"Daha iyi bir basketbol oynamamız lazımdı"

Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızın, Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol deplasmanında aldığı ING BSL galibiyeti sonrası Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan, oyuncumuz Caner Erdeniz ve Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya açıklamalarda bulundu.

"Daha iyi bir basketbol oynamamız lazımdı"

Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan: "Bu tip maçları kazanmak tabii ki önemli. Çünkü ligdeki her takım, herhangi bir başkasını yenecek kadar enerjiye ve basketbol kalitesine sahip, belki güce değil ama o basketbol kapasitesine sahip. Hep beraber bunu anlamamız, rakibe bu açıdan bakıp daha çok saygı duymamız lazım. Elbette çok mutlu değilim. Yani maçı kazandığımız için... Bir kere iki kadro arasındaki fark bundan sayı farkı olarak daha fazla. Bunu rakibimizin hem koçuna hem de oyuncularına saygı duyarak söylüyorum. Gerçekten saygıdeğer bir mücadele ortaya koyuyorlar. Ne kadar tehlikeli olduklarını da oyuncularımıza anlatmıştık. Örneğin Türk Telekom rakibimize karşı maçın son 1 dakika 40 saniyesinde 14 sayı öndeyken maçı 1 sayıyla kaybetti. Yani 1,5 dakikada 15 sayı üretme potansiyeli olan bir takım bu. Dolayısıyla bizim daha iyi bir basketbol oynamamız lazımdı. Ama tabii ki fikstür zorlu, deplasmandan deplasmana gitmek, saat 13:00'te maç oynamak her zaman sıkıntılı. Fakat elbette mazeret değil. İnsanlar artık beni tanımıştır, ben çok mazeret öne süren biri değilim. Hepsini üst üste koyduğunuzda yine de daha iyi olmamız lazımdı. Artık şöyle düşünüyorum: Bu maçı kazandık, bir an önce bu sonucu unutup Gydnia maçına hazırlanmamız lazım."

"Bizim için şöyle önemli: Diğer gruplarda kimin hangi pozisyonda olacağı son maçlara kalmış vaziyette. Ben de pozisyon seçerek daha kolay bir gruba gidebileceğimizi düşünmüyorum. Biz öyle veya böyle bu grubu kazanıp ikinci bitirmek istiyoruz. Çok kolay olmayan bir ikinci tur bizi bekliyor, işin doğrusu bu. Çünkü diğer gruplardaki maçlarda çok enteresan maçlarla sıralamalar şekillendi. Dolayısıyla şu anda belki de ikinci turda sezon başında kağıt üstünde EuroCup Final Four'una, finaline aday 2-3 takımın gelme ihtimali var. Ama ben şuna çok inanıyorum: Bizim takımın birlikteliği ve enerjisi her takımla başa baş oynamaya, mücadele etmeye ve her maçı kazanmaya yeter. Yeter ki biz mücadeleyi bırakmayalım, konsatrasyonumuzu üst seviyede tutup enerjimizi kaybetmeyelim."

Oyuncumuz Caner Erdeniz: "Zor bir deplasmanda kazandığımız için mutluyuz. Ama rakip takımın eksikleri vardı, önemli skorerleri yoktu. Daha rahat bir maç olabilirdi. Bizim de belki de yorgunluktan dolayı konsantrasyonumuzda iniş çıkışlar çok oldu. Buraya deplasmandan geldik sonuçta. Ama kazanmamız önemliydi. Şimdi ikincilik için önemli bir EuroCup maçımız var. Gdynia'ya karşı kazanıp ikinci olarak yolumuza devam etmek istiyoruz."

Genel Menajerimiz Yalçınkaya: "Evet bugün rotasyonumuzu geniş tutarak oynadık doğru. Biliyorsunuz, iki eksiğimiz vardı. Birincisi Lazeric Jones bugün başarılı bir ameliyat geçirmiş, ona geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. En kısa zamanda aramıza dönmesini bekliyoruz ama herhalde bir 2 ayı bulacak tahminimize göre. Greg Whittington'ın da bir tedavisi vardı sakatlığı dolayısıyla, o da eksikti. Ama geri kalan oyuncular bugünkü geniş rotasyonu iyi değerlendirdiler. Kazanmamız gereken bir maçı, hele de Avrupa'da deplasman sonrası kazanmamız gereken bir maçı kazandık. O yüzden mutluyuz ama takımın oyun içerisinde inişli, çıkışlı olma gibi bir durumu var. Koç Ertuğrul Erdoğan'ın maç sonunda yüzündeki ifade de bundan kaynaklı. Sonuçta puanları aldık, deplasmanda bir galibiyet kazandık. Şimdi EuroCup grubumuzdaki son maçı alıp ikincilik koltuğuna oturarak son 16'da iyi bir yer bulmaya gayret edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 20:49
SIRADAKİ HABER

banner60

banner48