BİNDİĞİN DALI KESMEK Mİ, HAKEM VE VAR MI?

Galatasaray Malatya'da 3 puanın 2'sini son dakikalarda yediği golle bırakınca, çelişkilerle dolu bir 90 dakika Galatasaray adına sezonun dramatikleri arasındaki yerini şimdiden garantiledi. 

Kaybedilen 2 puanda Hakem triosu, üstüne VAR Tiyatrosu mu daha etkili oldu, yoksa Galatasaray teknik heyetinin rotasyon ile birlikte maç içinde yaptığı, yapmadığı, geç yaptığı oyuncu değişiklikleri mi?

Başka bir camia olsa; futbolcusu, teknik adamı, medyası ve sosyal medyası ile hakem üçlüsü ve VAR Tiyatrosu'nu ipe çekerdi. Sorumluların ceza alması için derbi öncesinde yoğun kampanyasını akla gelmez senaryolarla güçlendirebilirdi. Galatasaray'da ise hatayı kendinde aramak, hayat realitesi ve objektifliği öne çıkar. Şu an Medya ve Sosyal Medya'da en Galatasaraylı Süleyman Rodop ile benim var olduğum YouTube Ajans 1905'i bir izleyin, hakemi değil Galatasaray teknik heyetinin hataları ve bazı futbolcuların motivasyon eksikliğine fatura kesmişiz göreceksiniz. 

Net bir iddia ortaya atıldı yılllar öncesinde; "Hakem Mete Kalkavan'ın babası, oğlunun Galatasaray maçını yönettiği maçta edilen küfürler yüzünden beyin kanaması geçirdi ve sonrasında hayatını kaybetti" yönünde. Peki Mete Kalkavan neden son 2 sezonda Galatasaray'ın maçlarında sıklıkla görev alıyor. Malatya maçında VAR'ın başında, Chebake'nin Ömer Bayram'a dirseği kırmızı kartlık. İlk yarı Malatya 10 kişi kalabilir. İkinci yarıda Andone kaleci Farnolle'den topu geçiriyor ve ayak darbesi ile pozisyonu kaybediyor, düşmediği için hakem oyunu devam ettiriyor. Hadi bu iki pozisyonu hakem görmedi VAR'da olan Mete Kalkavan bu maçta VAR'da olması nedeniyle kazandığı parayı afiyetle yiyecek mi? 

Bu pozisyonun tıpa tıp benzeri Liverpool-Arsenal maçında yaşandı. Arsenal savunma oluncusu Muhammed Salah'ı ceza alanı içinde formasından çekti. Salah kendini bırakmadı devam etti topu kaybetti ama hakem penaltıyı verdi. Mete Kalkavan Galatasaray düşmanı bir tetikçi mi? Mete Kalkavan'ın olduğu her maçta Galatasaray'ın aleyhine sonucu etkileyecek hatalar yapması artık hata ve tesadüf sınırını aştı. 

Hakem ve VAR'ın yaptığı tüm katliama rağmen, Fatih Terim'in sert rotasyonuna karşın Galatasaray Malatya'da son 2 sezonun en iyi deplasman oyunlarından birini oynadı. Feghouli'nin dinlendirilmesi kabul. Feghouli'nin yokluğunda Emre Mor'un forma şansı bulamamasının farklı bir gerekçesi olmalı. Onbirde başlamamasına da bir açıklama bulabiliriz. Ancak Adem Büyük'ün sarı kart görmesine devamında etkisizleşmesine, Babel'in yorgunluktan son vuruşlarda bitik durumuna rağmen Emre Mor'un bu iki oyuncudan biri yerine düşünülmemesi net hatadır. Andone'nin çıkarılıp, Jimmy Durmaz'ın sahaya sürülmesi ile ne hedeflenmiş olabilir? Ve golü yedikten sonra 90+'da Falcao'yu sahaya sürmek; Falcao için bir travmadır. Falcao'dan önce dinlendirilmesi gereken oyuncu Babel'dir. Milli arada bile 2 maç oynayıp geldi, her maç 90 dakika sahada kaldı. Malatya'da yorgunluk belirtileri, belirti olmaktan öteydi nasıl görülmez? 

Galatasaray farklı galibiyetle 3 puanı kolaylık alıp dönecekken, bindiği dalı kesecek düzeyde teknik hatalar yaptı kabul. Buna rağmen hakem üçlüsü ve VAR hakemi Mete Kalkavan, bu sezon kendilerine düşen görevi patronlarının takdirini alacak düzeyde organize kötülük olarak yerine getirdiler! 

YORUM EKLE

banner18