Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızdan açıklamalar

Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızın yeni sezon lansmanı Swisshotel the Bosphorus’ta düzenlendi.

Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızdan açıklamalar

Lansmanın ardından Şube Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya, Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan, Kaptanımız Göksenin Köksal, oyuncularımız Aaron Harrison, Zach Auguste, Greg Whittington, Yiğit Arslan, Caner Erdeniz, Can Korkmaz, Ege Arar ve Serkan Aydın Galatasaray Televizyonu’na yeni sezon hakkında açıklamalarda bulundu.

Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya şu ifadeleri kullandı: 

“Önceki sezonlarda sil baştan yaparak başladığımız sezonlar yaşadık. Ama şunu görüyorum başta Ertuğrul Hoca'nın emekleriyle inşa ettiğimiz geçen sezonki bu yapı çok güzel neticeler verdi. Geçen sezona mağlubiyetler ile başlamış olsak da takımımız üstüne koyarak gitti. Geçen sezonki bütçeyle yarı finali görmemiz bence olağanüstü bir başarıydı. Bütçe ve başarı oranlanarak bir ölçüm yapılsa sanırım geçen sezonun bu anlamda en iyi takımı bizdik. Ligde yer alan Euroleague takımları ile bütçe anlamında makas açılsa da Galatasaray Doğa Sigorta olduğu her yerde iddialıdır. Bize bu öğretilmiştir. Biz bunun peşindeyiz. Fakat bu sözle değil çalışarak yapılacak bir olgudur. Ama bu çalışmanın yanında Başkanımız Sayın Mustafa Cengiz’den, Yönetim Kurulumuzdan ve sponsorumuz Doğa Sigorta'dan aldığımız destek bizim için çok çok değerli ve önemli. Bu destekler bizi sezon içerisinde motive ediyor. Biz geçen senenin üstüne nasıl koyacağız bunun peşindeyiz. Bunu başarırsak finale çıkmış oluruz ama bizim Ertuğrul Hoca'yla hedefimiz bir şampiyonluk yaşamak.

Bizim her kulvarda başarılı olmamız gerek. Geçen sezon kadronun yeni kurulması ve son saniyelerde kaybedilen 3-4 maç sebebiyle grup aşamasında Avrupa hedefimizden uzaklaştık. Bu sezon kadromuzu ve rotasyonumuzu geniş tutarak daha iyi bir kadro kurduk bu anlamda Başkanımız Sayın Mustafa Cengiz’e müteşekkiriz. EuroCup kazanan ilk kulüp olarak Avrupa'da hedeflerimiz her zaman büyük. Gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz. Şampiyonluk neden olmasın? Sonuçta sahada oynanan bir spor bu. Tabii ki bütçeleri de rekabeti de göz ardı etmeden bunu söylüyorum.”

Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan ise şunları söyledi:

“Her şeyden önce bugünkü kadro yapımızı korumamız bir idari başarı. Başta sayın Başkanımız Mustafa Cengiz, şube sorumlu yöneticilerimiz Ömer Cansever ve Erol Özmandıracı ile Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya'nın destekleri önemli. Neden bunun altını çiziyorum? Çünkü parlayan oyuncuları bir arada tutmak kolay değil, kalan oyuncularımıza EuroLeague'den pek çok teklif oldu.

Kadroda eksik gördüğümüz noktalara en uygun transferleri yapmaya gayret ettik. Amacımız rotasyonu biraz daha geniş tutup sakatlık riskini azaltarak Kulübümüzün kuruluş felsefesine uygun şekilde Avrupa'da yola devam etmek. Gidebildiğimiz noktaya kadar gitmek istiyoruz ama gönlümüzden geçen final ve şampiyonluk. Artık beni tanıyorsunuz, ben her maçı kazanmak isteyen, hafta hafta, maç maç düşünen bir koçum. Geçen sene kendimizi başarılı görmediğimiz ve çok eleştirdiğimiz EuroCup kulvarında gidebildiğimiz kadar ileri gitmek istiyoruz.

Ligimizde iki EuroLeague takımı olduğunun, bir finalist ve bir de eski şampiyon olduğunun farkındayız. Onların altında playoff kovalayan sekiz tane takım var. Hepsi kadrosunu çeşitlendirdi, güçlendirdi ve genişletti. Bunlar arasındaki mücadele zorlu geçecek. Zorlu bir fikstürle başlayacağız. Ama zoru kolaya çevirmek mümkün, kazanarak başlarsak ve böyle devam edersek, geçen seneki havayı sürdürerek başlarsak zoru kolaya çevirebiliriz. Ama önemli olan sezon başının değil sezon sonunun ne olduğu. Biz kendimizi projemizin ikinci ayağında görüyoruz. Hedefimiz elbette şampiyonluk. Ama bunu içinde bulunduğumuz şartları iyi değerlendirip zorlayarak, akıllı hamleler yaparak başarabiliriz. Galatasaray'ın her kuruşu çok değerli ve bize emanet. Dolayısıyla hamlelerimiz çok akıllıca olmalı. Umarım bu sene taraftarımızla beraber daha keyifli basketbol oynayan, daha büyük hedeflere yürüyen bir takım yaratırız.”

Kaptanımız Göksenin Köksal şu ifadeleri kullandı:

“Bu sezon daha iyi bir takımız. Ertuğrul Ağabey önderliğinde iskelet kadro bir arada. Geçen seneden birçok arkadaşımız hala takımda. Bunun yanı sıra hem yabancı hem yerli rotasyonuna eklemeler yaparak daha iyi bir kadro kurduk. Hedefimiz tabii ki geçen sezonun ötesine gitmek. Ligde final oynamak istiyoruz. EuroCup’ta geçen sene iyi bir sezon geçiremedik. Bu sene taraftarımızı arkamıza alıp gidebildiğimiz kadar gitmek istiyoruz. Buradan bütün taraftarımıza sesleniyorum. Onlar bizim yanımızda olduğu sürece biz daha iyi olabiliriz. Bu sezona arka arkaya Türk Telekom ve Trento deplasmanlarıyla başlayacağız. Çok kolay bir fikstür değil, bunu avantaja çevirmemiz lazım. Ondan sonra iç saha maçlarımız gelecek. Bu iki maçı deplasmanda kazanıp daha sonra onların desteğiyle iç sahadaki maçlarımızı kazanmamız gerekiyor. Taraftarımız bizim itici gücümüz, altıncı adamımız.

Geçen sezon Fenerbahçe namağlupken 9-10 bin kişilik taraftarımızın önünde onları yenmeyi başardık. Geçen sezon aralık ayı gibi oynamıştık, şimdi daha erken oynayacağız. Fenerbahçe her sene EuroLeague’de Final Four’a kalan kuvvetli bir takım. Bizim için hiç önemli değil, yanılmıyorsam onlarla beşinci hafta oynayacağız. O zamana kadar oynamamız gereken maçlar var. Şu andaki hedefimiz Türk Telekom maçı. İç saha maçlarımızda gerek derbilerde gerek diğer maçların hepsinde taraftarımızı bekliyoruz.”

Aaron Harrison şunları söyledi:

“Bu sezonla ilgili çok heyecanlıyım. Çok eğlenceli geçmesini bekliyorum. İyi bir basketbol oynayıp bol bol maç kazanmamızı istiyorum.

Bence yeni transferlerin bize çok katkısı olacak. Kadromuzda mücadele gücü yüksek kaliteli yüksek yeni isimler var. Takımımıza yeni boyutlar ekleyip daha fazla maç kazanmamıza yardım edeceklerini düşünüyorum.

Taraftarlarımıza bana verdikleri büyük destek için teşekkür ediyorum. Onları bu sezonki tüm maçlarımıza bekliyorum. Bize yüksek sesle destek vermek için tribünlerde olmalarını diliyorum.”   

Zach Auguste’un açıklamaları şu şekildeydi:

“Yazı ben çok iyi geçirdiğimi düşünüyorum. Salondan çıkmadım, oyunumda geliştirmem gereken yönlerin üzerine çok çalıştım. Geçen sezon ligi iyi bir noktada bitirdiğimizi söyleyebilirim ama bu sene daha iyisini yapmayı hedefleyeceğiz. EuroCup’ta geçen sezon istediğimiz neticeyi alamamıştık. Bu sene orada da bir adım atmamız gerekiyor. Umarım bu sene daha iyisini yapacağız.

Birbirimizi tanıyor olmamız çok önemli. Profesyonel seviyede kadroyu koruyabilmek çok önemli. Yeni baştan bir takım kimyası oturtmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu da bir avantaj. Umarım yeni oyuncularımızla beraber çok daha iyi bir sezon geçireceğiz.

Bu sezon double double ortalamalarıyla oynamak istiyorum. Daha iyi bir savunmacı ve ribaundçu olmak istiyorum. Bunun üzerine çok çalıştım. Üzerine çalıştığım konulardan bir tanesi de serbest atışlarım, geçen sene çok iyi bir yüzdeyle attığımı düşünmüyorum. Geçen sezonu unutabiliriz, bu sene yepyeni bir serbest atış yüzdesi yakalayacağımı düşünüyorum.”

Yeni transferimiz Greg Whittington şu ifadeleri kullandı:

“Çok güzel duygular içerindeyim. İstanbul şu ana kadar bana çok iyi davrandı, şehri çok sevdim. Takım beni çok iyi karşıladı. Yönetimimiz ve taraftarlarımız beni çok iyi karşıladı. Şu ana kadar çok mutluyum, sezonun bir an önce başlaması için sabırsızlanıyorum.

Takım biraz geç bir araya geldik ama hazırlık döneminin amacı zaten bir araya gelmek. Bir takım kimyası oturtmak ve takım olarak daha iyiye gidebilmek için çalışıyoruz. Bunu iyi yaptığımızı düşünüyorum. Yeni sezon için ise öngörümü söylemem gerekirse gökyüzünün bizim için limit olduğunu söyleyebilirim. Her şeyi yapabilecek çok potansiyelli bir takımız. Yeni sezonu dört gözle bekliyorum.

Takım arkadaşlarımla iyi vakit geçirmek istiyorum. Biz de takım arkadaşlarımız ve eşlerimizle beraber bir boğaz turu yaptık. İstanbul inanılmaz bir şehir. Boğazın çevresi ve yarattığı atmosfer inanılmaz. Bizim için çok güzel bir fırsattı.”

Yeni transferimiz Yiğit Arslan ise şunları söyledi:

“Şu an duygularım kelimelere dökülecek tarzda değil. Burasının ne kadar büyük bir camia olduğunu, nasıl bir taraftara sahip olduğunu anlatmaya gerek yok. Sadece Türkiye değil bütün dünya tarafından tanınan bir camiaya geldim. Galatasaray formasını giymek, işimizi burada yapmak çok gurur verici bir şey. Bu sezon için hedeflerimiz var. Hedeflerimiz için çalışmalara başladık. Ben milli takımda olduğum için biraz geç katıldım ama hedeflerimize ulaşabileceğimizi düşündüğüm için tatil yapmadan takıma katıldım. Bu kararımın da çok doğru olduğunu görüyorum. Teknik ekip de takım arkadaşlarım da bana çok yardımcı oluyorlar. Şu an çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Umarım başarılı bir sezon geçiririz.

Takım içerisinde çok güzel bir aile ortamı var. Bu ortam insanın kendisini rahat hissetmesini ve aynı zamanda elinden geleni en iyi yapmasını sağlıyor. Çalışırken sadece kendi adına değil, takım ve ailen için de çalışıyormuş gibi hissediyorsun. Bu ortamın yaratılmış olması gelebilecek başarıların birinci anahtarı. Burada da böyle bir hava var. Umarım bu ortam bizi bu sene başarıya götürecek.”

Caner Erdeniz’in açıklamaları şu şekildeydi:

“Hazırlık sürecini çok güzel atlattık. Güzel bir kamp geçirdik. Bormio’daki kampı tamamladıktan sonra iki tane turnuva oynadık. Milli oyuncuların kadroya dönmesinden sonra da iyi çalışmalar yaptık. Geçen seneki çekirdek kadronun büyük bir kısmını tuttuk, onun üstüne yeni transferler geldi. Uyum sürecini kolay atlattık o yüzden. Şu anda takım içerisinde arkadaşlık çok iyi. Bence bu sezon geçen senenin de üstüne koyarak daha iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum. Geçen sene EuroCup’ta erken elenmiştik ama bu sene taraftarımızın da desteğiyle son dörde kadar gitmek istiyoruz. Ligde de hedefimiz finale kalmak ve kupa kazanmak. İnşallah hayırlı bir sezon olur.”

Can Korkmaz ise şunları söyledi:

“Kadromuz geçen sezon da birlikte oynadı, bu nedenle sezon başlangıcı daha iyi oldu. Daha birbirimizi tanıyarak başladık, yeni oyuncularımız da bu birlik ortamına hemen adapte oldu.   Gerek Bormio'da, gerek Antalya'da, gerek İstanbul'daki turnuvada iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Umarım geçen seneki gibi başarılı bir sezon geçiririz ama geçen senekinden daha başarılı bir başlangıç yapmak istiyoruz. Umarım daha iyi bir başlangıçla girip daha iyi bir sezon geçiririz.”

Geçen sezon tabii EuroCup'tan elendikten sonra lige odaklandık ve daha iyi sonuçlar aldık. Ama bunda beraber oynama alışkanlığımızın ve tecrübemizin artmasının da etkisi vardı. EuroCup'taki başta iki, üç maçı son topta kaybettik. Bunlar çok etkili oldu, belki biri farklı olsa bugün başka şeyler konuşuyor olabilirdik. Umarım bu sezon başında bu hataları yapmayıp ikinci gruba çıkar ve gidebildiğimiz yere kadar gideriz.”

Ege Arar ise şunları söyledi:

“Bizim açımızdan kadroyu korumak avantaj oldu. Yiğit'le iki yeni Amerikalı oyuncumuz var, bence bize iyi adapte oldular. Geçen sezondan devam eden bazı alışkanlıklarımız var, onlara çabuk uyum sağladıklarını düşünüyorum. Ama hala birçok eksiğimiz var. Elimizden geldiğince konsantrasyonumuzu toplayıp bu eksikleri kapatarak lige en iyi başlangıcı yapmak istiyoruz.

Hedefimiz geçen senenin iki kulvarda da daha iyisini yapmak. Ligde yarı finalin ötesini, EuroCup'da da ilk grubu geçtikten sonra olabildiğince ileriyi görmek istiyoruz.”

Serkan Aydın şu ifadeleri kullandı:

“Bizim için yeni sezon yeni bir heyecan. Önceliğimiz, hedefimiz şampiyonluk. EuroCup'ta geçen sezon yapamadığımızı yapıp ilk grubu geçip sonrasında ikinci grup, çeyrek final, yarı final, final, şampiyonluğa kadar gitmek istiyoruz. Ligde daha iyi bir derece almak ve EuroCup'ı kazanmak hedeflerimiz.”

SIRADAKİ HABER

banner60

banner48