Analiz...

Galatasaray Sivasspor maçı gerçekten önemli idi. Terim’in ekibinin eline kötü gidişata son vermek, moral bulmak taraftar ile Real Madrid maçı öncesi kaynaşmak fırsatı geçmişti. Bu fırsat taraftar kısmı hariç kısmen gerçekleşti..

Beni en çok düşündüren olay sarı-kırmızılı taraftarların son 10 dakikada verdiği aşırı olumsuz tepki. Haklı oldukları yanlar yok değil, ancak gösterdikleri tepki de normal değil. Teknik heyet ve futbolcular bu maç öncesi zaten eleştirilerden fazlası ile nasibini almış psikolojik olarakta epey yıpranmışlardı. Kısaca kolay maç değildi, her zamankinden fazla desteğe ihtiyaç duyuyorlardı. TT Arena'ya gelen 34.600 kişi 85. dakikaya kadar bu desteği fazlası ile verdi. Ama son 10 dakika...
Uzun uzun yazmanın anlamı yok. Tek tek yazmak daha aydınlatıcı olur kanaatindeyim.

Muslera: O tuttuğu zaman Galatasaray ayakta kalıyor. Galatasaray’ın taktiği Muslera ‘nın hep tutması üzerine olmamalı..

Luyindama ve Marcao: Orta saha direnci azaldığında yükleri artıyor ve zaman zaman bilhassa bu yıl çok zorlanmaya başladılar. Gereksiz , anlamsız top kayıpları rakibe hayat veriyor. 

Şener: Bence ısrar edilmesi ve çok daha fazla süre bulması gerekiyor. Takımın vazgeçilmez sağ beki olma imkanı elinde.

Emre Taşdemir: Maç eksikliği oyunun 2. yarısında belirgin göründü. Oyundan geç alındı. Ancak bu sol bekin sahibi bence Linnes. Bunun Ocak ayında hallolması lazım.

N’zonzi: Takımın sigortası ve istikrar abidesi..

Ömer Bayram: Her oynadığı maçta üstüne koyuyor. Sol beke geçediysek kadar yakımın en iyilerinden biri idi. Bence taktik tercih kurbanı oldu sarı kart görerek cezalı duruma düşmesi büyük kayıp.

Emre Mor: Bu futbolcunun yetenekleri Galatasaray ‘ın gol pozisyonuna girmesini, topu takip alanda tutmasını sağlıyor. Seyir zevki veriyor. Yürüyerek adam eksiltiyor ama arkasında oynayan bek ile uyumunda sorun var. Terim bunu çözerse Emre de Galatasaray da çok şey kazanır.

Babel: 1. Golün mimarı .3. golde de klasını gösterdi. Tek eksiği egoist olması. Ama sahada yaşına rağmen en çok mücadele eden futbolculardan.

Belhanda: Son maçlardaki düşüşü Galatasaray'daki geleceğini de etkiliyor. Oynadığı mevkinin hakkını veremiyor. Kötü oynadığını o da anlıyor ve sinirlenip agresif bir tutum içine giriyor. Taraftarın gözünde kredisi yavaş yavaş tükenmeye başladı.

Andone: Bir golcüde bulunması gereken özelliklerin yanı sıra zaman zaman orta sahaya hatta defansa yardımları üst düzeyde. Bu özellikleri Falcao ile birlikte oynadıklarında Galatasaray‘ı başka boyuta taşıyabilir..

Fatih Terim: Hoca da takımın zamana ihtiyacı olduğunu biliyor ama zamanın daraldığını da.. Sakatlığı tamamen atlatan Falcao ve Lemina’nın takıma katılması ile taşların yerine oturacağı görüşünde. 

Benim burada gördüğüm Galatasaray‘ın ligde karşılaşacağı rakiplerin analizlerinde sıkıntı var gibi. Eskiden hocanın yardımcılarından biri mutlaka bir hafta sonra karşılaşacakları takiplerin maçlarını izlerdi. Son zamanlarda bunu göremez oldum. Hasan Şaş ve Ümit Davala ‘nın bu konuda daha aktif olması gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç: Galatasaray ilk haftaların durgunluğunu atlatmaya başladığı görünüyor. Salı günü oynanacak Real Madrid maçından da olumlu bir skor ile ayrılırsa ligde yükseliş ivmesi kısa zamanda gerçekleşir..

banner18