"Oyun planının içinde kaldık"

Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızın, Basketbol Süper Ligi ikinci hafta mücadelesinde Bahçeşehir Koleji’ni 85-76 mağlup ettiği mücadelenin ardından Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan ve oyuncumuz Zach Auguste, Galatasaray Televizyonu’na açıklamalarda bulundu

"Oyun planının içinde kaldık"

Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Oyun planının içinde kaldığımızı söyleyebilirim. Bugün pota altından uzunlarımızla gayet etkili olduk. İşin akıl tarafında daha fazla yer almamız gerekiyor. Maçın kırılma anlarında özellikle benchten gelen her oyuncunun aynı katkıyı yapmaya devam etmesi lazım. Seçtiğimiz hücumların, yaptığımız savunmaların oyun planı içerisinde kalması lazım. Bu oyun disiplininin süresini arttırmamız gerekiyor. Hazırlık maçlarından beri baktığımız zaman bu alanda yol aldık ama bunu maçın 40 dakikasına yaymamız gerekiyor.

Benim için bir diğer önemli konu top kayıpları, bugün 16 top kaybı yapmışız. 16 tane eksik hücum ettiğimiz pozisyon anlamına geliyor bu. Eğer top kaybı sayımızı 8 civarında tutabilirsek bu 8 pozisyon daha fazla hücum edebileceğimiz ve potansiyel 24 sayı anlamına geliyor. Biraz daha buralarda akıllı olmamız ve kararlarımızda seçici olmamız lazım. Ümit ediyorum bunu geliştireceğiz.

Takımımı tebrik ediyorum, bu kolay bir maç değildi. Rakibimiz bütün hafta bize hazırlandı. Biz seyahati de zor olan bir Trento deplasmanından döndük. Döndükten sonra sadece bir gün hazırlık yapabildikten sonra böyle bir maça çıktık. Bu anlamda bakınca geçen seneye göre daha farklı bir takım olgusu koyuyoruz sahaya.

Bugün stratejimiz içeriden oynamaktı. Burada Aaron’ın attığı beş sayıdan ziyade yarattığı pozisyonlar önemli. Geçen maçta Aaron'ın çok ciddi bir skor katkısı vardı. O gün Harrison'ın üzerinden hücum ettiğimiz pick and roll atakları vardı. Konu aslında hangi oyuncunun ne kadar sayı attığından öte oyun stratejimiz. Takım olarak bir ya da iki oyuncunun eline kalmak istemiyorum. Eğer büyük hedefler koyacaksanız her oyuncunun rakibe göre verdiği katkı çok önemli. Burada sadece iki tane iş bitirici oyuncuyla ileriye gitmeniz çok kolay değil. Orta sınıf takımlarla yarışabilirsiniz bu şekilde ama üst seviye takımlarla yarışamazsınız. Herkesin rol alacağı herkesin büyük katkılar yapacağı maçlar olacaktır.”

Oyuncumuz Zach Auguste ise şunları söyledi:

“Bizim için önemli bir maçtı. Maça çok iyi bir enerjiyle başladık. Hem hücumda hem de savunmada iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Galip ayrıldığımız için çok mutluyum. Maça bugün iyi başladık ama Türkiye Ligi’nde her maç zor geçiyor. Özellikle üçüncü çeyrekte rakibimiz iyi bir seri yakaladı ve biz savunmada istediğimiz anlarda onları durdurmayı başardık ve maçtan galibiyet ile ayrıldık. Bundan sonraki maçlarda da kazanmak için elimden geleni yapacağım.

EuroCup’ta kazanabildiğimiz kadar maç kazanmak zorundayız. Bu bizim için çok önemli. Bunun için de taraftarımızın desteğine ihtiyacımız var. Umarım çarşamba günü taraftarımız salona gelerek bizi sonuna kadar destekler.”

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48