üretemeyişleri idi.

Ben dün en çok Ömer Bayram'ı beğendim. Ömer Bayram'ın etkili ortaları var ama arka arkaya öne doğru yaptığı sprintler ile Babel'in de daha etkili olmasına olanak sağladı. Lemina ve Seri de iyi çalıştı. Uzun maç eksikliğine rağmen Ahmet Çalık hatasızdı. Çok koşmasına ve pres de yapmasına rağmen Andone çok verimsizdi. Ancak bana göre Fatih Terim'in mutlaka Emre Mor'un fizik gücünü yükseltip, istediği düzeye getirerek sürekli ilk 11'de düşünmesi lazım.

DAHA ÇABUK VE DİNAMİK(EVREN TURHAN)

Haftalardır oynanan kötü oyun ve derbi mağlubiyeti sonrası Fatih hoca, takıma neşteri vurarak Rizespor maçına çıktı. Orta saha Lemina, Seri ve Ömer Bayram görev alırken daha dinamik ve çabuk oyunculardan oluştu. Erken gelen gollerden sonra daha atak ve daha çok rakibin üzerine gideceğini düşünülürken oyunun temposunu düşüren bir Galatasaray vardı..

2.yarı oyunun temposunu bir türlü yükseltemeyen Galatasaray vardı. bu tip maçlarda erken golü bulduğunda daha da üstüne gitmek üç ve dördüncü golleri aramak lazım. Takımın da buna ihtiyacı var çünkü. Özellikle son bölümde oyunda yine sıkıntılar vardı ama Galatasaray için önemli olan kazanmaktı. Bu eşiği atlatmak kolay değil. Formsuz oyuncu sayısının bu kadar çok olduğu bir takımdan bir anda büyük değişim beklemek zor. Hoca değişiklikler yaptı takımda evet ama sadece skor farklıydı..

HAFIZALARA KAZINIRDI(SERKAN KORKMAZ)

İlk yarıda Galatasaray'ın etkili olmaktan uzak oyununa Çaykur Rizespor da sadece eşlik etmekle yetindi. Konuk ekip ikinci yarının ilk bölümlerinde bulduğu net pozisyonlarda erken bir gol elde edebilseydi maç Galatasaray'ın bu sezonki bir kötü daha anısı olarak hafızalara kazınabilirdi. Skor 2-0'a geldikten sonra teknik heyet, tribünler ve futbolcular çarşamba günü oynanacak Madrid maçına da odaklanmış olabilir. Bunu illa Galatasaray'ın kötü oyununa bir bahane üretmek isteyenler olabilir diye söylüyorum.

Dünkü 11'de Fatih Terim'in şans verdiği isimlerden Muslera hariç hemen hemen hiçbiri maçın adamı olacak performansı gösterdi diyemem. Emre Mor'a dair beslediğim ümitlerin her geçen gün azaldığını vurgulamak isterim. Galatasaray'ın Madrid maçında işi çok zor. Bu gidişle her maçta işi zor olacak...

İLAÇ GİBİ GELDİ(ZEKİ UZUNDURUKAN)

Talbi'nin kendi kalesine attığı gol, Galatasaray'ın işini kolaylaştırdı. Zaten TT Stadı'nda rakiplerine geçit vermeyen Cimbom, görkemli bir futbol ortaya koymamasına rağmen, galibiyete rahat ulaştı. Hakemin verdiği penaltı kararı doğruydu.. Babel de etkili bir vuruş yaparak rakibin direncini kırdı. Galatasaray böylesine çok eleştiriler aldığı bir dönemde kazanarak rahat nefes aldı, kendine geldi. Galatasaray'a bu galibiyet ilaç gibi geldi. Zirveye bir adım daha yaklaştı sarı-kırmızılılar...

Talbi-Andone çarpışması bir talihsizlikti evet. Ama oyun hakem atışı ile başlar başlamaz Talbi'nin Andone'ye sert bir şekilde dalmasını izlerken gözlerime inanamadım! Sen ne yapıyorsun Talbi? Fatih Terim haklı olarak bu pozisyona tepki gösterince bir sarı kart da Fatih Terim'e çıktı! Geçen yıldan beri hakemler, Fatih hocaya adeta göz açtırmıyorlar! Terim'e gösterdiği kartı gereksiz ve ağır buluyorum ama hakem maçın genelinde iyi bir yönetim gösterdi.

TERİM'İN BUNU ÇÖZMESİ LAZIM(REHA KAPSAL)

Futbolda 4 tane parametre vardır; iyi oynayıp kazanıp, iyi oynayıp kaybediyorsan bir sıkıntı yok. Galatasaray gibi sezon başından beri kötü oynayıp kazanıp, kötü oynayıp kaybediyorsan, en büyük sorun budur. Ligde sarı-kırmızılıların yol alması için bunu Fatih Terim'in mutlaka çözmesi gerekir. Bazen sıkıntılı döneminde takımların, oyunu erteleyip skoru alması önemlidir. Galatasaray da böyle bir süreçten geçerken aldıkları 3 puan, ilerisi için toparlanma ve moral açısından önemliydi..

BU SENE REKABET DAHA FAZLA(RIDVAN DİLMEN)

Galatasaray geçen sene ilk yarıyı 29 puanla kapattı, şu anda 16 puanı var. Önünde 21 puan daha var. 37 olmasa da, 2 mağlubiyetle geçen seneki yerine gelebilir. Bu şampiyonluğa yetebilir demek değil, bu sene rekabet daha fazla olabilir. 2-0, zor oyun ve rakibe yarım pozisyon vererek bitiriyorsunuz. Uçan Fenerbahçe, uçan Trabzonspor ile yerden yere vurduğumuz Galatasaray arasında 1 puan var

SKOR KİMSEYİ ALDATMASIN(ERMAN TOROĞLU)

Galatasaray ile Rizespor arasında bir fark olması lazım. Futbol olarak fark var mı? Tanımayan bir adamı getirsen ‘İki takım birbirine yakın top oynadı, maç berabere bitebilirdi’ der. 2-0 kimseyi aldatmasın. Çaykur Rizespor öyle aman aman bir takım değil. Ne bekliyorlar? Öyle çok dişli bir takım değil. Galatasaray öyle bir takımla oynadı. Galatasaray 90 dakika boyunca bir tane akın yaptı, o zaman ‘Bu Galatasaray’ dedim. Büyük takımın böyle oynaması lazım.

Falcao’nun gelmesi için söylenen ilk yarının bitimi. O zaman gelecek oyuncu sana neler verebilecek? Ayağının üstüne basamaz, yüklenemez. Galatasaray böyle oynamaya devam ederse Falcao ikinci Diagne vakası olur. Nereden top gelecek? Diagne o şartlara göre başarılı da oldu. Oyuncuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapmalıyız. Falcao ne kadar zamandır yok? Şimdi gitti, tedavi oldu, onu halletti. Fatih Terim Falcao’yu istemedi. Bu net. Altaypılardan çıkardığın oyuncuları al, bunları çıkaracağım bunlarla uğraşacağım de. Bunları Fatih Terim söyleyecek.

SERT RÜZGARLAR ESTİ(AYHAN AKMAN)

Fatih Hoca, geçen hafta mesajları verdi. Florya'da da sert rüzgarların estiğini biliyorum. Mücadele etmeyen ve en azından mücadele vermeden kaybı çok sevmez. Böyle bir karakteri vardır. En son krediyi Beşiktaş maçında verdi ve yavaş yavaş gördüğünüz üzere bu kadroda değişikliğe gidildi. Fatih Hoca, bu mesajı verdi. 3-4 oyuncuya şans geldi, Emre Mor da buna dahil. Hem oynamayanlara, hem forma şansı bekleyenler için iyi bir mesajdır.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 11:55
SIRADAKİ HABER

banner60

banner48