Ömer Yalçınkaya Galatasaray Televizyonu'na konuk oldu

Basketbol Şube Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya, Galatasaray Televizyonu’nda Alican Baykın’ın sunduğu Gün Ortası programına konuk oldu ve basketbol takımlarımız hakkında açıklamalarda bulundu.

Ömer Yalçınkaya Galatasaray Televizyonu'na konuk oldu

İlk olarak Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızın, 7DAYS EuroCup ikinci haftasında oynadığı ve 92-79 galip ayrıldığı EWE Baskets Oldenburg karşılaşması hakkında konuşan Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya, “Galatasaray olarak Türkiye basketbolunda önemli bir yere sahip olduğumuzu ve gözlerin üzerimizde olduğunun farkındayız. Basketbolumuzun her zaman, her daim konuşulması gerektiğine inanıyorum. Avrupa Kupası maçlarında ikide iki yaparak iyi bir sonuçla devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta Malaga deplasmanı var. Eurocup ‘ın iddialı takımlarından birine konuk olacağız. Biz kendimize güveniyoruz. Takımımız her geçen gün daha da birbirine alışıyor. Dolayısıyla iyi sonuçlar alacağımıza eminim. Geçen sezona yeni kurulan bir takım vardı. Sezon başında zorlandığımız dönemler olmuştu. Avrupa kupasında istemediğimiz mağlubiyetler olmuştu. Şu anda ikide iki yaparak iyi bir konuma sahip olduk.

Dünkü maçın atmosferine değinmek istiyoruz. Başkanımız Sayın Mustafa Cengiz’in her maça gelmesi bizi çok mutlu ediyor, dün de salondaydı. Onun önünde böyle bir maçı kazanmak bizi çok mutlu etti. İnişleri çıkışları olan bir maçtı. Seyircimize burada ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Taraftarımız takımımıza müthiş bir destek verdi. Onlar yanımızda olduğunda çok daha farklı bir atmosfer oluyor. Bence kalite olarak biz Almanya temsilcisinden daha iyiydik ama sezon başında ki maç içerisinde bu tip iniş çıkışlar oluyor. Neyse ki maçı kazanarak akşam huzurlu uyuduk” cevabını verdi.

Daha sonra 7DAYS EuroCup’ta bulunduğumuz D Grubu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ömer Yalçınkaya, “Grubumuzdaki takımların geçmişteki performanslarına bakacak olursak ciddi bir grupta yer aldığımızı söyleyebilirim. Şu andaki grup aşamasında sadece iki maç oynandı. Malaga ve biz iki galibiyetle grubun başındayız. Trento, deplasmanda Buducnost’u yendi ve üçüncü sırada. Henüz 10 haftalık periyodun iki haftası geçti ama bizim için çok iyi bir başlangıç. Önümüzdeki hafta Malaga deplasmanından çıkaracağımız galibiyet Top 16 yolundaki liderlik açısından önemli olabilir. Enteresan ve genç bir takımımız var. Çok tecrübeli bir takım değiliz ama geçen seneki kadroyu koruduk. Bu konuda Başkanımız Sayın Mustafa Cengiz ve Yönetim Kurulumuz ile Basketboldan sorumlu üyelerimiz Sayın Ömer Cansever ve Erol Özmandıracı’ya çok teşekkür etmek istiyorum. Ekonomik kriz ortamında bize çok büyük destek verdiler. Bütçemizde geçen seneye göre bir artış oldu. Geçen sene en değerli oyuncularımızdan bir tanesi Nigel Hayes’ti. Euroleague takımlarından Zalgiris Kaunas’a transfer oldu. Bu onun kariyeri için önemli bir adımdı ancak biz kendisini bir sezon daha bünyemizde tutmak istiyorduk. Parasal açıdan,  gittiği takımdan aşağı kalır bir teklif de yapmamıştık. Hayes, orayı tercih etti. Bu geçen sene ne kadar doğru işler yaptığımızın bir göstergesi aslında. Transfer etmek istediğimiz oyuncuların bir kısmı da Euroleague’e gitti. Yaz döneminde çok ciddi bir transfer çalışması yapıldı. Teknik ekibimiz ve Scouting ekibi bu konuda çok hassas davranıyor. Kulübümüzün her kuruşunu korumak adına emek gösteriyorlar. Enteresan bir kadro kurduk, sezon başında çok iddialı olmak doğru değil ama güzel işlere imza atacağımızı düşünüyorum” cevabını verdi.

Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızın geçirdiği yaz dönemi hakkında da konuşan Genel Menajerimiz, “Yaz çalışması verimli geçti diyebilirim. Milli Takımlar ve Dünya Şampiyonası’ndan dolayı takıma geç katılan isimler oldu. Yiğit Arslan, Ege Arar ve Tai Webster kadromuza geç katıldı. Bu sene aramıza katılan Yiğit Arslan dün gece sadece attığı sayılarla değil oyunun diğer alanlarında da çok önemli işler yaptı. Yiğit’in uzun yıllar Galatasaray’a hizmet edeceğine inanıyorum. Dün Ege de aldığı süre içerisinde takımımıza çok önemli katkı verdi.

Bu oyuncularımızın A Milli Takımımızda forma giymesi, Tai Webster’ın da milli takımdan geç gelmesi doğal olarak takımımıza uyum sürecini etkileyecektir. Tai’nin hala ufak bir sakatlığı var,bir an önce aramıza katılmasını bekliyoruz. Oyun kurucu transferinde kılı kırk yardık diyebilirim. Geçen sezon Fransa’da iyi bir sezon geçiren Lazeric Jones’u transfer ettik. En kısa süre içerisinde gerçek temposuna erişeceğine ve takıma çok katkı vereceğine eminim. Kumaşı çok iyi olan, tecrübeli bir oyuncu. Bu ve diğer transfer ettiğimiz Ben Moore, Greg Whittington, Yiğit Arslan takımımıza kadro anlamında derinlik verecektir,  teknik ekibimiz çok değerli çalışmalar yaptı. Geçen seneki çaylak oyuncularımızı herkes 30 yaşında gibi düşünüyordu ama onlar müthiş bir uyum sağlayarak bu noktaya geldiler. Aaron’ı da EuroLeague’den isteyen takımlar vardı ama Yönetimimiz bu konuda bize çok destek oldu. Onların sayesinde de Harrison’ı kadroda tutmayı başardık.

Takımımızda yer alan oyuncular mutlular. Maç esnasında benchte oturan oyuncularımızın sevinçlerine baktığınızda yüzlerinde o enerjiyi görüyorsunuz. Bu beni çok gururlandırıyor. Demek ki biz burada doğru iş yapıyoruz ki herkes mutlu. Biz Galatasaray formasını en yükseğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaz döneminde dizinden geçirdiği sakatlık nedeniyle sezon başından beri takımdan ayrı olan oyuncumuz Marko Arapovic’in son durumu hakkında bilgi veren Ömer Yalçınkaya, “Marko Arapovic, 96 doğumlu ve bizim kurduğumuz kimyaya geçen sezon uydu, katkı verdi. Bizim Türkiye Liginde yarı finale çıkmamızdaki önemli oyunculardan biriydi. Onun sezon başında yaşadığı sakatlık bizleri çok korkuttu açıkçası. Tekrar çapraz bağlarının kopmasından korktuk. Sezona çok iyi hazırlanmıştı. Müthiş bir yetenek sahip, 96 jenerasyonun dünya çapındaki önemli isimlerinden biri. Yaşadığı sakatlıklar sebebiyle kariyeri bugün itibarı ile bizimle kesişti. Hem biz hem de Marko bu birliktelikten çok memnunuz. Geçen seneyi iyi geçirdi, bu sezon başında da çalışıyordu ama sporda bu tip talihsizlikler olabiliyor. Neyse ki çok kötü bir sakatlık olmadı. Yurt dışındaki tedavisi ve rehabilitasyonunu iyi geçti. Şimdi İstanbul’da. 1-2 hafta çalışıp daha sonrasında takımımızla antrenman yapmaya başlayacak. Tahmin ediyorum 1 ay sonra süre almaya başlar. Bu oyuncumuzun yerine aldığımız Ben Moore da çok büyük katkı sağlıyor. Görülmeyen işleri yapıyor, tam bir takım oyuncusu. Euroleague takımlarından da teklif almıştı ama o bizi tercih etti. Bize de uyan bir karakter, ondan da çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

Yeni transferimiz Greg Whittington ‘ın sezon başından beri gösterdiği performansa değinen Genel Menajerimiz, “Greg Whittington 29 rating puanıyla ilk haftanın en değerli üç oyuncusundan biri oldu. Kendisi çok özel bir oyuncu. Seyirciyi coşturan bir isim. Trento maçında ve Telekom deplasmanında çok özel işler yapmıştı. Her gün üstüne koyarak gidiyor. Whittington, önümüzdeki yıllarda tekrar NBA’e dönecek çapta bir oyuncu. Müthiş bir karakter, çok pozitif bir insan. Takıma saha içinde ve saha dışında enerji veriyor. Hayes gibi bir ismi kaybettikten sonra çok özel bir pozisyondu orası. Onun yerine gelecek oyuncu, Hayes’in gölgesinde kalabilirdi ama Greg’in çok hızlı şekilde bu pozisyonu doldurduğunu düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya, A takımımızın kadrosunda yer alan alt yapı oyuncularımız hakkında, “Alt yapıdan gelen oyuncularımız var. Utku Tuğsal ve Serkan Aydın sürekli A takımla antrenman yapıyor. Bu isimler önümüzdeki yıllarda Galatasaray basketbolunun temelini oluşturacak isimler. Galatasaray bir gençlik kulübü aynı zamanda. Türk sporuna genç isimleri kazandırmak en büyük vazifelerimizden birisi. Onlar A takıma çıktıkça gurur duyacağız. Bunun tabii ki maddi boyutu da var. Alt yapıdan çıkan oyuncular transfer edilen isimlerden çok daha düşük maliyetlerle geliyor. Bu da bizim için iki açıdan da kazanç” ifadelerini kullandı.

7DAYS EuroCup’ın değişen kuralları ve takımımızın bu sezon Avrupa’daki hedefleri hakkında konuşan Ömer Yalçınkaya, “Bu sezon EuroLEague organizasyonu bir kural değişikliği ile EuroCup’ı daha cazip hale getirmeyi başardı. EuroCup’ta finale çıkan iki takım önümüzdeki sezon EuroLeague’de oynama şansını elde edecek. Eskiden sadece şampiyon olan takım bu hakkı elde ediyordu. Bu iki takım, eğer önümüzdeki sezon EuroLeague’de playoff oynarsa; EuroLeague’de oynamaya devam edecek. Dolayısıyla takımlar bunu göze alarak önemli yatırımlar yaptı. Özellikle Rus takımlarının maddi gücü iyi kadrolar kurmalarını sağlıyor, Lokomotif Kuban ve Unics Kazan gibi takımlar var. İspanya’dan Malaga, İtalya’dan Bologna çok ciddi yatırımlar yaptı. Bizimle beraber 4-5 tane takımın ciddi bir yarış içine gireceğini düşünüyorum. Tabii ki amacımız en yukarısı. Biz başarılı olmak için kadro zenginliği ile çok çalışıp en iyi noktaya gelmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızın, Basketbol Süper Ligi’nde yaptığı başlangıç hakkında açıklamalarda bulunan Genel Menajerimiz, “Başlangıçlar önemlidir. Deplasmanda oynadığımız Telekom maçını kazanarak lige girmek bizim için önemliydi. İlk maçların günahı olmaz derler, sürprizlere açık oluyor. Telekom’a kaybetmek bizim için üzüntü verici bir durum. Telekom takımı enteresan bir ekip sert oynuyorlar ve ev sahibi avantajını iyi kullanıyorlar, bizim oralarda biraz daha agresif olmamız gerekiyor. Ertuğrul Hoca dünkü maçtan sonra da maça yumuşak başladığımızı söyledi. Bizim böyle bir lüksümüz yok, siz yumuşak başladığınızda rakibiniz bunun avantajını kullanıyor. Telekom maçını zihnimde canlandırdığımda maça yine yumuşak başlamıştık. Üçüncü çeyrekte geriye döndük ama son periyotta yaptığımız hatalarla istemediğimiz bir mağlubiyet aldık. Galatasaray Doğa Sigorta’nın bence Türkiye’de ve Avrupa’da yenemeyeceği bir takım yok. Yeni transferlerimiz takımımıza zenginlik katmıştır. Bunun meyvelerini uzun süre toplayacağız. Çok çalışan, saha içi ve saha dışında sürekli çalışan bir ekibimiz var. Şunu kabul etmek gerekir ki geçen seneye göre daha zorlu bir lig olacak. Beşiktaş Sompo Sigorta, Pınar Karşıyaka gibi takımlar geçen seneden daha iyiler. Bahçeşehir, Türk Telekom, Darüşşafaka gibi takımlar da kadrolarını güçlendirerek lige bir rekabet getirdi. Biz geçen sezon yakaladığımız başarıyı aynı şekilde üstüne koyarak tekrarlamak istiyoruz. Bir final, bir şampiyonluk neden olmasın? Her şey hayal etmekle başlıyor, bizim de çok ciddi hedeflerimiz var” ifadelerini kullandı.

Sözlerine “Sayı atmaktan çok takımın bir parçası olmak çok önemli. Bu sayıları yaratan oyuncular önemli. Trento maçında kaptanımız Göksenin Köksal sayı atmadı ama oynadığı basketbol ile galibiyetin en önemli mimarlarından biri oldu. İstatistikler bizi bazen yanıltabilir ama sayı yaratan, müdafaa yapan  oyuncular bizim için çok önemli. Takımımızda da böyle oyuncular var. Hiçbir zaman kendi egolarına kurban olup bencilce oynamıyorlar. Burada Ertuğrul Erdoğan ve teknik ekibinde çok büyük önderliği var. Takımımızdan ben şahsen çok keyif alıyorum. Umarım taraftarlarımız da aynı şekilde hissediyordur. Onlar olmadan bir iç saha maçı düşünmek çok yanlış olur, dün de çok yoğun bir destekleri vardı.” İfadeleriyle devam eden Genel Menajerimiz, “Galibiyetler ve mağlubiyetler olacaktır. Sonuçta bu bir spor, oyuncular gününde olmayabilir. Burada önemli olan mücadele etmeden, sonuna kadar savaşmadan sahayı terk etmemek.

Galatasaray’da her zaman bu potansiyel var. Bu bence Galatasaray formasının sihri. Seyircimiz de bunu çok iyi biliyor. Galatasaray’ın parçalı formasını gördüğüm zaman benim tüylerim diken diken oluyor. Yabancı oyuncularımız da inanın bu hissiyatı taraftarlardan alıyorlar. Bunu Harrison, Auguste, Whittington olsun hepsinden duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Erkek Basketbol Takımımızın, Doğa Sigorta ile yaptığı iş birliği hakkında açıklamalarda bulunan Ömer Yalçınkaya, “Yönetimimizden dünkü maçta da çok destek vardı. Yönetim Kurulu Üyelerimiz dünkü Divan Kurulu Toplantısından sonra salona geldiler. Bu destek bizim için çok önemli, Doğa Sigorta’ya da çok teşekkür ediyorum. Sağ olsun Sponsorumuz Doğa Sigorta’nın Başkanı Sayın Nihat Kırmızı’da her maçımıza geliyor. Dün maçtan sonra da yanımıza gelip bizi tebrik etti. Doğa Sigorta ile yaptığımız iş birliği bence yıllarca sürecek çünkü hepimiz Galatasaraylıyız. Çok güzel iş birlikleri çıkacaktır diye düşünüyorum. Herkes iyi niyetli, önemli olan budur. Ben bu ekibin parçası olmaktan çok büyük gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Takımımızın hafta sonu oynayacağı Beşiktaş Sompo Sigorta maçı hakkında değerlendirmelerde bulunan Ömer Yalçınkaya, “Beşiktaş çok değerli hem edebi hem de ezeli rekabetimiz olan bir Kulüp. Basketbol anlamında da ciddi işler yapmışlardır her zaman. Ciddi bir maç olacaktır. Saha avantajımızla beraber galip gelmek istiyoruz. Bunun dışında da bir şey düşünmüyoruz. Bu hafta sonunda Kulübümüzün 114. Yıl kutlamaları kapsamında etkinlikler olacak. Cumartesi günü Galatasaray Pilavından sonra saat 17.30’da oynayacağımız bu önemle maça herkesi salona bekliyoruz. Beşiktaş ve Fenerbahçe ile oynanan maçlar her zaman Türkiye’nin gündemine oturacaktır. O hafta da milli takım arasıyla futbol maçı olmayacak. Ben her zaman dolu salonda oynamayı hayal ediyorum. Hep beraber gelin, bu cumartesi 17.30’da basketbolcularımızı destekleyelim ve onların performansını daha da yukarıya çekelim.

Sponsorumuz Doğa Sigorta çok içten çalışıyor. Başta Doğa Sigorta Başkanı Sayın Nihat Kırmızı olmak üzere ekibi ve özellikle Doğa Sigorta Kurumsal İletişim Müdürü Sayın Seda Güler , müthiş işler yapıyor. Aslan maskotu biliyorsunuz geçen sezon başlamıştı, bu sezonda devam ediyor. Bence bu tarz etkinlikler aileler için çok hoş, bu etkinlikler artarak devam edecek, bunun da planlarını hep beraber yapıyoruz. Bu hafta sonu iki tane sigorta şirketinin maçı gibi de düşünebilirsiniz. Biz Galatasaray Doğa Sigorta olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Geçtiğimiz sezon Beşiktaş ile oynadığımız maçlar çok çekişmeli maçlardı. Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe isimleri olduğu zaman rekabet daha da katlanarak devam ediyor. Biz kendimize güveniyoruz, şu anda formdayız. Yaptığımız antrenmanlarla da üç günde bir oynadığımız maçlara iyice alışmaya başladık. Ben sabırsızlıkla cumartesi gününü bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Galatasaray Kadın Basketbol Takımımız hakkında açıklamalarda bulunan Ömer Yalçınkaya, “Kadın takımımızda son yabancı transferimiz olan Dragana Stankovic ile birlikte sezona dört yabancı oyuncu ile başlayacağız. Teknik ekibimiz ve başta Efe Güven ile birlikte iddialı bir takım kurduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye’de iki tane iddialı takım var; biri Galatasaray diğeri ise ezeli ve ebedi rakibimiz Fenerbahçe. Dolayısıyla biz şampiyonluk için elimizden geleni yapacağız, ona göre de bir kadro kuruldu. Ayrılan bütçe Kadın takımımız için gayet iyi bir bütçe. Kadın basketbolunun kan kaybına uğradığı bu dönemlerde çok dikkatli olmamız , bildiğiniz gibi lig 14 takımla başlayacak, fakat 2 takımın ligden çekilme durumu var. Boş haftalar temponun düşmesine sebep olacak.  Kadın basketbolunu farklı bir platformda değerlendirmek gerekiyor. Sayın Ömer Cansever ve Sayın Erol Özmandıracı ile birlikte Türkiye Basketbol Federasyonu ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye’nin dört bir yanındaki Kadın Platformlarıyla işbirliği yaparak kadın basketbolunu yaşatmak ve yaymak bence şu an en doğru yol. Ama tabii ki ekonomik krizin de etkileriyle herkesin öncelikleri değişiyor. Bu noktada kadın platformlarının da kendi öncelikleri var. Biz Galatasaray olarak Türkiye’nin her yerinde bilinen bir markayız. Bu markanın gücünü kullanarak genç kızların hayallerine sporu koymak istiyoruz. Sadece Galatasaray’da oynamak değil, sporla eğitimin bir araya geldiği bir hayali onlara kurdurmak istiyoruz. Hep dediğimiz gibi Türkiye’ye basketbolu Galatasaray getirmiştir ancak bu sadece şampiyonluklar için değil, Türkiye’de her kitleye ulaşan bir spor dalı olan basketbolun yaygınlaşması için de olmuştur. Bu da bizim asli görevlerimizdendir. Türkiye’nin her yerinde potansiyeli olan çok fazla genç var. Örneğin 4 sezon önce Rize’nin küçük bir kasabasından kendi imkanlarıyla mücadele eden ve Türkiye’de derece yapmış olan bir kadro aklıma geliyor. Bu ve bunun gibi kızlarımızı desteklememiz gerekiyor.

Bu sezon ayrıca FIBA EuroCup Women’da mücadele edeceğiz. O da hafta içi İsveç ekibi Lulea’ya karşı oynayacağımız maçla başlayacak. Grubumuzda İsveç, Polonya ve Romanya temsilcileri var. Avrupa kupasında da iddialı bir takım olacağız. İnşallah alnımızın akıyla her iki kulvarı da en tepede bitireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yerli oyuncularımızın önemi hakkında açıklamalarda bulunan Ömer Yalçınkaya, Bizim her zaman geleceğimiz altyapı oyuncularımız. Her ne kadar dört yabancıyla başlasak da bizim hedefimiz genç kızlarımızın daha fazla süre alabilmesi. Onlardan birer kahraman yaratmamız da gerekiyor. Az önce bahsettiğim konuyla ilgili; Eda Şahin gibi, Meltem Yıldızhan gibi gençlerimizin Türkiye’nin dört bir yanındaki genç kızlara örnek olmaları gerekiyor. Onlar ne kadar ön plana çıkarsa biz de hedeflerimize hem sosyal hem spor boyutunda daha hızlı ulaşabiliriz. Kaptanımız Işıl Alben zaten çok tecrübeli hem yurt dışında hem milli takımda oynamış ve hem bize hem Türk Milli Takımına çok fazla hizmet etmiş bir isim. Ondan da beklentimiz saha içinde ve dışında çok büyük” ifadelerini kullandı.

Sakatlıkları bulunan oyuncularımız hakkında bilgilendirmede bulunan Genel Menajerimiz açıklamalarına, “Eda Şahin’in geçtiğimiz sezon yaşadığı çapraz bağ sakatlığı sonrası sezonu Aralık gibi başlayacak. Eda bence Türk basketboluna hizmet edecek en önemli oyun kuruculardan. Çok çalışkan bir oyuncu, rehabilitasyon çalışmalarına da ara vermeden devam ediyor. Meltem uzun bir sakatlık döneminden sonra aramıza döndü ve adapte olmaya başladı. Kadın takımlarında altyapı her daim çok önemli ve onlar da A takıma yükselme şansı daha fazla. İnşallah kadın takımlarımızda bir gün sadece altyapıdan çıkan kızlarımızla Galatasaray formasını temsil etmek ve şampiyonluklara ulaşmak bizim en büyük dileğimiz. Türkiye’de altyapısı en güçlü takımlardan biriyiz ama her zaman söylüyorum, altyapıda şampiyonluklardan ziyade A takımlara oyuncu yetiştirmek her zaman daha önemli. 3-4 yıllık planlarla A takım seviyesine yükselmiş oyuncuları korkmadan oynatmak gerekiyor. Bizim sezon öncesi planlarımızda üç yabancı vardı ama teknik ekibin isteği doğrultusunda dördüncü yabancıyı da aldık. Bu da bizi daha iddialı kılmıştır” şeklinde devam etti.

Yeni transferlerimiz hakkında değerlendirmelerde bulunan Ömer Yalçınkaya, Yeni transferlerimizden Bria Hartley çok kariyerli bir oyuncu. Fransa milli takımında da forma giyiyor, WNBA tecrübesiyle çok önemli bir isim. Ligimizde de daha önce forma giydi. Funda Nakkaşoğlu Amerika’daki kolej deneyiminden geliyor. Victoria Macaulay geçtiğimiz sezon bizim için çok önemli işler yapmıştı. Tilbe Şenyürek milli takımlar seviyesinde bir noktaya gelmiş bir Sporcu, belki geçtiğimiz sezon oynadığı Kulüpte süreklilik konusunda sıkıntı yaşamış olsa da bence Galatasaray’ın ona katacağı çok şey var. Sakatlıksız, başarılı, Galatasaray’ı en yüksek seviyede temsil eden bir takım görmek istiyoruz. Kurduğumuz kadro şampiyonluk için oynamaya gücü yetecek bir kadro, dolayısıyla düşüncemiz de bu” ifadelerini kullandı.

Son olarak Alt yapı takımlarımız hakkında açıklamalar yapan Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya sözlerini, “Altyapıda BGL takımımız sezona galibiyetle başladı. Pazar günü kadın takımımızın ardından Ahmet Cömert’te Fenerbahçe ile ikinci maçımıza çıkacağız. Umuyorum kadın maçımıza gelen taraftarlar o maçta genç takımımızı da destekler. Biz her sezon altyapıda bir şeyler yapmaya gayret ediyoruz fakat oradaki sporcularımızın hem sporcu kimliklerine hem bireysel kimliklerine doğru ortamı sağlamak durumundayız. Çünkü bir sporcu sadece saha içinde başarılı olmaz, saha dışında da bunu yakalaması gerekiyor. Eğitim, sağlık, dinlenme, beslenme; bunların hepsi birer parametre. Bu sezon yeni bir uygulamaya geçtik. Hem erkek hem kız altyapılarımızda özel kondisyonerlerle çalışıyoruz. Onların başında duayen atletik performans koçu Semih Eroğlu var. Kendisi hem teori hem pratikte çok bilgili biri, yeni antrenörlerin yetişmesinde önemli bir kimlik. BGL takımımızın başına A takım yardımcı antrenörlerimizden Tolga Başer’i getirdik. Orası da A takıma yönelik oyuncuların yer aldığı önemli bir arena. Kadınlarda Türk basketbolunun gelmiş geçmiş en önemli ismi Nevriye Yılmaz genç takımımızın başında. Onun hem vizyonu hem de tecrübesiyle kızlarımızı A takıma hazırlamaya çalışıyoruz. Tabii ki bunlar dışında çok yetenekli antrenörlerimiz var ve gece gündüz gönülden çalışıyorlar. Bence bu sezon bir atılım yaparak önümüzdeki sezondan itibaren bunun meyvelerini toplamaya başlayacağız.

Altyapıda veliler ile işbirliği yapacağız. Basketbol bir takım oyunu ve başarıyı paylaşmak, sorumlulukları paylaşmak çok önemli unsurlar. Biraz sabırlı olmaları gerekiyor. Velilerin en büyük görevi çocuklarını mental anlamda gelişimlerine katkı sağlamak ve onlara manen destek olmak. Bizlerde saha dışında önemli desteklerde bulunacağız. Eğitim altyapının olmazsa olmazıdır. Önümüzdeki günlerde altyapı çalışmalarımızı Florya dışında ikinci bir salonla takviye edeceğiz. Şu an Salon saatlerimiz tek başına altyapı yükünü kaldıramıyor. Bu konuda Sayın Ömer Cansever’e de destekleri için teşekkür ediyoruz.

Dolayısıyla çalışma ortamını iyi sağlayabilirsek çocukların daha sakin ve daha sağlıklı şekilde gelişimini sürdürebileceğini düşünüyoruz.

Son olarak da Medikal Park’ın bizlere verdiği destekten bahsetmek istiyorum. Profesyonel takımlarımız ve altyapılarımız için verdikleri hizmete müteşekkiriz. Her türlü sağlık desteği yanında, altyapı oyuncularımıza verdikleri sağlıklı yaşam eğitimleri konusunda da bizlere inanılmaz yardımcı oluyorlar..” diyerek bitirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner60

banner48