İspanya'da ırkçılık: Sahayı terk ettiler!

İspanya La Liga'nın 29. haftasındaki Cadiz - Valencia maçında futbol sahalarının en büyük hastalıklarından biri haline gelen ırkçılık yine baş gösterdi.

İspanya'da ırkçılık: Sahayı terk ettiler!

30. dakikada Valencia'dan Mouctar Diakhaby ile Cadiz'den Juan Cala arasında yaşanan gerginliğin ardından Diakhaby oldukça sinirli bir şekilde tepki gösterdi ve maçın hakemiyle konuştuktan sonra sahadan ayrılmaya karar verdi.

Fransız oyuncuyla birlikte Valencia da takımı da sahadan ayrıldı ve Cadiz de bunun üzerine soyunma odasına gitti.

DIAKHABY OYUNA DEVAM ETMEDİ

Yaklaşık 10 dakika ara verildikten sonra yapılan görüşmelerin ardından iki takım oyunun sürdürülmesi yönünde karar alırken, ırkçı saldırılara maruz kalan Diakhaby kenara geldi, Guillamon oyuna dahil oldu.

Valencia da yaşanan olayların ardından, "Tüm takım, bu arma için savaşmak amacıyla sahaya dönmeye karar verdi ancak ırkçılığa karşı da birlik olmuş durumdalar. Irkçılığa hayır. Diakhaby'nin arkasındayız. Irkçı saldırıya uğrayan oyuncumuz, takım arkadaşlarının sahaya dönmesini istediği için oyundayız." şeklinde açıklama yaptı.
 

CADIZ'DEN DE BİR AÇIKLAMA: "IRKÇILIĞA KARŞIYIZ"

Cadiz de maçın ardından resmi sitesinden bir açıklama paylaştı ve açıklamada, "Irkçılığa karşı savaşın savunucuları olan, oynadıkları tüm maçta örnek olmuş kadromuzdaki her bir bireyin dürüstlüğü konusunda endişemiz yok. Irkçılığın her türlüsüne karşıyız." ifadeleri kullanıldı.

LA LIGA TARİHİNDE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

La Liga tarihinde ilk defa bir takım futbolda ırkçılıkla bağlantılı bir olaydan dolayı sahadan çekildi.

Cadiz-Valencia maçı, ev sahibi takımın 2-1'lik üstünlüğüyle sona ererken, Diakhaby'nin maruz kaldığı ırkçı söylem futbolun önüne geçti.

Maçın gollerini Cadiz'den Cala (Dk.14) ve Marcos Mauro (Dk. 88), Valencia'dan ise Kevin Gameiro (Dk.19) attı.

La Liga'da 33 puanlı Valencia 12'inci, 32 puanlı Cadiz ise 13'üncü sırada bulunuyor.

FOTO: EPA HABER: SPORX

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48