Hollanda'da futbol kurallarında değişiklik tartışması

Hollanda'da futbol kurallarında bazı değişiklikler yapılması gündeme geldi. Bazı futbolseverler denenmesi hedeflenen yeni kurallara sıcak, bazı futbolseverler ise oyunun özünün bozulmasını istemiyor. Öte yandan konuyla ilgili de flaş açıklamalar yapıldı. İşte ayrıntılar...

Hollanda'da futbol kurallarında değişiklik tartışması
HOLLANDA PİLOT OLMAYA HEVESLİ

Futbolda; 5 adet yeni kuralın denemesinin yapılması isteniyor. İşte Hollanda'nın gündemindeki 5 yeni kural...

AYAKLA TAÇ

Taç atışları elle değil, ayakla yapılacak. Top kenar çizgisi üstündeyse futbolcular şut çekebilecek veya dripling yapabilecek. Aynı durum, başlama vuruşu, köşe vuruşu ve kale vuruşu için de geçerli olacak. Ayrıca, bunun maçlardaki 15'er dakikalık uzatma bölümleri için de geçerli olması isteniyor.

SARI KART CEZASI

Ayrıca futbolda bir diğer büyük sıkıntı ise sarı ve kırmızı kartlar. Futbolcular sarı kartı doğrudan bir etkisi olmadığı için (cezalı duruma düşmeleri hariç) önemsemiyor. Dolayısıyla oyunculara sarı kart görmeleri halinde verilecek 5 dakikalık ceza, 'sarı kartı önemsememe' konusunun da geçmişte kalmasını sağlayacak.

SERBEST VURUŞ

Futbolda ortalama olarak; maç başına oyun süresinin neredeyse yüzde 11'i serbest vuruşlarda kaybedilen zamanlar. Bu kesintiler oyunun hızını kesiyor. Bu, hakem tarafından oyun durdurulduktan sonra oyuncunun kendi dokunuşuyla birlikte ortadan kalkabilir.

SINIRSIZ DEĞİŞİKLİK

Sınırsız oyuncu değiştirme hakkı da yine futbola hız ve görsellik kazandıracak bir uygulama olarak görülüyor. Oyuncuları sınırsız şekilde değiştirebilmek oyunun durmayacağı anlamına gelecek.

MAÇ SÜRESİ

2020 yılında Şampiyonlar Ligi'nde bir futbol maçında topun oyunda kaldığı süre 60 dakikanın biraz altındaydı. Gündeme gelen yeni kurallarla birlikte futbol maçlarının 30'ar dakikalık iki bölüme indirilmesi planlanıyor. Özetle; 2023-24 için kural değişikliklerinin pilot uygulamalarına yönelik strateji ve planlamalar belirlendi. Ancak; bu proje henüz kesinleşmiş değil.

DAHA HIZLI, DAHA ÇEKİCİ FUTBOL

Hollanda Futbol Federasyonu bünyesinde görev yapan Jan Dirk van der Zee, söz konusu değişikliklerin maçı daha hızlı, daha sportif, daha adil ve çekici hale getirebileceği yönünde yorumlar yaptı.

'IFAB İLE İSTİŞARE İÇİNDE OLMALI'

Jan Dirk van der Zee, "Amaç 2023-24 sezonunda bir pilot uygulaması yapmak. Bunda tabii ki ayarlamalar kulüpler ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ile istişare içinde olmalı" ifadesini kullandı.

DEVRİM NİTELİĞİNDE KARARLAR...

Kural değişiklikleri amatör futbolda 2017 yılından beri test ediliyor. Bu arada Jan Dirk van der Zee, fikrin umut verici olduğunu belirterek ve gönderme de yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Futbola bu tür fikirlerle yaklaşıyor ve yenilik yapmak istiyorsanız her iki tür taraftarla uğraşmak zorunda kalacaksınız demektir. Birincisi; her şeyi olduğu gibi doğal bırakmayı tercih eden nostalji ve duygularıyla yönlendirilen futbol romantikleri. Diğeri ise oyunu daha çekici, adil hale getirmek isteyen taraftarlar. Özellikle futbol romantikliği ile bilinen isimler UEFA ve FIFA'da varlar ve zaten biliniyor, tanınıyorlar."

"KULÜPLERE, DURUMUN ÖYLE OLMADIĞINI BİLDİRDİM"

Öte yandan Hollanda Futbol Federasyonu'nda profesyonel futbol direktörü olarak görev yapan Marianne van Leeuwen, Jan Dirk van der Zee'nin açıklamalarına yanıt verdi.

Van Leeuwen, "Hollanda Futbol Federasyonu'nun yeni bir şey bulduğu şeklinde bir imaj çizmesi üzücü. Kulüplere danışmadan hiçbir şey yapmıyoruz. Biz açık şekilde kulüplerle işbirliğini savunuyoruz. Hemen bir e-posta atarak durumun bu şekilde olmadığını bildirdim. Bu konuda gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Neyse ki anlayışla yanıt veriyorlar" ifadelerini kullandı.

FIFA: "GÜNDEMİMİZDE YOK"

Geride bıraktığımız haftalarda FIFA'dan yapılan açıklamada, söz konusu haberlerde dile getirilen kural değişikliklerinin gündemlerinde yer almadığı vurgulanarak, "FIFA'nın, oyun kurallarındaki deneysel değişiklikleri Hollanda'daki bir gençlik turnuvasında test edeceği yönünde son günlerde medyada dolaşan haberler, gerçeği yansıtmamaktadır. FIFA'nın, haberlerde belirtilen değişikliklerin hiçbirini denemek konusunda şu anda bir niyeti olmadığına açıklık getirmek istiyoruz. Bu değişiklikleri, kendi içimizde veya Uluslararası Futbol Birliği Kurulundaki (IFAB) meslektaşlarımızla gündeme almadığımızı teyit ederiz" ifadeleri kullanılmıştı.

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48