Falcao UEFA'ya konuştu: "Galatasaray taraftarı kalbimi fethetti"

Galatasaray'ın yıldız futbolcusu Radamel Falcao, UEFA'ya konuştu.

Falcao UEFA'ya konuştu: "Galatasaray taraftarı kalbimi fethetti"

 Radamel Falcao, UEFA ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Falcao, Takımımızın Şampiyonlar Ligi’ndeki durumu, transferinden sonra İstanbul’da geçirdiği günler ve taraftarımız hakkında açıklamalarda bulundu. Röportajın satır başları şu şekilde:

Bir oyuncu doğuştan golcü müdür yoksa yıllar içerisinde çalışarak mı golcü olur?

Bence bir oyuncunun golcü olabilmesi için belli bazı yeteneklere doğuştan sahip olması ama daha sonra bunların üzerinde çalışması lazım. Yıllar geçtikçe belli bir birikim oluşturur ve golcülük sanatında daha iyi olursunuz. Kesin olan bir şey var, çalışkan olmak ve çabalamak hayati önemdedir.

Dışarıdan bakıldığında golcülerin insanı en çok şaşırtan özelliği topun nereye gideceğini hissetme becerileri oluyor. Özellikle, sen sanki topla sanki hep doğru yerde doğru zamanda bulunuyor gibisin. Bu hissi nasıl geliştiriyorsun? Bu öngörü üzerinde nasıl çalışıyorsun?

Tecrübe kazandıkça her şeyin enerji ve istek olmadığını anlıyorsunuz. Bir şekilde bir pozisyonu öngörmeyi ve bunun için sabretmeyi öğreniyorsunuz. O doğru anı beklemek ve nereye hücum edeceğini bilmek önemli. Zamanla belli hamlelerin nasıl gelişeceğini kendiliğinden biliyorsunuz.

Falcao ismi söylendiğinde akla gelen ilk şeylerden biri hava hakimiyetin. Bu üzerinde çok çalıştığın bir şey mi, yoksa çok gençken mi buna eğildin, eskiden bu konuda isteksizdin de daha sonra mı geliştirdin, yoksa eskiden beri güçlü yanlarından biriydi de yıllar içerisinde çalışarak daha da iyi hale mi geldin?

Bence ben bu yetenekle doğdum ve yıllar geçtikçe üzerinde çalışarak geliştirdim ve uzmanlık alanım haline geldi. Ama diğer her şey de böyle. Bir yeteneğiniz vardır, çalışırsınız, daha iyi hale gelirsiniz.

Karşısında oynadığınız savunmacılara ve stoperlere göre oyun tarzını değiştiriyor musun? Bazen çok iri ama yavaş stoperlere karşı, bazen de daha hızlı isimlere karşı oynuyorsun. Rakiplerin üzerine sürekli olarak çalışıyor musun ya da maç öncesinde bir hazırlık yapıyor musun?

Evet genelde rakip üzerinde, savunmacılar ve kaleciler üzerine çalışma yapıyorum. Onların özelliklerine göre belli stratejileri, hamleleri kullanarak geçmeye çalışıyorum. Bunları da genelde savunmacıların özelliklerine göre belirliyorum.

Radamel ayrıca sana bir golcünün üzerindeki sorumluluğu sormak istiyorum. Bir golcünün öz güveni her zaman gollere bağlıdır denir. Bu ne kadar doğru?

Goller tüm santrforlar için çok önemlidir. Elbette bir gol attığınızda bütün görüntünüz birazcık değişir, daha yüksek öz güvenle dolarsınız. Ama tecrübelendikçe bu öz güvene çok yaslanmamayı öğreniyor, daha soğukkanlı oluyorsunuz. Ama bir santrforun işi her zaman goldür. Formda olduğun ve goller atarak gittiğin zaman her şey kolaylaşır, oyun içinde her şey daha iyi akar.

Bir santrforun özellikle üç dört maçlık bir gol orucundan sonra attığı bir golün sevinci ya da önemli bir maçta attığı golün sevinci başka herhangi bir mutlulukla kıyaslanabilir mi?

Hayır, kıyaslanamaz. Bazı goller diğerlerinden duruma ve kariyerinizin hangi noktasında olduğunuza göre daha önemli ve değerlidir. Her gol çok önemlidir ama bazıları daha çok rahatlatır çünkü gerçekten atmaya ihtiyaç duyarsınız. Böylece her şeye daha fazla öz güvenle yaklaşırsınız. Belli zamanlarda atılan belli gollerin anlamı çok büyük olur.

Her sanrtforun başına gelen zor anlarla ve dönemlerle nasıl başa çıkıyorsun? Kaçırdığın kolay bir gol olabilir ya da üst üste gol atamadığın birkaç maç… Böyle durumlarda kendini tekrar tekrar izleyip oyunun üzerinde çalışan bir oyuncu musun? Yoksa daha sakin biçimde oynamayı mı seviyorsun? Falcao böyle zor anlarla nasıl başa çıkıyor?

Zamana ve duruma göre bu değişir. Bence bir oyuncunun her zaman kendini eleştirmesi, gelişmesi ve olgunlaşması lazım. Bazen belli maçların görüntülerini yeniden izleyip analiz etmek gerekir. Bazen yalnızca sakin kalıp yeteneğine güvenmek, kendine güvenmek, bu kötü zamanların geçici olduğunu ve atılacak bir golle her şeyin değişeceğin farkında olmak gerekir.

Hiç santrforlukla kıyaslanabilecek ya da benzetilebilecek bir meslek olduğunu düşündün mü?

Hayır, asla. Hiç böyle bir şey düşünmedim.

Peki, Radamel. O halde konuyu biraz değiştirelim. Şampiyonlar Ligi’yle ilgili düşüncelerini, takımının bu yılki hedeflerini, senin ilk iki grup maçından sonraki izlenimlerini merak ediyoruz.

Biz hala şekillenmeye devam eden bir takımız. Çünkü transfer döneminin son anlarında yeni oyuncuların gelişiyle kadromuz tamamlandı. Bu oyuncu grubunun başarılı olacağına inanıyorum. Gerçekten kaliteli oyuncularımız var fakat biraz daha zamana ve beraber oynamaya ihtiyacımız var. Evimizde oynadığımız PSG maçını kazanamadık ama bunun bizi düşürmemesi gerekiyor. Tam tersi olmalı. Bu oyuncu grubunun önümüzdeki maçlarda gerçekten heyecan yaratacak ve hedeflediğimiz başarılara ulaşacak kalitesi var.

Real Madrid’le karşılaşacağınız iki maçla ilgili neler düşünüyorsun? Grubun şu anki durumunda hem sizin için hem de Real için çok önemli maçlar. Bu maçlardan beklentin nedir?

Real’in üzerinde bazı soru işaretleri var ama sonuçta onlar Real Madrid, müthiş oyunculardan kurulu bir ekip. Umarım takım olarak o maçlara kadar birbirimize daha alışmış ve daha güçlü olacağız. Çünkü iyi oynarsak ihtiyacımız ve isteğimiz olan sonuçları alabileceğimizi biliyoruz. Bu maçlar bizim için çok önemli olacak. Özellikle de evimizde oynayacağımız ilki… Bizim için o maçı kazanmak hayati önem taşıyacak.

Eski bir Atletico Madrid oyuncusu olduğundan Real’e rakip olmak senin için farklı bir anlam taşıyacak mı? O iki maç senin için sıradan iki maç mı olacak yoksa ayrı bir motivasyonla sahaya çıkacak mısın?

Real’deki gibi büyük oyunculara karşı oynamak her zaman ayrı bir motivasyondur. Bence her futbolcu için Real Madrid’e ve oyuncularına karşı oynamak heyecan vericidir. Umarım keyif alarak güzel bir oyun oynayacağız ve üç puanı alacağız.

Radamel bize Galatasaray’a gelme sebebini ve buraya geldiğinden bu yana gördüklerini anlatabilir misin?

Galatasaray, Türkiye’de devasa bir kulüp. Çok tutkulu büyük bir taraftar kitlesi var. Her zaman Türkiye’de şampiyoluk için mücadele ediyor ve Avrupa sahnesinde daha büyük bir ekip olmayı hedefliyor. Buraya gelmek benim için cazip bir meydan okumaydı. Bence burada birçok kaliteli oyuncu var ve burada iyi bir sezon geçireceğime inanıyorum. Gelme nedenim üzerinde çok düşünmedim çünkü daha en başından itibaren burada olmak istedim, Tanrı’ya şükürler olsun, fırsat geldi ve buradayım.

Tutku dolu Galatasaray taraftarı önünde oynamak nasıl bir duygu? Birçok farklı ülkede oynadın. Arjantin gibi atmosferin çok coşkulu olduğu bir ülke de bunlara dahil. Ardından farklı birçok Avrupa takımı geldi. Ama Türk taraftarların özel olduğu hep duyduğumuz bir şey. Bunu ilk elden tecrübe etmek nasıl bir his?

Etkileyici bir duygu. Bence buradaki futbol tutkusu Güney Amerika’da gördüğümüze benziyor. Muhtemelen Avrupa’da gördüğüm en iyi atmosfer, muhteşem. 90 dakika boyunca desteğe devam ediyor, en ihtiyaç duyduğunuz anda size ateşliyorlar. Verdikleri destekle oyuncuları ileri itiyorlar. İçeride oynadığımız maçlardan keyif alıyorum ve taraftarımızı daha da coşturacak şeyler yapmak istiyorum.

Kişisel anlamda İstanbul’a alışma sürecin nasıl gidiyor? Avrupa’da pek çok kez yer değiştirmiş bir oyuncusun. İspanya’da yaşadın ki bir Kolombiyalı için oraya alışması daha kolay. Burada alışma süreci nasıl gidiyor? Sanırım Fernando Muslera ve başka isimler sana yardımcı oluyor. İstanbul tecrübesi senin için nasıl gidiyor?

Harika gidiyor! Fernando ve kulübün içinden görevliler bana bu konuda çok yardımcı oldu. Hala alışmaya çalışıyoruz. Böyle büyük bir değişikliği gerçekleştirmek kolay değil. Hele de bizim gibi büyük bir aile için. Ama bu yeni maceradan keyif alıyoruz, umarım en güzel şekilde devam eder.

İstanbul’daki artık meşhur olan havalimanındaki karşılamaya ilgili neler söylersin? O çılgınlığı yaşamak nasıl bir duyguydu?

Çok heyecan vericiydi. Buraya gelmeden önce öyle bir karşılamanın hayalini kurdum ve gözümde canlandırdım. Çünkü taraftarımızın ne kadar coşkulu olduğunun farkındayım. O dönem ne zaman bir Galatasaray taraftarına rastlasam beni burada istediğini hissettiriyordu. Buraya gelme kararımda bunun çok önemli bir etkisi oldu. Yani gerçekten kalbimi fethettiler. Bu nedenle buraya gelmeyi istedim. Geldiğim an da tam hayalimdeki gibi oldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 09:45
SIRADAKİ HABER

banner60

banner48