Atamayana Attılar!

Galatasaray, Süper Lig’de Yeni Malatyaspor’a konuk oldu. Sarı kırmızılı takım, Yeni Malatyaspor ile 1-1 berabere kaldı. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim,  Fenerbahçe derbisi ve Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağı kritik maçları düşünerek rotasyona gitti. Falcao, Lemina ve Mariano gibi as oyuncular Yeni Malatyaspor maçında ilk onbirde yer almadı. Feghouli, dinlendirilme amacıyla Malatya’ya götürülmedi. Rotasyon, tartışma konusu oldu. Her maç önemlidir. Rotasyona gitmezdim. Feghouli’yi Malatya’ya götürürdüm. Oynatırdım. Falcao’yu ilk onbirde başlatırdım. Teknik heyet, en başta hata yaptı. Puan kaybedileceğini maçtan önce hissetmiştim. Teknik heyetin kadro tercihleri riskliydi. Yapılan oyuncu değişiklikleri yanlıştı.

Bütün bunlar konuşulabilir, tartışılabilir. Ancak, puan kaybını bunlara bağlamıyorum. Maçın ardından yapılan eleştiriler anlamsız. Puan kaybındaki tek neden, yüzde yüz gol fırsatlarının değerlendirilememesiydi. Galatasaraylı futbolcuların konsantre olmamasıydı. Son vuruşlardaki becerisizlik ve bitiricilik eksikliğiydi. Galatasaray berbat oynar, ruhsuz, isteksiz bir görüntü çizer, mücadele etmez,  net gol pozisyonlarına girmez, eleştirileri haklı ve anlamlı bulurum. Ama öyle bir durum yok. Yüzde yüz pozisyonları gol yapamazsanız, antrenör tercihlerinde kabahat arayamazsınız, aramamalısınız. Puan kaybına katlanmalısınız. Yeni Malatyaspor yüklendi. Taraftarlarının da desteğiyle golü buldu. Futbol, böyledir. Atamayana atarlar. Galatasaraylı futbolcular, eğer net fırsatları gol yapsa, maçın ardından Galatasaray hakkında kimse olumsuz konuşmayacaktı.

Fenerbahçe derbisinin önemi arttı. Galatasaray kazansın. Puan kaybını unuttursun. Taraftarlarını mutlu etsin.

“Fatih Terim İstifa” başlığı sosyal medyada gündem oldu. Galatasaraylılara sesleniyorum; Bunlar Galatasaray’ın başarısını istemeyenler tarafından maksatlı yapılıyor. Galatasaray ile Fatih Terim ismi yan yana geldiğinde, bazı çevreler rahatsız oluyor. Neden? Çünkü bu iki marka bir araya geldiğinde büyük güç başarıya dönüşüyor. Başarı da, bazılarının başarısızlığı oluyor.

Ahmet Ozan Gürsoy

banner18

banner48